Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP
Zasady przebywania w rejonie pasa drogi granicznej
Zasady przebywania w rejonie pasa drogi granicznejBieszczadzki Oddział Straży Granicznej
wideo 2/4
Zasady przebywania w rejonie pasa drogi granicznejBieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Podróżni przyjeżdżający do Polski spoza krajów Unii Europejskiej mogą w bagażu osobistym wwieźć towary o wartości do 430 euro, jeśli korzystają z transportu lotniczego czy morskiego, albo do 300 euro, jeśli korzystają z innych form transportu – np. z kolei czy samochodu – informuje KAS w specjalnym poradniku dla podróżnych. Limit ten nie obejmuje produktów leczniczych, paliw w baku czy w kanistrze oraz wyrobów tytoniowych i alkoholi.

Alkohol, papierosy - ile można wwieźć do Polski?

W przypadku wyrobów tytoniowych osoba, która ukończyła 17 lat, może wwieźć maksymalnie 200 sztuk papierów albo 100 sztuk cygaretek o wadze nie większej niż 3 gr albo do 50 sztuk cygar czy maksymalnie 250 gr tytoniu do palenia, o ile wwóz następuje droga morską lub lotniczą. Jeśli ktoś podróżuje w inny sposób, to limity maksymalne wynoszą 40 sztuk papierosów, 20 sztuk cygaretek, 10 cygar i 50 gramów tytoniu do palenia.

Skarbówka informuje, że można wwozić różne rodzaje wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100 proc. I tak np. podróżny przybywający do kraju samolotem może wwieźć 100 sztuk papierosów - co stanowi 50 proc. limitu - oraz 25 cygar - co też stanowi 50 proc. limitu. Tym samym suma wartości procentowych obu norm wynosi 100 proc.

Limity dotyczą także wyrobów alkoholowych. Do Polski można wwieźć maksymalnie 1 litr napojów powstałych w wyniku destylacji oraz wyrobów spirytusowych o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc. To jednolitrowe ograniczenie obejmuje też alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 proc. W przypadku alkoholi oraz napojów alkoholowych o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 proc. limit wynosi 2 litry, w przypadku win niemusujących – 4 litry, a w przypadku piwa – 16 litrów.

W przypadku alkoholi obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku wyrobów tytoniowych – można wwozić różne napoje alkoholowe pod warunkiem, że będą one w takiej objętości, aby suma procentowa poszczególnych limitów nie była większa niż 100. Ta zasada nie obejmuje wina i piwa. Jak informuje KAS w poradniku, maksymalnie można przywieźć 0,5 litra wódki (0,5 litra wódki stanowi 1/2 normy dla mocnych alkoholi) i 1 litr likieru o mocy do 22 proc. (1 litr likieru stanowi 1/2 normy dla słabszych alkoholi) oraz 4 litry wina i 16 litrów piwa.

Strefa nadgraniczna

Nieco inaczej wyglądają limity dla osób, które mają miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub są pracownikami zatrudnionymi w strefie nadgranicznej lub wchodzą w skład załogi statku, samolotu czy np. pociągu - czyli członkami załogi środków transportu, które służą do podróży do kraju. W ich przypadku limit dla mocnych napojów alkoholowych wynosi 0,5 litra, limit alkoholi o mocy poniżej 22 proc. – też 0,5 litra. Poza tym mogą oni wwieźć także 0,5 lita wina niemusującego oraz do 2 litrów piwa.

Powyższe limity – zarówno co do wartości towarów w bagażu osobistym, jak i ilości wyrobów tytoniowych oraz objętości alkoholu – dotyczą zwolnienia z należności celnych. Takie same limity tych towarów, alkoholi itd. są objęte zwolnieniem z VAT.

Podobnie jest w przypadku zwolnienia z akcyzy. Tu w większości przypadków limity są identyczne zarówno dla przyjeżdżających drogą morską i lotniczą, jak i przemieszczających się lądowymi środkami transportu. Różnica polega na tym, że z akcyzy zwolnione są także płyny do papierosów elektronicznych do objętości 50 mililitrów oraz wyroby nowatorskie o wadze do 0,04 kilograma, jeśli są wwożone drogą lotniczą czy morską. Zwolnienie w przypadku wwozu drogą lądową obejmuje do 10 ml płynu do papierosów elektronicznych oraz do 0,008 kg wyrobów nowatorskich.

Dodatkowo, w przypadku zwolnienia z akcyzy stosuje się tę samą zasadę, że można wwozić różne rodzaje wyrobów tytoniowych, o ile procentowy udział w poszczególnych limitach nie przekracza 100 proc. Zasadę tę stosuje się oddzielnie do papierosów, cygaretek, cygar i tytoniu do palenia, a oddzielnie do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

Z akcyzy zwolnione są także paliwa silnikowe – napisała KAS w swoim poradniku. Zwolnienie obejmuje jednak wyłącznie paliwo przewożone w standardowych zbiornikach aut – maksymalnie do 600 litrów na pojazd – oraz w kanistrach, czyli do 10 litrów na pojazd.

KAS przypomniała, że każdy ma obowiązek zgłaszać na piśmie organom celnym czy organom Straży Granicznej przywóz do kraju czy wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość. Zgłaszać trzeba także wwóz lub wywóz krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość jest równa lub przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro. Dotyczy to wyłącznie wwozu (oraz wywozu) z krajów trzecich, nienależących do obszaru Schengen.

KAS wskazała także na inne ograniczenia dotyczące wwozu m.in. żywności. Do Polski można wwozić bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej pięć gatunków owoców - banany, kokosy, duriany, ananasy i daktyle. Także żywność pochodzenia niezwierzęcego jest zwolniona z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej w przypadku, jeśli jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu. Podróżni nie mogą przywozić do kraju natomiast żywności pochodzenia zwierzęcego - np. wyrobów mięsnych czy zawierające mleko. Dopuszczalny jest przywóz z zagranicy przez podróżnego produktu leczniczego na własne potrzeby, w liczbie nieprzekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl