Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu 2024 roku wyniósł 4 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Oznacza to, że inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas jedynie Rumunia i Belgia.
Inflacja liczona według HICP w Polsce w sierpniu 2024 r. w ujęciu rocznym wyniosła 4,0 proc., tak jak w lipcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,1 proc.
Gdzie ceny wzrosły najmocniej?
Inflacja w strefie euro wyniosła 2,2 proc. w sierpniu 2024 r., w porównaniu z 2,6 proc. w lipcu. Dla porównania, w sierpniu 2023 roku wskaźnik ten wynosił 5,2 proc.
Natomiast wzrost cen w całej w Unii Europejskiej wyniósł 2,4 proc. w sierpniu 2024 r., co oznacza spadek z 2,8 proc. w lipcu. W sierpniu 2023 wskaźnik ten wynosił 5,9 proc.
Najniższe poziomy wzrostu cen odnotowano na Litwie (0,8 proc.), Łotwie (0,9 proc.), w Irlandii, Słowenii i Finlandii (po 1,1 proc.). Najmocniej ceny rosły w Rumunii (5,3 proc.), Belgii (4,3 proc.) i Polsce (4,0 proc.).
Inflacja liczona przez Eurostat
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI, podawanej każdego miesiąca przez GUS, tylko z wydatków budżetów domowych.
Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,3 procent. W lipcu inflacja była na poziomie 4,2 procent.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Raketir/Shutterstock