Chciałbym, aby w roku 2023 ten VAT na żywność wynosił zero procent- powiedział na antenie TVN24 wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że takie rozwiązanie jest zgodnie z unijnymi przepisami. Polityk mówił też o ewentualnym kryterium dochodowym przy dopłatach do gazu.
- Zerowy VAT na żywność jest czymś, co stabilizuje ceny żywności. Jest też zgodny z dyrektywą Unii Europejskiej, dotyczącą stawek VAT. Od kwietnia tego roku mamy taką możliwość. I tak, chciałbym, aby w roku 2023 ten VAT na żywność wynosił zero procent - mówił wiceminster. Zaznaczył jednak, że "finalnie to będzie decyzja premiera i Rady Ministrów".
Wiceminister był pytany, czy będzie kryterium dochodowe w programie dopłat do gazu. - Tego nie wiem, (..) pracujemy nad szczegółami. Gdy ten projekt będzie gotowy, będziemy o tym publicznie dyskutować - powiedział Soboń. - Kryteria dochodowe w jednych programach, instrumentach są możliwe, a w innych nie - stwierdził.
Tarcza antyinflacyjna zniesiona?
Rząd szykuje się do zakończenia funkcjonowania tak zwanej tarczy antyinflacyjnej w obecnej formie. Zgodnie z zapowiedziami przedłużone ma zostać stosowanie obniżonej (0 proc. zamiast 5 proc.) stawki VAT na niektóre produkty żywnościowe. Jednocześnie tylko do końca roku stawka 0 proc. VAT będzie miała zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Do końca grudnia stawka VAT na poziomie 5 proc. będzie stosowana do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), 8 proc. VAT dla paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).
Jak tłumaczyli politycy obozu władzy, polski rząd miał otrzymać informację od Komisji Europejskiej, że obniżenie stawek VAT na niektóre produkty jest niezgodne z prawem europejskim. - Musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje - mówił niedawno wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Już w styczniu Polska wiedziała o tym, że obniżone stawki na paliwa nie będą mogły być przedłużone, bo taka jest decyzja państw UE. Jak podkreślał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, powołując się na stanowisko KE, "decyzja była jednomyślna, więc Polska też poparła takie rozwiązania i zgodziła się, że stawka VAT na żywność może być redukowana do zera, ale już na paliwa, gaz, nawozy, nie jest to możliwe". - To była decyzja krajów, w tym Polski, a nie samej Komisji" - przypominał korespondent z Brukseli.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock