To jest największy program z KPO dla samorządów, czyli tej władzy, która jest najbliższa mieszkańcom - zapewniła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. - W ręce samorządów przekazujemy ogromne środki, 40 miliardów złotych w preferencyjnych pożyczkach - dodała.
Podczas konferencji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, zapewniła, że "to jest największy program z KPO dla samorządów, czyli tej władzy, która jest najbliższa mieszkańcom".
- W ręce samorządów przekazujemy ogromne środki, 40 miliardów złotych w preferencyjnych pożyczkach. Są to pożyczki nieoprocentowane, a w pewnych sytuacjach możliwe są częściowe umorzenia - wyjaśniła. Jak dodała, są to pieniądze na transformację średnich i większych miejscowości na miarę XXI wieku. - Są to środki na inwestycje w ocieplenie budynków, w oczyszczalnie ścieków, w ścieżki rowerowe, w parki, w miejsca rekreacyjne. We wszystko to, co powoduje, że miasto jest czyste, przyjazne, zielone, nowoczesne. Są to oczywiście środki w nowoczesną, czystą energię - powiedziała.
Na co można przeznaczyć środki z KPO?
Ministra funduszy wskazała, że pieniądze "trafiają przede wszystkim do samorządów, ale mogą się o nie ubiegać takie podmioty jak spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe, także przedsiębiorcy".
- Środki są naprawdę ogromne i stwarzają bardzo duże możliwości zmian w miastach. Także w otoczeniu miast, bo jest możliwość ubiegania się o te środki przez związki gmin. Przez gminy wiejsko-miejskie, które są w otoczeniu miast - zaznaczyła.
Spektrum inwestycji ma być bardzo szerokie i dotyczyć nie tylko bezemisyjnego transportu i czystej energetyki, ale również zakładania i rewitalizacji terenów zielonych.
Ministra podkreśliła, że "umożliwiamy wykorzystanie tych środków nie tylko na inwestycje, które miałyby się zacząć już teraz, ale także na inwestycje, które zaczęły się w przeszłości". - Zostały na nie pozyskane środki z kredytów komercyjnych. Teraz będzie można z tych preferencyjnych kredytów sfinansować inwestycje, które już się dzieją - wyjaśniła. Podała, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie operatorem na mocy umowy "tego wielkiego programu". - Oddajemy duże środki, wielkie możliwości w ręce polskich samorządowców - powiedziała.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock