Onet: 87 tysięcy złotych za cztery dni pracy w spółce Skarbu Państwa. Tyle zarabiają ludzie Mariusza Błaszczaka

Źródło:
Onet.pl
PSL o "tłustych kotach" na wysokich stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa
PSL o "tłustych kotach" na wysokich stanowiskach w spółkach Skarbu PaństwaTVN24
wideo 2/10
PSL o "tłustych kotach" na wysokich stanowiskach w spółkach Skarbu PaństwaTVN24

Nawet 21 tysięcy złotych za jeden dzień pracy zarabia członek rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa Exatel. W radzie zasiadają ludzie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Każdego miesiąca polski podatnik wydaje na nią 47,7 tysiąca złotych - informuje portal Onet.

"Obecny minister obrony narodowej posiada grono bardzo oddanych ludzi, którzy podążają za nim przez kolejne ministerstwa. Ostatecznym celem Błaszczaka ma być teka premiera. Jego drużyna z dużym oddaniem wspomaga go w osiągnięciu tego celu. Ich oddanie ma jednak swoją cenę. Ludzie Błaszczaka obsadzają liczne stanowiska w MON, zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa, a nawet na wojskowych uczelniach" - pisze Onet.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rada Nadzorcza Exatela - ile zarabiają ludzie ministra Mariusza Błaszczaka?

Jedynym akcjonariuszem Exatela jest Skarb Państwa. Portal podkreśla, że rada spółki jest wyjątkowo liczna. "Choć polskie prawo dopuszcza obsadzenie rady nadzorczej spółki publicznej pięcioma osobami, rada Exatela liczy siedem osób" - zwraca uwagę.

"W ciągu ostatniego roku rada nadzorcza zebrała się zaledwie cztery razy. Rzeczniczka Exatela wyjaśnia, że to z powodu pandemii, a członkowie rady wykonywali też głosowania zdalne, jednak z naszych informacji wynika, że rady nadzorcze spółek skarbu państwa spotykają się bardzo rzadko, zwykle 4-8 razy w roku" - pisze Onet.

Następnie portal wylicza, że "za jedno spotkanie, zwykle trwające nie dłużej niż 2-3 godziny, przewodniczący rady inkasuje 21,8 tys, zł, ponieważ każdego miesiąca na jego konto wpływa 7266 zł". "Na tej samej zasadzie zwykły członek rady, z miesięcznym uposażeniem 6605 zł w ostatnim roku inkasował za jedno posiedzenie 19,8 tys. zł" - czytamy.

Jak podaje na swojej stronie firma, przewodniczącym rady nadzorczej jest Andrzej Leszczyński, zastępcą - Tomasz Zdzikot, sekretarzem - Andrzej Jarema, a pozostałymi członkami: Rafał Biały, Agnieszka Glapiak, Piotr Guział i Wojciech Stępień.

Ludzie ministra obrony narodowej w spółkach skarbu państwa

"W siedmioosobowej radzie nadzorczej spółki są aż cztery osoby z drużyny Mariusza Błaszczaka oraz jedna bezpośrednio związana z PiS" - pisze Onet. Dodaje, że Tomasz Zdzikot "to jeden z najbardziej zaufanych ludzi ministra obrony". Tomasz Zdzikot od lata 2020 r. jest prezesem Poczty Polskiej i to tam pobiera swoje główne uposażenie. W 2019 r. bankier.pl podawał, że podstawowa pensja szefa Poczty Polskiej, bez premii i dodatków, wynosi 49 tys. zł. Do tego jest członkiem rady nadzorczej Poczty Polskiej Usług Cyfrowych oraz właśnie Exatela. Jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej Exatela zarabia miesięcznie 7046 zł - dowiadujemy się z portalu.

"Następny ważny człowiek Błaszczaka w radzie nadzorczej Exatela to Agnieszka Glapiak - szefowa Centrum Operacyjnego MON, instytucji zajmującej się komunikacją wewnętrzną (skierowaną do wojska) i zewnętrzną (skierowaną do mediów)" - pisze Onet.

"Jak doniósł w maju tego roku portal O2.pl, pensja Glapiak w MON wynosi ok. 8-9 tys. zł. Oprócz tego zasiada także w trzech radach nadzorczych spółek skarbu państwa oraz jest szefową Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej w Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj). Nie udało nam się dowiedzieć, ile Glapiak zarabia w radzie nadzorczej Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej 'Cepelek'. Natomiast w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Glapiak zarabia 3,4 tys. zł brutto miesięcznie" - dowiadujemy się z artykułu.

Portal informuje, że z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej Exatela na konto Glapiak wpływa 6,6 tys. zł. "Skoro jednak rada zebrała się w ciągu ostatniego roku cztery razy, to jej wynagrodzenie za każdy dzień realnej pracy wyniosło 19,8 tys. zł" - szacuje.

Kolejnym bliskim człowiekiem Błaszczaka w radzie nadzorczej Exatela jest Andrzej Jarema. "Ministerstwo odmówiło nam podania konkretnej wysokości jego pensji, ale z innych źródeł wiemy, że na dyrektorskim stanowisku zarabia co najmniej 8-9 tys. zł" - pisze Onet.

Dodaje, że Jarema zasiada w trzech radach nadzorczych: Polskiego Holdingu Obronnego, Fundacji Polskiej Grupy Zbrojewniowej oraz Exatela. "Jako sekretarz rady nadzorczej Exatela Jarema zarabia 7046 zł miesięcznie. Oznacza to, że za cztery spotkania rady w ciągu ostatniego roku zainkasował 84,5 tys. zł" - czytamy.

Jak dowiadujemy się z Onetu, kolejnym "człowiekiem Błaszczaka" w radzie nadzorczej Exatela jest Wojciech Stępień. "Do jego pensji dyrektora biura ministra obrony narodowej, która wynosi co najmniej 8-9 tys. zł, należy doliczyć kwotę 6,6 tys. zł w radzie nadzorczej Exatela" - podaje portal.

Dodaje, że "listę uzupełnia Piotr Guział", który "jest uważany na człowieka (Patryka - red.) Jakiego". "Guział jest blisko związany z Orlenem. Od września 2020 r. jest członkiem zarządu ds. rozwoju w Orlen Deutschland, a od czerwca 2021 r. członkiem rady nadzorczej Budonaft. Ponadto zasiada w radzie nadzorczej Międzynarodowej Fundacji Rozwoju Edukacji i Sportu, której członkiem był ojciec premiera – Kornel Morawiecki. Do rady nadzorczej Exatela został skierowany przez MON. Zarabia tam 6,6 tys. zł" - zaznacza Onet.

Exatel to operator dla operatorów internetu - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Spółka obsługuje ponad 20 tysięcy kilometrów łączy światłowodowych w naszym kraju. Firma to również dostawca usług cyberbezpieczeństwa.

Uchwała Prawa i Sprawiedliwości

Na początku lipca na kongresie PiS przyjęto uchwałę, która ma na celu walkę z nepotyzmem.

Dokument przewiduje, że "współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa". Zgodnie z uchwałą zakazuje się także "zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości - to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców".

Podczas kongresu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o "syndromie tłustych kotów". - Niechęć do pracy, chęć walki tylko o różnego rodzaju stanowiska - wymieniał. - To jest proszę państwa nepotyzm. On nie jest szeroki, ale z tego opozycja korzysta, niedawno słyszeliśmy to w Sejmie, dokładnie z przykładami, i będzie korzystała - stwierdził.

Jak przekazał w drugiej połowie lipca TVN24 Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych, "bezpośrednio lub pośrednio MAP nadzoruje w sumie blisko 800 spółek", a "w ich władzach, czyli zarządach oraz radach nadzorczych, zasiada w sumie prawie 4200 osób". "Na skutek uchwały sanacyjnej funkcje w organach spółek podległych MAP przestało pełnić 13 osób, które są rodzinnie związane z parlamentarzystami PiS" - poinformował.

Dzień wcześniej na konferencji prasowej przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i rzecznik partii Miłosz Motyka zaprezentowali listę "tłustych kotów", czyli osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością lub też ich rodzin, którzy w spółkach Skarbu Państwa lub spółkach córkach Skarbu Państwa zasiadają w zarządach lub radach nadzorczych. Przekazali, że na liście znalazło się 357 nazwisk.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: Onet.pl

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP