Podwodne miasta, kolonie na Marsie i jedzenie z drukarki. Tak ma wyglądać życie w przyszłości

Z kraju

SamsungCzy tak będzie wyglądało życie w przyszłości?

Ludzie będą mieszkać pod wodą i podbiją Kosmos, czas pracy będzie krótszy, powstanie nowy gatunek człowieka, a jedzenie będzie można sobie wydrukować - taką wizję przyszłości przedstawiają autorzy raportu "SmartThings Future Living Report", który powstał z inicjatywy Samsunga.

Autorami raportu są eksperci i ekspertki zaproszeni do prac przez południowokoreański koncern. Reprezentują takie dziedziny jak: transport, architektura, urbanistyka, badania kosmiczne. Oto ich wizja:

1. Życie pod wodą

Woda może być podzielona przez elektrolizę na wodór, czyli opłacalne źródło paliwa oraz tlen, element niezbędny do oddychania. Jest prawdopodobne, że wraz z postępem w efektywności ogniw słonecznych te źródła energii będą wykorzystywane do tworzenia podwodnych społeczności. Mogą one pozyskiwać darmową energię z prądów wodnych i fal. Woda będzie odsalana poprzez masowe wdrożenie technologii słonecznej. Według raportu do 2116 roku mają powstać pierwsze podwodne miasta.

2. Kolonizacja Kosmosu

Po tym, jak zasoby naszej planety powoli będą się kończyć, ludzkość zacznie szukać nowego miejsca dla siebie w Układzie Słonecznym. Jest prawdopodobne, że ludzie zamieszkają na Księżycu, a potem na Marsie. Możliwe będzie też podróżowanie do odległych planet. Doprowadzi to do szybkiego rozwoju ludzkości, bo nie będziemy już ograniczeni do jednej planety. Wzrost populacji może jeszcze bardziej przyspieszyć, gdy zostaną odkryte planety podobne do Ziemi.

3. Człowiek, czy już nie człowiek?

Przewidywany postęp technologiczny w informatyce, molekularnej nanotechnologii, biotechnologii i sztucznej inteligencji będzie wykorzystany do zwiększenia naszych zdolności intelektualnych i poznawczych poprzez podłączenia nas do banku globalnej wiedzy. Transhumanizm (użycie nauki i techniki do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej) uczyni ludzi silniejszymi fizycznie (a może nawet i psychicznie). Stworzy to nową formę życia, która pod względem fizycznym i psychicznym nie będzie mogła być już określana mianem człowieka.

4. Pionowe ulice

Nastąpi wielki postęp w materiałach budowlanych. Beton zostanie zastąpiony przez znacznie lżejsze i bardziej wytrzymałe komponenty, takie jak nanorurki węglowe. Sam proces budowy będzie znacznie bardziej zautomatyzowany. Pracownicy i dźwigi zostaną zastąpieni przez zrobotyzowane ramiona i drony. Drapacze chmur będą jeszcze wyższe niż teraz. Do poszczególnych pięter ludzi będą dowoziły drony, a pojęcie ulicy nie będzie się już ograniczało do płaszczyzny poziomej.

5. Koniec spotkań służbowych

W pracy zastąpią nas hologramy. Realistyczny obraz 3D usunie potrzebę rzeczywistej obecności na spotkaniach. W związku z tym spadnie liczba podróży służbowych, przez co zaoszczędzimy mnóstwo czasu. W konsekwencji może to prowadzić do ograniczenia godzin pracy.

Waluty lokalne zostaną zastąpione przez walutę cyfrową, podobną do Bitcoina. A to uprości i przyspieszy coraz powszechniejsze transakcje online.

6. Jedzenie i meble z drukarki

Jedzenie z drukarki 3D już teraz staje się rzeczywistością, a wkrótce będzie obecne niemal w każdej kuchni. Drukarka będzie ściągała z internetu wybrany przepis i według niego przyrządzała pożądaną potrawę. Ludzie będą spędzali w kuchni zdecydowanie mniej czasu przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowej równowagi w spożywaniu składników odżywczych. Oprócz jedzenia będzie można także wydrukować inne elementy naszego codziennego życia, takie jak np. meble.

7. Wirtualny odpoczynek

Dzięki rozwojowi wirtualnej rzeczywistości możliwy będzie "wyjazd" na wirtualne wakacje. Specjalne okulary będą generować w umyśle obraz, dźwięki, poczucie ruchu a nawet zapachy dowolnie wybranego przez nas miejsca na świecie.

Twórcy raportu nie sprecyzowali, kiedy spodziewają się, że w naszym życiu nastąpią prognozowane zmiany.

Przejdź się po centrum handlowym i przyszłym mieszkaniu. Wirtualna rzeczywistość wkracza do biznesu:

Przejdź się po centrum handlowym i przyszłym mieszkaniu. Wirtualna rzeczywistość wkracza do biznesuTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Samsung