Jan Niedziałek: Do Rafała Hirscha uwaga o nierówności. Jesteśmy bogatsi niż Rothschild!

Jaka jest polska bieda?
Jaka jest polska bieda?
TVN24 Bizes i Świat
Jaka jest polska bieda?TVN24 Bizes i Świat

Dyskusja dziennikarzy TVN24 Biznes i Świat: Jan Niedziałek odpowiada na tekst Rafała Hirscha.

Rafał,

Po pierwsze – tytuł jest oczywiście trochę prowokacyjny.

Po drugie - pozwól na drobną uwagę ode mnie zainspirowaną Twoim tekstem.

Chciałbym wtrącić słowo o nierównościach - czyli o temacie numer jeden w obecnych dyskusjach o gospodarce. Nasz wspólny kolega Robert Stanilewicz zapytał mnie kiedyś, o coś takiego: czy więcej dzieli mnie od np. Warrena Buffetta, niż moich dziadów dzieliło od rodziny słynnych, arcybogatych i wpływowych bankierów Rothschildów w XIX wieku? Kiedy przepaść między bogatymi a zwykłymi ludźmi była większa? To może nam pokazać, w którym kierunku idziemy.

Nathaniel Rotschild latem 1836 roku udał się z Londynu do Frankfurtu na ślub swojego syna. Tak się złożyło, że zmarł tam z powodu zakażenia po prostym zabiegu medycznym. Podobno dzisiaj takie rzeczy można wyleczyć u każdego, kto trafi do lekarza, a nawet do apteki (podejrzewam jednak, że ciągle sporo ludzi umiera z tego powodu, ale pewnie mniej niż 200 lat temu).

Czyli “mamy lepiej” niż Rotschild. (“Mamy”?)

Mam wrażenie, że postęp technologiczny - nie tylko w dziedzinie medycyny - to ciągle wielki problem dla ekonomistów, bo wywraca im teorie i wysadza w powietrze pieczołowicie budowane modele.

Malthus martwił się, że ludzkość będzie brodzić po kolana w końskich efektach spalania – nie wyobrażał sobie metra, samochodu hybrydowego itd.; Marks uważał, że wielka eksplozja wściekłości wyzyskiwanych robotników jest nieuchronna – a to, że ulżą im w pracy maszyny i zmienią życie robotników też nie pasowało mu do tezy (ok, w bangladeskich fabrykach modnych marek odzieżowych pewnie nie przyniosły do tej pory ulgi).

Nowe technologie nie za bardzo przystają też do starych sposobów mierzenia gospodarki i produkcji. Z danych wynika np. że teraz jest ... mniej muzyki niż kiedyś. Sprzedaż płyt spada... Ale przecież w internecie – również legalnie – jest muzyki, aż po czubki uszu. To samo z dostępem do informacji i wiedzy – consumer surplus, czyli korzyść konsumentów wynikającą z dostępu do internetu, Wikipedii itd. można mierzyć w miliardach dolarów. A w statystykach PKB trochę tego nie widać.

Można by też dojść do wniosku, że łatwiej też zostać dziś drugim Rothschildem niż 100, czy 200 lat temu. No może raczej – jakimś ważnym przemysłowcem. Już tłumaczę, o co mi chodzi. Czytałem kiedyś książkę o nowych technologiach – autor opisywał swojego dziadka, który wymyślił "springlery", czyli automatyczne zraszacze do trawników. Ale fortuny na tym nie zbił, bo dużą część zysków przejęła fabryka, z którą musiał zacząć współpracować, sam był bowiem za "słaby" w wymiarze biznesowym, by skomercjalizować swój produkt. Teraz internet, drukarki 3D, technologie komputerowe – to wszystko pozwala łatwiej zbić kapitał na trafionych pomysłach.

W swoim tekście zastanawiasz się, czy kapitał jest teraz za drogi, czy za tani; zbyt powszechny, czy przeciwnie - dostępny tylko dla uprzywilejowanych.

Ten przykład, który przytoczyłem powyżej wskazywałby, że dostęp do przywilejów, które kiedyś zarezerwowane był dla tych, którzy mieli ogromny kapitał jest teraz trochę większy.

Nie zrozum mnie źle, niech Cię tytuł tego tekstu nie zwiedzie. Nie jestem naiwnym optymistą. Wiem, że mimo tego postępu, który tutaj opisuję nadal jest wiele biedy i wystarczy wyjechać do Azji, Afryki albo nawet 50 km za Warszawę (albo za Kraków, Gdańsk, itd.) i porozmawiać z ludźmi, by się o tym przekonać. To, że teraz powszechne są leki, które kiedyś nie istniały, więc nie mieli ich nawet najbogatsi nie zmienia faktu, iż rozwarstwienie społeczne może być groźne w różnych aspektach – np. powodować osłabienie potencjału gospodarki (tego obawia się np. Eric Schmidt z Google'a – kapitalista, że hej!). Wiem, też, że może i do pewnego stopnia łatwiej jest dziś zrobić biznes jak ma się głowę na karku niż za Rothschildów w XIX wieku , ale nawet z głową pełną dobrych pomysłów z getta etnicznego pod Paryżem albo w Los Angeles pewnie wyrwać się jest równie trudno, jak z frankfurckiego getta, z którego pochodzili Rothschildowie.

Wiem o tym wszystkim.

Ale nadal mam nadzieję, że nowe technologie zrobią nam wszystkim miłą niespodziankę.

Pozdrawiam świątecznie, czyli optymistycznie

Janek

P.S.

Można sobie poczytać w Święta i nie tylko :

1) D. Landes, Bogactwo i nędza narodów (uwaga: długie, szczegółowe, ale miejscami bardzo ciekawe)

2) The Second Machine Age Erika Brynjolfssona i Andrew McAfee

3) dla zapaleńców: Niall Ferguson napisał dwa tomy o rodzinie Rotschildów. Dwa tomy. Dla zapaleńców.

4) dla wszystkich: Everlasting Light Bulbs: How Economics Illuminates the World Johna Kaya. S i r Johna Kaya

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl