Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od ponad 25 lat. - Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej - zapowiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że "cena benzyny wynosiłaby teraz ponad 9 złotych, gdyby nie obniżka podatków".
Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w czerwcu br. wyniosła 15,6 procent rok do roku. Ostateczne dane o wzroście cen w minionym miesiącu poznamy w najbliższy piątek, 15 lipca. Rzecznik rządu Piotr Mueller we wtorek w Polskim Radiu 24 był pytany o wysoką inflację.
Inflacja w Polsce
- To jest teraz największy przedmiot naszej troski, bo faktycznie ceny są wyższe i one niestety w dużej mierze zależą od tych zawirowań międzynarodowych - na to nie mamy takiego wpływu, jaki byśmy sobie zapewne życzyli. Natomiast to, co my możemy robić na poziomie krajowym, to robimy - odparł Mueller.
W tym kontekście wskazał na obniżkę podatku dochodowego do 12 procent, wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej przewidującej m.in. obniżkę VAT na żywność z 5 do 0 procent czy na paliwo z 23 do 8 procent. - To wszystko powoduje, że ten szczyt inflacyjny jest mniejszy, niż gdyby tych działań nie było. Cena benzyny wynosiłaby teraz ponad 9 złotych, gdyby nie obniżka podatków. W związku z tym te działania podejmujemy, one są kosztem dla budżetu państwa, ale jednocześnie ulgą dla obywateli (...) - wskazał rzecznik rządu.
- Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania antyinflacyjne są w tej mierze skuteczne, że zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami - oświadczył Mueller.
Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych
Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br. znalazło się w ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.
W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.
Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży wyżej wymienionych paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock