Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Źródło:
TVN24
Wyścig z czasem o unijne pieniądze
Wyścig z czasem o unijne pieniądzeTVN24
wideo 2/6
Wyścig z czasem o unijne pieniądzeTVN24

W oczekiwaniu na unijne pieniądze pojawia się pytanie o walkę z czasem. Bo aż trzy czwarte inwestycji może nie zostać zrealizowanych w terminie. Czy to oznacza, że pieniędzy możemy nie dostać wcale? Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie.

Inwestycje zagrożone niewypełnieniem

- Dzisiaj operujemy datą 31 sierpnia 2026 - powiedział Łukasz Kościjańczuk, partner w Crido.

Czyli mówiąc krótko, mamy zaledwie dwa i pół roku, aby wydać i rozliczyć fundusze z KPO.

Eksperci z firmy doradczej Crido przygotowali raport, który powinien dać rządzącym do myślenia.

- Według naszego opracowania, starając się wyciągnąć te informacje z poszczególnych resortów i analizując inwestycja po inwestycji ustaliliśmy, że około 43 inwestycji w ramach całego planu jest zagrożona niewypełnieniem - mówił Łukasz Kościjańczuk.

43 inwestycje z 56 stoją pod znakiem zapytania. Unijne miliardy mamy do wydania w sześciu segmentach. Zdrowie to ten, od którego de facto zaczęło się KPO i jest w nim najwięcej do zrobienia.

- Według informacji, które pozyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia i instytucji, które ten komponent wdrażają, w zasadzie żadna z zaplanowanych inwestycji się nie uruchomiła. I ten komponent w zasadzie w całości uznajemy za zagrożony - mówił partner w Crido.

Chodzi m.in. o budowę i modernizację Centrów Specjalistycznej Opieki Medycznej, transformację cyfrową służby zdrowia i rozwój szpitali powiatowych.

"Musimy stanąć na głowie"

- Musimy stanąć na głowie, aby z głową i jak najszybciej, wydać te pieniądze. Pamiętajmy, że kiedy inne kraje wydawały te środki i się rozwijały, my mieliśmy je zablokowane - mówił Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

Samorządowcy w całej Polsce czekają na miliardy euro z Brukseli. W gdańskim ratuszu urzędnicy od co najmniej dwóch lat mają gotowy plan i czekają na finansowe zielone światło. Marzą się im nowe nisko-emisyjne autobusy. - I tu nawet zakup tych autobusów może być problematyczny, fabryki w całej Europie mają swoje określone przeroby. Miasta w Europie Zachodniej już dokonały tych zakupów, zamówień i dzisiaj te linie produkcyjne są zajęte. Oczywiście my też będziemy te przetargi ogłaszać - mówił wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji Piotr Grzelak.

Prośba o więcej czasu

Czas to pieniądz. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w marcu ma przesłać do Komisji Europejskiej rewizję KPO, w tym propozycję zmiany daty. - Wiem, że odpowiedni ministrowie, na polecenie premiera Tuska, będą próbowali renegocjować zapisy KPO, aby ten termin był wystarczający na zrealizowanie inwestycji. Myślę, że ministrom się to uda - mówił Tomasz Trela z Lewicy.

Taka decyzja musiałaby zapaść na poziomie Komisji Europejskiej. Polska, tak jak Szwecja, Holandia i Irlandia są w niewielkim gronie krajów, które nie otrzymały jeszcze ani jednego euro.

Koalicja rządząca mówi wprost: napięty harmonogram i brak pieniędzy to nie nasza wina i wskazuje winnego.

- Rząd Mateusza Morawieckiego nie złożył nawet wniosku o płatność, nie wypełnił kamieni milowych, nie wypełnił zobowiązań dotyczących przywrócenia praworządności, więc w całości odpowiada za blokadę środków dla Polaków - mówił wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

PiS się broni

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że w sprawie KPO zrobiło, co mogło. Niektóre inwestycje prefinansowało z budżetu. Niemal gotowe do rozliczenia są programy Maluch Plus oraz Czyste powietrze, które poprzedni rząd rzutem na taśmę dopisał do KPO

- Podobno w Polsce były jakieś kłopoty z praworządnością, natomiast żadna ustawa istotna w tej sprawie istotna się nie zmieniła. Teraz słyszymy w, że Bruksela jest gotowa te środki przyznać. Widać, że był to teatr polityczny i Europejska Partia Ludowa, która jest dominująca w tej chwili w PE i KE, zrobiła specjalnie prezent swoim kolegom partyjnym - mówił Zbigniew Czerwiński z PiS.

Nikt nikomu prezentu nie zrobił. Do Brukseli tydzień temu pojechał minister sprawiedliwości Adam Bodnar i przedstawił plan przywracania praworządności, ale przede wszystkim z Komisją chciał w ogóle rozmawiać w przeciwieństwie do poprzedników. - Plan Bodnara dzieli się na część miękką, bezustawową, ale też ustawową, zakłada realizację wszystkich kroków dotyczących praworządności do 2025 roku włącznie - mówiła Karolina Zbytniewska z Euroaktiv.pl. Zgoda na przelew z Brukseli zapadnie w tym tygodniu na kolegium komisarzy. Część z 35 miliardów euro trafi na polskie konto na początku kwietnia.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian, mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zapasy węgla, zgromadzone przez naddniestrzańską elektrownię Cuciurgan, wystarczą do końca miesiąca - przekazało mołdawskie centrum kryzysowe. Naddniestrze, od początku roku, ze względu na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, mierzy się z kryzysem energetycznym.

Kryzys w Naddniestrzu. "Węgla starczy do końca stycznia"

Kryzys w Naddniestrzu. "Węgla starczy do końca stycznia"

Źródło:
PAP

Microsoft zamierza w tym roku zainwestować około 80 miliardów w budowę centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję. Inwestycje w sztuczną inteligencję gwałtownie wzrosły, odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w 2022 r.

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

Źródło:
Reuters

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna-Pełczyńska Nałęcz odniosła się krytycznie do propozycji nowego programu mieszkaniowego, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak twierdzi, nowa wersja programu, zawierająca rozwiązania znane z "Mieszkania dla Młodych" wpłynie negatywnie na ceny oraz przyczyni się do rozwoju patodeweloperki.

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Spór o program mieszkaniowy. Ministra: będzie to sprzyjać patodeweloperce

Źródło:
PAP

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

Włosi narzekają na wysokie ceny w sklepach. Masło podrożało w ciągu roku o 48 procent - to wyniki analizy przeprowadzonej przez krajowe stowarzyszenie konsumentów i ośrodek badań konsumpcji w największych włoskich miastach. Więcej trzeba też zapłacić za jeden z ulubionych włoskich napojów - kawę.

W tym kraju ceny masła poszybowały. Jest drożej blisko o połowę

Źródło:
PAP

Firma Apple zapłaci 95 milionów dolarów w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego, który złożono ze względu na naruszenie prywatności użytkowników. W związku z tym każdemu poszkodowanemu przysługiwać będzie zadośćuczynienie sięgające 20 dolarów. Apple zaprzeczyło, że popełniło przestępstwo.

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

"Siri, mamy problem". Apple zapłaci blisko 100 milionów dolarów w ramach ugody

Źródło:
Reuters

Od niedzieli rośnie opłata za wjazd mostami i tunelami do Nowego Jorku. Stawki wzrosną do ponad 16 dolarów w godzinach szczytu oraz 14 dolarów poza szczytem. Zdaniem władz podwyżki są konieczne w celu ograniczenia ruchu drogowego, a także modernizacji systemu transportowego.

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Wjazd do Wielkiego Jabłka w górę. Kierowcy słono zapłacą

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w tym roku nie odnotowano jeszcze ani jednej szóstki, a kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 4 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto w górę

Kumulacja w Lotto w górę

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań ustabilizowała się w grudniu. Dwie trzecie wprowadzanych do sprzedaży inwestycji ma ceny niższe od średniej rynkowej dla danego miasta. Z danych dotyczących prawie 46 tys. mieszkań wynika, że deweloperzy obniżyli ceny w cennikach dla blisko 14,5 tysiąca lokali – poinformował portal Tabelaofert.

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Obniżki na rynku nieruchomości. Większość mieszkań poniżej cen rynkowych

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach, ze względu na święto Trzech Króli, sklepy będą zamknięte przez dwa dni z rzędu. Jak wynika z przepisów, w styczniu doczekamy się jednak pierwszej, tegorocznej niedzieli handlowej. Wyjaśniamy, w które niedziele zrobimy zakupy w 2025 roku.

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Czekają nas dwa dni bez zakupów. Kiedy pierwsza niedziela handlowa w tym roku?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Turyści coraz chętniej wybierają Hiszpanię. Jak podaje tamtejszy Narodowy Instytut Statystyczny, od stycznia do listopada 2024 r. Hiszpanię odwiedziła rekordowa liczba 88,5 mln zagranicznych turystów. To więcej niż w całym 2023 r.

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Oni protestują, ale i tak do nich przyjeżdżają. Ten kraj notuje wzosty

Źródło:
PAP

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji wzrosła o 47 procent w 2024 roku - poinformowały rosyjskie agencje prasowe cytowane przez Reutersa. To kolejny rok odrabiania ogromnego spadku, do którego doszło w 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Silne odbicie sprzedaży w Rosji. Kupują to na potęgę

Źródło:
Reuters

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nigdy wcześniej samochody spalinowe w Norwegii nie sprzedawały się tak słabo. Było ich zaledwie 1000 na 130 tysięcy wszystkich, które wyjechały z norweskich salonów w 2024 roku - wynika z raportu OFV, organizacji monitorującej norweski rynek motoryzacyjny.

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

W tym kraju nie chcą aut spalinowych. Historyczny spadek

Źródło:
PAP

W sektorze finansów w 2024 r. najbardziej wzrosły wynagrodzenia księgowych - o 9,8 proc. wobec 2023 r. Jak czytamy w branżowym raporcie, główni księgowi z Warszawy mogą zarobić 20-25 tys. zł. "Najmniejsze zmiany wynagrodzeń dotyczyły stanowisk kierowniczych i najwyższego szczebla" - oceniają autorzy. Podkreślono, że kwoty wynagrodzeń różnią się w poszczególnych regionach kraju.

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Im wyższe stanowisko, tym niższa podwyżka. Jakie są zarobki w finansach?

Źródło:
PAP

Ustawa budżetowa na 2025 rok, którą wkrótce ponownie zajmą się posłowie, zakłada wzrost kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to podwyżki wynagrodzeń prezydenta, premiera, ministrów czy parlamentarzystów.

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą być wyższe - wskazali analitycy Refleksu. Według portalu e-petrol.pl krajowe rafinerie od świąt podnoszą ceny w ślad za drożejącą ropą naftową i osłabieniem złotego, a operatorzy stacji nie zamortyzują podwyżek spadkiem marż.

Ceny paliw. Prognozy analityków

Ceny paliw. Prognozy analityków

Źródło:
PAP

Polskie banki mają cyklicznie wysokie dochody, a perspektywy dla rentowności poprawiają się - stwierdziła agencja Fitch. Ostrzegła jednak, że "ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie".

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Wielka agencja o polskich bankach. "Ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie"

Źródło:
PAP

Joe Biden zablokował przejęcie amerykańskiego koncernu stalowego US Steel przez japoński Nippon Steel. Zdaniem prezydenta USA oddanie tak wielkiego producenta stali stwarzałoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wielkość transakcji miała wynieść około 15 miliardów dolarów.

Biden zablokował przejęcie giganta

Biden zablokował przejęcie giganta

Źródło:
PAP

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Od 15 stycznia kierowcy jadący częścią autostrady A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z usługi płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu – poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak.

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska otrzymała od Polski wniosek o wypłatę 7,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - podała KE. To trzeci wniosek Polski o środki z funduszu odbudowy.

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia - poinformował regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Źródło:
PAP