Rząd przewiduje możliwość, że zerowa stawka VAT na żywność będzie przedłużona poza pierwsze półrocze 2023 r. - powiedział w Sejmie wiceminister finansów, Artur Soboń.
Od początku lutego br. weszła w życie druga odsłona tzw. tarczy antyinflacyjnej. W jej ramach wprowadzono m.in. zerowe stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe, np. owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska na początku grudnia br. podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność do końca czerwca 2023 roku.
Wiceszef MF Artur Soboń w środę nie wykluczył, że mechanizm pozostanie na dłużej.
- Zerowa stawka VAT, którą wprowadziliśmy na pierwsze półrocze 2023 roku - oczywiście przewidujemy także możliwość, że ona będzie kontynuowana, analizując sytuację, tak to też robiliśmy w przypadku tarcz, które szeroko obejmowały obniżkę VAT-u i akcyzy, a także podatku od sprzedaży detalicznej w okresie do końca tego roku. Robiliśmy to w okresach kwartalnych, aby decyzje podejmować na bieżąco - powiedział Soboń w Sejmie.
Inflacja w Polsce
Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 roku wzrosły o 17,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. W tym okresie ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 22,3 proc.
Dla porównania w październiku br. inflacja wyniosła 17,9 proc. rok do roku. Oznacza to - jak wynika ze wstępnych danych GUS - że dynamika wzrostu cen obniżyła się w minionym miesiącu po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, nie licząc spadku w lutym br. spowodowanego wprowadzeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej.
Ostateczne dane za listopad poznamy w najbliższy czwartek.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock