Choć od soboty w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, to ograniczenia dotyczące imprez okolicznościowych wejdą w życie dopiero po weekendzie. Wyjaśniamy, jakie restrykcje dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych będą obowiązywać w strefach żółtej i czerwonej od poniedziałku 19 października.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych restrykcjach w strefie żółtej i czerwonej. W większości przypadków obostrzenia zaczęły obowiązywać od soboty.
Zasady dotyczące imprez
Jednak dopiero od poniedziałku zmienione zostaną zasady dotyczące imprez okolicznościowych.
Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej.
Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.
W strefie czerwonej od poniedziałku będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych - takich jak m.in. wesela, komunie i stypy.
Inne ograniczenia
- lokale gastronomiczne czynne w godzinach 6-21, potem możliwa obsługa na wynos, zajęty co drugi stolik - strefa żółta i czerwona,
- zawieszenie działalności basenów i aquaparków - strefa żółta i czerwona,
- zawieszenie działalności siłowni - strefa żółta i czerwona,
- wprowadzenie limitu osób w placówkach handlowych - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2 - strefa czerwona,
- wydarzenia kulturalne - do 25 procent udziału publiczności - strefa żółta i czerwona,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - strefa żółta i czerwona.
Od czwartku w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych powróciły tak zwane godziny dla seniorów. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w tych punktach w godzinach 10-12 będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Na wprowadzenie zmian w oddziałach zdecydowały się również banki.
Strefy żółta i czerwona
Od soboty poszerzyła się też lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowały się na nią 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 8536 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To drugi najwyższy bilans od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 49 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 175 766 osób, spośród których 3573 zmarły.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock