Z kraju

Podatek bankowy tuż-tuż. Kowalczyk: projekt w Sejmie jeszcze w grudniu

Z kraju

PiS chce opodatkować banki. Szydło: niech podzielą się zyskiem ze społeczeństwem
tvn24PiS chce opodatkować banki. Szydło: niech podzielą się zyskiem ze społeczeństwem

Przymierzamy się do tego, by podatek bankowy był naliczany od aktywów, a nie transakcji finansowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS). Ocenił, że będzie to regulował projekt poselski, który mógłby trafić do Sejmu jeszcze w grudniu.

- Przymierzamy się do tego, by to był podatek od aktywów, a nie transakcji finansowych. Tym podatkiem chcemy obejmować banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Natomiast TFI już nie - powiedział w środę Kowalczyk.

Projekt poselski

Ocenił, że projekt ten zostanie złożony przez posłów. - Jest on w miarę prosty, wobec czego nie wymaga tak wielu uzgodnień. Chodzi o szybszą ścieżkę legislacyjną - podkreślił.

Dodał, że projekt mógłby trafić do Sejmu jeszcze w grudniu.

W programie PiS prezentowanym w trakcie kampanii wyborczej był wariant podatku bankowego od aktywów w wysokości 0,39 proc. oraz podatku od transakcji finansowych, którego stawka wynosiłaby 0,14 proc. podstawy dla instrumentów finansowych i 0,07 proc. dla instrumentów pochodnych.

Jak ma wyglądać podatek?

W środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że podatek bankowy będzie naliczany od aktywów banków i instytucji ubezpieczeniowych bez TFI, ze stawką 0,39 proc.

Kowalczyk poinformował ponadto, że projekt ustawy dot. VAT będzie raczej rządowy. - Obecnie Ministerstwo Finansów przegląda ten projekt, który mieliśmy gotowy w kampanii wyborczej. Trzeba dokładnie sprawdzić skutki (regulacji - PAP) - zaznaczył.

Nie sprecyzował, kiedy projektem mógłbym zająć się rząd. - W tej chwili Ministerstwo Finansów ma dwie bardzo pilne sprawy: nowelizację tegorocznego budżetu i budżet na 2016 rok, który trzeba w trybie pilnym, powtórnie, złożyć do Sejmu - podkreślił.

Kowalczyk mówił wcześniej, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w przyszłym roku uzyskamy dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych.

Poinformował też, że trwają prace nad projektem ustawy o podatku akcyzowym. - Nie chodzi o podwyższenie akcyzy. Pracujemy nad sposobem egzekwowania, kontroli (ściągalności tego podatku - PAP). To jest związane m.in. z wnioskami, które składa służba celna w tym zakresie. Celnicy wręcz mówią, gdzie są nieszczelności (dotyczące poboru tego podatku). To chcemy naprawić - zaznaczył Kowalczyk.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości