Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Źródło:
PAP
Nowe zasady segregacji śmieci
Nowe zasady segregacji śmieci
TVN24
Nowe zasady segregacji śmieciTVN24

Ministerstwo Klimatu rozesłało gminom listy dobrych praktyk, zachęcające samorządowców do szerszego zaangażowania w kwestie zbiórek odpadów tekstylnych - ogłosiła w poniedziałek wiceministra klimatu Anita Sowińska. Wśród propozycji znalazły się między innymi zbiórki charytatywne, giełdy wymiany ubrań, a także gminne re-butiki.

Wiceminister klimatu przypomniała, że zgodnie z przepisami od 1 stycznia br. prowadzone przez gminy Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek zbiórki tekstyliów. Sowińska przekazała, że resort chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych.

- Zachęcamy gminy do tego, żeby wyszły dalej, żeby stosowały inne dobre praktyki i dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało pismo, do wszystkich (...) blisko 2,5 tysiąca gmin, z dobrymi praktykami. Chcemy podzielić się również tymi praktykami, które już są stosowane przez wiele gmin z sukcesem - powiedziała wiceminister.

Jak przekazała, wśród nich jest m.in. organizowanie zbiórki workowej typu "door-to-door", stawianie kontenerów na tekstylia w miejscach publicznych, tworzenie gminnych re-butików, organizowanie giełd wymiany ubrań i obuwia oraz edukacja mieszkańców w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych. W liście MKiŚ zachęca też gminy do wspierania zbiórek charytatywnych oraz innowacyjnych form recyklingu.

Dyrektywa odpadowa UE

Sowińska zwróciła uwagę na trwające obecnie prace nad dyrektywą odpadową. - Ona jest obecnie nowelizowana i jest w trakcie trilogów, czyli negocjacji pomiędzy Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską. Takim najważniejszym rozwiązaniem, które jest w tej dyrektywie odpadowej, jest rozszerzona odpowiedzialność producencka - powiedziała.

Wyjaśniła, że celem ROP jest to, aby producenci ponosili odpowiedzialność finansową za zbiórkę produktów w całym cyklu ich życia, także kiedy stają się odpadami. "(...) także chodzi również o to, żeby było więcej pieniędzy, żeby było to bardziej sprawiedliwe dla gmin, które powinny mieć więcej pieniędzy na gospodarowanie tymi odpadami" - dodała.

Gminy będą karały mandatami

Wiceszefowa MKiŚ pytana była, czy w związku z wysłaniem listy dobrych praktyk ministerstwo wsparło finansowo gminy. Odpowiedziała, że za gospodarkę odpadami obecnie są odpowiedzialne gminy. - Unia Europejska, w tym również Polska, aktywnie działa w tym kierunku, żeby to producenci ponosili ciężar tych kosztów finansowych - dodała. Dopytywana o kwestię kar za niestosowanie się do nowych przepisów przyznała, że gminy mają narzędzia do tego, aby karać mieszkańców mandatami, podobnie jak dzieje się w przypadku elektroodpadów.

Sowińska zwróciła uwagę, że wpływ całej gospodarki tekstyliów na środowisko jest ogromny, ponieważ sektor tekstylny wpływa na 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg, a wyrzuca 11 kg tekstyliów. - Ponadto od 22 do aż 43 procent produktów zwróconych z zakupów online jest niszczone - dodała.

Przekazała też, że 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest zbierane selektywnie. W najlepszym razie trafiają one do czarnego pojemnika, ale zdarza się, że zalegają w lasach lub są spalane w domowych piecach, które nie są do tego przygotowane.

Odpady tekstylne - nowe zasady od 2025 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży. Tym samym odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi.

Jak poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo wprowadzenia obowiązku przyjmowania zużytych materiałów tekstylnych, odzieży i obuwia w PSZOK-ach przed domami Polaków nie pojawią się nowe pojemniki na tego typu odpady. Zaznaczyło jednak, że w każdej gminie powinien być jednak przynajmniej jeden Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IvanMichailovich/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że wyrzucenie Rosji z G7 było błędem, powinna zostać przyjęta z powrotem. Powiedział także, że ufa Putinowi w kontekście jego deklaracji, iż ten chce pokoju. Później poinformował, że w piątek w Monachium dojdzie do rozmów przedstawicieli Rosji, Ukrainy i USA.

Trump: wyrzucenie Rosji z G7 było błędem. Prezydent USA mówi o zaufaniu do Putina

Trump: wyrzucenie Rosji z G7 było błędem. Prezydent USA mówi o zaufaniu do Putina

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie w sprawie wzajemnych ceł. Zdaniem przywódcy Stanów Zjednoczonych planowane przez niego wzajemne cła mają na celu przywrócenie uczciwości i wyrównanie szans. Według zapowiedzi Trumpa mogą dotknąć również Unii Europejskiej.

Trump ujawnia plan na cła wzajemne. Na liście jest Unia Europejska

Trump ujawnia plan na cła wzajemne. Na liście jest Unia Europejska

Źródło:
CNN, Reuters

"Klucz do mieszkania" to nowy program mieszkaniowy zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju chce w 2025 r. przeznaczyć 2,5 mld zł na mieszkalnictwo komunalne i społeczne. Z kolei program "Pierwsze klucze" będzie skierowany do tych, którzy nie byli właścicielami mieszkań. - Żadna złotówka z tego programu nie popłynie do deweloperów podkreślał minister Paszyk.

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

Źródło:
PAP

W 2023 roku średnia ilość wytworzonych odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca Unii wyniosła 511 kilogramów. To niewielki, bo o 4 kilogramy, spadek wobec 2022 roku - wynika z danych Eurostatu. Zwrócono jednak uwagę, że w porównaniu z 2013 rokiem ilość odpadów na mieszkańca Europy wzrosła o 32 kilogramy.

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Źródło:
PAP

Cła na stal i aluminium prezydenta USA Donalda Trumpa nie mają wielkiego znaczenia w łącznym eksporcie Polski - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zdaniem ekspertów większy wpływ mogą mieć kolejne amerykańskie cła, nałożone na przykład na sektor motoryzacyjny.

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Źródło:
PAP

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum wezwała w czwartek firmę Google, aby wycofała zmianę nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską na mapach widocznych dla użytkowników w USA. Dodała, że jej rząd może wnieść do sądu pozew cywilny przeciwko firmie.

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Źródło:
PAP

Chiński koncern Alibaba zawarł porozumienie z Apple i będzie wspierał producenta smartfonów swoją sztuczną inteligencją dla modeli sprzedawanych w Chinach. Jak zauważa Reuters to może pomóc amerykańskiej firmie złagodzić spadającą sprzedaż smartfonów na jej kluczowym rynku.

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Źródło:
Reuters

W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). - To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu. - Google może być także częścią tego wielkiego, ambitnego projektu, jakim jest deregulacja gospodarki i administracji europejskiej i także polskiej - podkreślił Tusk.

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Źródło:
PAP

Rozmowy w sprawie połączenia Hondy i Nissana zakończyły się fiaskiem. Koncernom motoryzacyjnym nie udało się dojść do porozumienia - podał portal stacji BBC.

Wielkiej fuzji nie będzie

Wielkiej fuzji nie będzie

Źródło:
BBC, PAP

Sieć Aldi prosi swoich klientów o "niezwłoczny zwrot" zakupionej u nich mąki pszennej dostarczonej przez firmę GoodMills Polska Sp. z o.o. Powodem wycofania produktu jest stwierdzenie obecności zanieczyszczenia mikrobiologicznego - Escherichia Coli.

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Źródło:
tvn24.pl

Malta w 2024 roku odnotowała rekordową liczbę turystów. Do tego wyniku znacząco przyczynili się Polacy. To czwarty europejski naród, który najtłumniej odwiedził ten kraj.

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Źródło:
PAP

Strajk belgijskich związków zawodowych sparaliżował w czwartek stolicę Belgii. Z brukselskiego lotniska nie odleciał ani jeden samolot, a firmy zaleciły swoim pracownikom pracę zdalną lub poprosiły, żeby podwozili się wzajemnie do biura.

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Źródło:
PAP

Polska popiera pomysł Komisji Europejskiej (KE) połączenia stolic państw europejskich koleją dużych prędkości - stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że z ministrami z Niemiec i Czech trwają rozmowy dotyczące szybkiej kolei z Warszawy do Berlina i Pragi.

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.

PKB Polski. Nowe dane GUS

PKB Polski. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Indeks WIG przekroczył poziom 93000 punktów, a indeks WIG20 znalazł się powyżej 2600 punktów. Dla WIG jest to nowy historyczny rekord. To reakcja inwestorów na rozmowę Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rosnącą szansę na pokój między Ukrainą a Rosją.

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Źródło:
PAP

Doniesienia o możliwym rozpoczęciu rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie umacniają złotego. Dalszy wzrost wartości krajowej waluty będzie jednak zależeć od warunków ewentualnego porozumienia - oceniają ekonomiści. Euro jest najtańsze od stycznia 2018 roku.

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Źródło:
PAP

Ruszyła bezpłatna platforma mojecert.pl, na której można zweryfikować strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Nowe narzędzie umożliwia między innymi uzyskanie informacji o wycieku danych czy szkodliwym oprogramowaniu.

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Źródło:
PAP

Wyższe koszty produkcji i rosnący import to problemy polskiej branży meblarskiej. Jak zauważył dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Michał Strzelecki, od dwóch lat dynamika sprzedaży spada, co wkrótce może doprowadzić do zwolnień i zamykania działalności.

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

Źródło:
PAP

Unia Europejska będzie musiała zmierzyć się ze skutkami amerykańskich ceł w warunkach słabej sytuacji gospodarczej na rynku stali, który już teraz jest "ciasny" - ocenił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Mirosław Motyka. Podkreślił, że branża domaga się silnej ochrony unijnego rynku, ale także zabiega o poprawę swojej sytuacji w Polsce.

Amerykańskie cła na stal. Branża hutnicza komentuje

Amerykańskie cła na stal. Branża hutnicza komentuje

Źródło:
PAP

Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Stworzenie nowych miast - to plan rządu Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu dotyczącego niedoboru mieszkań. Ma to być największy program budowy domów w tym kraju od końca okresu powojennego. Rozważanych jest około 100 lokalizacji.

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 105,5 procent. Od marca najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 złotego - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS).

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) ponownie wezwała Węgry i Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin minął w 2021 roku. Oba kraje mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadku nieusunięcia uchybień.

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Źródło:
PAP

- Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku europejskie lotniska obsłużyły łącznie 2,5 miliarda pasażerów, czyli więcej niż w 2019 roku przed pandemią - przekazała Europejska Rada Portów Lotniczych, która zrzesza kilkaset lotnisk Starego Kontynentu. 

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Źródło:
PAP