Nowe etaty i wyższe płace. O około 80 procent więcej dla kancelarii premiera w 2023 roku

Autor:
mb/ams
Źródło:
"Fakt", TVN24 Biznes, Konkret24
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRM
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRMTVN24
wideo 2/7
TVN24Krzysztof Gawkowski (Lewica) o rosnącym budżecie KPRM

Ponad 1,5 miliarda złotych zaplanowano dla Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w projekcie budżetu na 2023 rok. Dla porównania w tym roku było to ponad 830 milionów złotych, co oznacza wzrost o około 80 procent rok do roku. Wzrosnąć mają też zatrudnienie i płace. W ocenie polityków opozycji budżet kancelarii premiera "jest skrojony na potrzeby kampanii wyborczej".

O planowanych wydatkach KPRM napisał w poniedziałek "Fakt". "Wydatki Kancelarii Premiera w przyszłym roku będą rekordowe – zaplanowano je na 1,5 mld zł. Czyli o prawie 80 proc. więcej niż w 2022 r. To przede wszystkim efekt wyższej dotacji dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która od roku podlega KPRM oraz rezultat utworzenia nowych instytutów" - napisał dziennik.

Z dokumentu dołączonego do projektu ustawy budżetowej na 2023 rok wynika, że do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma popłynąć ponad 1,5 mld zł, z tego prawie 818 mln zł ma trafić na działalność Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dla porównania, zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2022 rok, wydatki kancelarii premiera w tym roku miały wynieść 830 968 000 zł. To prawie 40-proc. wzrost w porównaniu do wydatków KPRM zapisanych w nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok, czyli 594 mln zł. Konkret 24 pisał pod koniec ubiegłego roku, że tegoroczne ponad 830 mln zł to najwyższa kwota planowanych wydatków KPRM od prawie 15 lat.

"W czasie rządów PO-PSL wydatki kancelarii premiera planowano na kilkukrotnie niższym poziomie niż obecnie. W pierwszej kadencji tamtych rządów, w latach 2008-2011, nie było to więcej niż 120 mln zł rocznie. Najniższy budżet zaplanowano w 2010 roku - 106 mln zł. W drugiej kadencji planowane koszty KPRM szacowano na poziomie od 116 mln zł w 2012 roku do nieco ponad 125 mln w 2015 roku" - mogliśmy przeczytać w artykule.

Dodatkowo - jak podał "Fakt" - KPRM chce zwiększyć zatrudnienie o dodatkowe 24 etaty. "Jak wynika z projektu budżetu Kancelarii Premiera, w 2023 r. stan zatrudnienia ma wynosić dokładnie 843,5 etatu. I będzie rekordowy" - zauważył dziennik. Ponadto w przyszłym roku na podwyżki pensji zaplanowano 7,2 mln zł. Płace w KPRM mają wzrosnąć jak w całej budżetówce - o 7,8 proc. 

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jednak do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Opozycja: budżet jest skrojony na potrzeby kampanii wyborczej

"Dementuję informacje medialne, że miałbym stać za zwiększaniem etatów i podwyżkami w Kancelarii Premiera #KPRM. Wręcz przeciwnie – planuję oszczędności" - napisał na Twitterze Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Planowany wzrost wydatków na działalność KPRM komentują politycy opozycji.

- Pierwsze decyzje, które powinny dotyczyć rządu PiS-u, to właśnie audyt takich instytucji jak kancelaria premiera, wydatki, które urosły o kilkadziesiąt procent przez ostatnie lata, miliardy złotych wydawane na etaty, kampania wyborcza, którą właśnie KPRM będzie robiło - to wszystko trzeba sprawdzić, audytować, jeżeli jest ktoś winny, to pociągnąć do odpowiedzialności i ciąć wydatki, bo w czasach kryzysu nie ma na to miejsca - powiedział w rozmowie z TVN24 Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej ma wrażenie, że "budżet jest skrojony na potrzeby kampanii wyborczej". - Kancelaria premiera, to taki worek bez dna, zwiększyli te wydatki blisko 10-krotnie i jak wiadomo, tam się upycha wszystko, co możliwe. Są instytuty podległe premierowi, ale również różnego rodzaju kampanie, kampanie często nieudane, bo jak pieniędzy nie było, tak nie ma, chociażby te 770 miliardów, czyli przeprowadzona kampania przez kancelarię premiera, z której wyszło jedno wielkie zero - zauważył.

Również w ocenie Miłosza Motyki, rzecznika prasowego PSL, "to jest działanie ewidentnie skrojone pod kampanię wyborczą". - Deficyt jest coraz większy, koszt obsługi długu jest najwyższy w historii, jak PiS się bawi, to te koszty kompletnie się nie liczą. Ewidentnie widać, że zbliża się rok wyborczy wobec czego Prawo i Sprawiedliwość wszystkie pieniądze i siły rzuca tam, gdzie są swoi, aby mogli się jeszcze nachapać, aby mogli jeszcze dorobić, aby mogli jeszcze mieć środki na kampanię wyborczą - powiedział.

- Jeśli tyle politycy PiS-u mówią o oszczędzaniu, o tym, że trzeba zaciskać pasa - bo takie ich dobre rady słyszeliśmy - to naprawdę niech zaczną od siebie - dodał Motyka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: "Fakt", TVN24 Biznes, Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP