Bezrobocie coraz niższe. Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego

[object Object]
Kwieciński: pracownicy ze Wschodu sprawdzają się lepiejTVN24 BiS
wideo 2/6

Stopa bezrobocia w czerwcu 2018 roku wyniosła 5,9 procent wobec 6,1 procent w maju - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej miliona.

Te wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które podano na początku lipca. Stopę bezrobocia na poziomie 5,9 proc. prognozowali także ekonomiści.

Sytuacja w regionach

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 967,9 tys. Najwięcej, bo 140 tys. odnotowano w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie - 84,1 tys. bezrobotnych, a na trzecim podkarpackie - 81,6 tys.

Jak wynika z najnowszych danych, najwyższą stopę bezrobocia w czerwcu odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim - wyniosła 10 procent. Nieco mniej, bo 8,9 procent, w województwie kujawsko-pomorskim, zaś 8,7 procent - w województwie podkarpackim.

Optymistyczne prognozy

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wskazywała na początku lipca, że "taka liczba bezrobotnych (poniżej miliona - red.) ostatnio była w październiku 1990 roku".

Szefowa resortu przypomniała, że w 2003 roku, kiedy w Polsce było wysokie bezrobocie, liczba osób bez pracy wynosiła 3 miliony 340 tys. - Mamy 2 mln 400 tys. bezrobotnych mniej niż wtedy - powiedziała.

Zdaniem minister Rafalskiej, w kolejnych miesiącach można prognozować dalszy spadek bezrobocia. - Może nie będzie on tak spektakularny. Możemy też liczyć na dalszy wzrost płac - oświadczyła minister.

Jak powiedziała, na koniec czerwca 2019 roku bezrobocie może wynosić 4,9 procent. - Ale to jest bardzo optymistyczna prognoza - zastrzegła.

Szefowa resortu rodziny i pracy przyznała, że niskie bezrobocie może stwarzać problemy dla niektórych przedsiębiorców. - Wśród głównych barier, na co wskazują przedsiębiorcy, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników. Ten deficyt kadrowy jest coraz bardziej dostrzegalny - zwróciła uwagę.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości