Jan Niedziałek: Do Rafała Hirscha uwaga o nierówności. Jesteśmy bogatsi niż Rothschild!

Jaka jest polska bieda?
Jaka jest polska bieda?
TVN24 Bizes i Świat
Jaka jest polska bieda?TVN24 Bizes i Świat

Dyskusja dziennikarzy TVN24 Biznes i Świat: Jan Niedziałek odpowiada na tekst Rafała Hirscha.

Rafał,

Po pierwsze – tytuł jest oczywiście trochę prowokacyjny.

Po drugie - pozwól na drobną uwagę ode mnie zainspirowaną Twoim tekstem.

Chciałbym wtrącić słowo o nierównościach - czyli o temacie numer jeden w obecnych dyskusjach o gospodarce. Nasz wspólny kolega Robert Stanilewicz zapytał mnie kiedyś, o coś takiego: czy więcej dzieli mnie od np. Warrena Buffetta, niż moich dziadów dzieliło od rodziny słynnych, arcybogatych i wpływowych bankierów Rothschildów w XIX wieku? Kiedy przepaść między bogatymi a zwykłymi ludźmi była większa? To może nam pokazać, w którym kierunku idziemy.

Nathaniel Rotschild latem 1836 roku udał się z Londynu do Frankfurtu na ślub swojego syna. Tak się złożyło, że zmarł tam z powodu zakażenia po prostym zabiegu medycznym. Podobno dzisiaj takie rzeczy można wyleczyć u każdego, kto trafi do lekarza, a nawet do apteki (podejrzewam jednak, że ciągle sporo ludzi umiera z tego powodu, ale pewnie mniej niż 200 lat temu).

Czyli “mamy lepiej” niż Rotschild. (“Mamy”?)

Mam wrażenie, że postęp technologiczny - nie tylko w dziedzinie medycyny - to ciągle wielki problem dla ekonomistów, bo wywraca im teorie i wysadza w powietrze pieczołowicie budowane modele.

Malthus martwił się, że ludzkość będzie brodzić po kolana w końskich efektach spalania – nie wyobrażał sobie metra, samochodu hybrydowego itd.; Marks uważał, że wielka eksplozja wściekłości wyzyskiwanych robotników jest nieuchronna – a to, że ulżą im w pracy maszyny i zmienią życie robotników też nie pasowało mu do tezy (ok, w bangladeskich fabrykach modnych marek odzieżowych pewnie nie przyniosły do tej pory ulgi).

Nowe technologie nie za bardzo przystają też do starych sposobów mierzenia gospodarki i produkcji. Z danych wynika np. że teraz jest ... mniej muzyki niż kiedyś. Sprzedaż płyt spada... Ale przecież w internecie – również legalnie – jest muzyki, aż po czubki uszu. To samo z dostępem do informacji i wiedzy – consumer surplus, czyli korzyść konsumentów wynikającą z dostępu do internetu, Wikipedii itd. można mierzyć w miliardach dolarów. A w statystykach PKB trochę tego nie widać.

Można by też dojść do wniosku, że łatwiej też zostać dziś drugim Rothschildem niż 100, czy 200 lat temu. No może raczej – jakimś ważnym przemysłowcem. Już tłumaczę, o co mi chodzi. Czytałem kiedyś książkę o nowych technologiach – autor opisywał swojego dziadka, który wymyślił "springlery", czyli automatyczne zraszacze do trawników. Ale fortuny na tym nie zbił, bo dużą część zysków przejęła fabryka, z którą musiał zacząć współpracować, sam był bowiem za "słaby" w wymiarze biznesowym, by skomercjalizować swój produkt. Teraz internet, drukarki 3D, technologie komputerowe – to wszystko pozwala łatwiej zbić kapitał na trafionych pomysłach.

W swoim tekście zastanawiasz się, czy kapitał jest teraz za drogi, czy za tani; zbyt powszechny, czy przeciwnie - dostępny tylko dla uprzywilejowanych.

Ten przykład, który przytoczyłem powyżej wskazywałby, że dostęp do przywilejów, które kiedyś zarezerwowane był dla tych, którzy mieli ogromny kapitał jest teraz trochę większy.

Nie zrozum mnie źle, niech Cię tytuł tego tekstu nie zwiedzie. Nie jestem naiwnym optymistą. Wiem, że mimo tego postępu, który tutaj opisuję nadal jest wiele biedy i wystarczy wyjechać do Azji, Afryki albo nawet 50 km za Warszawę (albo za Kraków, Gdańsk, itd.) i porozmawiać z ludźmi, by się o tym przekonać. To, że teraz powszechne są leki, które kiedyś nie istniały, więc nie mieli ich nawet najbogatsi nie zmienia faktu, iż rozwarstwienie społeczne może być groźne w różnych aspektach – np. powodować osłabienie potencjału gospodarki (tego obawia się np. Eric Schmidt z Google'a – kapitalista, że hej!). Wiem, też, że może i do pewnego stopnia łatwiej jest dziś zrobić biznes jak ma się głowę na karku niż za Rothschildów w XIX wieku , ale nawet z głową pełną dobrych pomysłów z getta etnicznego pod Paryżem albo w Los Angeles pewnie wyrwać się jest równie trudno, jak z frankfurckiego getta, z którego pochodzili Rothschildowie.

Wiem o tym wszystkim.

Ale nadal mam nadzieję, że nowe technologie zrobią nam wszystkim miłą niespodziankę.

Pozdrawiam świątecznie, czyli optymistycznie

Janek

P.S.

Można sobie poczytać w Święta i nie tylko :

1) D. Landes, Bogactwo i nędza narodów (uwaga: długie, szczegółowe, ale miejscami bardzo ciekawe)

2) The Second Machine Age Erika Brynjolfssona i Andrew McAfee

3) dla zapaleńców: Niall Ferguson napisał dwa tomy o rodzinie Rotschildów. Dwa tomy. Dla zapaleńców.

4) dla wszystkich: Everlasting Light Bulbs: How Economics Illuminates the World Johna Kaya. S i r Johna Kaya

Autor: Jan Niedziałek / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę po południu doszło do awarii Spotify - popularnej na świecie platformy do streamowania muzyki. Firma poinformowała, że uporała się z problemami.

Globalna awaria Spotify

Globalna awaria Spotify

Źródło:
tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"