Polska ustępuje jedynie Węgrom. "To jest skala naszego inflacyjnego sukcesu"

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanej
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanejTVN24 BiS
wideo 2/6
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanejTVN24 BiS

Polska ustępuje tylko Węgrom pod względem skumulowanego wzrostu cen od 2019 roku - podał Daniel Kostecki z CMC Markets Polska. Analityk wziął pod uwagę inflację między innymi w krajach bałtyckich oraz w strefie euro. To o tych krajach wcześniej mówił prezes NBP Adam Glapiński, wskazując, że gdyby Polska była w strefie euro, inflacja u nas mogłaby być wyższa.

Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets Polska, w poniedziałkowym komentarzu zwrócił uwagę, że "w ostatnim czasie usłyszeliśmy wiele na temat inflacyjnego sukcesu w Polsce". "Inflacja w naszym kraju spadła o ponad połowę! To ładnie brzmi, gdy schodzimy z niemal 20 proc. wzrostu cen w ujęciu rocznym. Duża zasługa w tym rządu, jeśli chodzi o łagodzenie skutków szoków energetycznych dla gospodarstw domowych, a także paliwowego giganta, gdy zaserwował takie ceny, że nie nadąża z uzupełnianiem zbiorników na stacjach paliw" - wskazał.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2 proc., licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny obniżyły się o 0,4 proc.

"Inflacja w Polsce spadła we wrześniu o -0,4 proc. m/m i wyniosła tym samym 8,2 proc. w skali roku. W październiku może wynieść około 7 proc., a dalej może zmierzać na wiosnę 2024 w stronę 5 proc. Później prawdopodobnie odbije, ale na razie o tym się nie mówi, ponieważ wejdzie do gry efekt bazy z tego roku, gdy ceny od kwietnia według indeksu CPI prawie stały w miejscu. Prawdopodobnie już w październiku m/m ceny wzrosną" - prognozuje Kostecki.

PAP/Mateusz Krymski

Polska ustępuje Węgrom

Analityk porównał wysokość inflacji w Polsce z innymi krajami od 2019 roku. Daniel Kostecki wziął pod uwagę "zmiany cen w gospodarce, na podstawie indeksu CPI, dla Polski, Węgier, strefy euro, Czech czy ostatnio modnych krajów nadbałtyckich, który nie mają możliwości walki z inflacją takich, jak w Polsce, ponieważ mają euro i podlegają polityce Europejskiego Banku Centralnego".

Z przytoczonych danych wynika, że skumulowana inflacja w analizowanym okresie była wyższa niż w Polsce jedynie na Węgrzech. "Jak wynika bezpośrednio z danych urzędów statystycznych wzrost cen koszyka dóbr i usług w Polsce wyniósł od 2019 r. ponad 41 proc. W tym czasie na Węgrzech wzrost cen wyniósł ponad 50 proc. I tu kończą się dobre informacje o sukcesie inflacyjnym. Tak, tylko na Węgrzech inflacja od momentu rozpoczęcia z nią walki jest wyższa. Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy i cała strefa euro łącznie mają niższą inflację niż inflacja w Polsce w tym czasie. Również Rumunia odnotowała niższy wzrost cen od 2019 r." - napisał analityk.

"Czy zatem, aby na pewno mamy się radować, gdzie znaleźć sukces wygranej z inflacją przez NBP, gdy jest ona prawie największa w regionie, poza Węgrami? Jednak nad tym, czy jest się z czego cieszyć, każdy musi zastanowić się sam" - podsumował Kostecki.

Adam Glapiński o inflacji w strefie euro

O sukcesie w walce z inflacją mówił wcześniej, w tym także podczas ubiegłotygodniowego wystąpienia, prezes NBP Adam Glapiński. Jak mówił, "jesteśmy świadkami wielkiego sukcesu". - Przepraszam bardzo, że ten sukces przyszedł teraz, przed wyborami. Równie dobrze mógł zdarzyć się miesiąc, dwa po wyborach. Na to niektórzy liczyli. Inflacja leci na łeb, na szyję - przekonywał szef polskiego banku centralnego.

Sytuację Polski i krajów bałtyckich Glapiński zestawiał na konferencji w czerwcu 2022 roku. Szef banku centralnego wskazywał, że "wysoka inflacja jest w tej chwili zjawiskiem globalnym. W strefie euro inflacja jest najwyższa w historii". Przywoływał przy tym przykład krajów bałtyckich. - U naszych sąsiadów inflacja jest też rekordowa. (...) Jest wyższa niż w Polsce - mówił.

Glapiński podawał dane unijnego urzędu statystycznego Eurostat dotyczące inflacji mierzonej wskaźnikiem HICP za maj 2022 roku.

- Na Łotwie inflacja wynosi obecnie 16,4 procent (rok do roku - red.). Przypominam, Łotwa to jest kraj strefy euro - to dla tych, co widzą jakieś lekarstwo w przynależności do strefy euro. Łotwa - 16,4 procent, Litwa - 18,5 procent, Estonia - 20,1 procent. To są wszystko kraje euro. To pokazuje, w jakiej bylibyśmy sytuacji, gdybyśmy byli w tej chwili w strefie euro. Byłaby nasza sytuacja o wiele, wiele gorsza i nie moglibyśmy w tej sprawie nic zrobić, bo decyzje byłyby podejmowane we Frankfurcie (nad Menem, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Banku Centralnego - red.), a kierowane głównie sytuacją gospodarczą Niemiec, Francji, tych potężnych krajów - twierdził Adam Glapiński.

Dla porównania wskaźnik inflacji HICP w Polsce w maju 2022 roku wynosił 12,8 proc., licząc rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

- Ataki hybrydowe przeprowadzane między innymi na Bałtyku nie powinny pozostawać bez odpowiedzi - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podkreślił, że nie może być tak, że statki rosyjskiej floty cieni "niszczą prywatną własność europejskich krajów i że to pozostaje bez konsekwencji".

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Źródło:
PAP

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Odwołanie Artura Olecha ze stanowiska prezesa PZU jest zgodne z punktem widzenia ministra aktywów państwowych - przekazał departament komunikacji MAP. Dodał, że minister oczekuje od pełniącego obowiązki prezesa Andrzeja Klesyka dokładnej analizy pracy członków zarządu PZU.

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Źródło:
PAP

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

DeepSeek przekazał, że tymczasowo ograniczy rejestracje z powodu cyberataku na swoją aplikację - podała Agencja Reutera. Program chińskiej firmy oparty na sztucznej inteligencji (AI) w ostatnich dniach zyskał niezwykłą popularność i zaskoczył rynek.

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Źródło:
Reuters

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP