Polacy dostają pisma zapowiadające wizyty ankieterów, którzy mają pytać o warunki mieszkaniowe, poziom i źródła dochodów czy sytuację materialną. Jak tłumaczy Główny Urząd Statystyczny w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl, jest to element Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności. "Celem jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej" - dodaje urząd.
W skrzynkach pocztowych tysięcy Polaków mogły się znaleźć w ostatnim czasie listy podpisane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Znalazła się w nich zapowiedź wizyty ankietera, który zapyta o sytuację materialną, czyli na przykład źródła i poziom dochodów.
Zapytaliśmy Główny Urząd Statystyczny o tę wysyłkę. Jak wyjaśnił urząd, "celem badania jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i innych aspektów warunków życia".
GUS przekazał również, że zakres zbieranych informacji dotyczy:
- warunków mieszkaniowych; - poziomu i źródłach dochodów; - sytuacji materialnej; - stopnia zaspokojenia podstawowych potrzeb; - stanu zdrowia; - uczestnictwa w procesie edukacji oraz opiece formalnej nad dziećmi; - aktywności ekonomicznej na rynku pracy; - cech demograficznych respondentów.
Wyjaśniono, że przy badaniu zasadniczym dodatkowo co roku realizowane są badania modułowe, których tematyka dotyczy: - oceny zaspokojenia potrzeb dzieci w aspektach: ekonomicznym, społecznym i zdrowotnym; - dostępu do usług.
Kto bierze udział w badaniu
GUS dodał, że gospodarstwa domowe wylosowane do wzięcia udziału w badaniu otrzymały listy w tej sprawie od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wysłano ich 23 tys. 163 sztuk - przekazano.
Podkreślono, że badanie realizowane jest poprzez: - wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego - wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego - samospis internetowy (w zakresie pytań z formularza indywidualnego)
"Badanie będzie przeprowadzone na terenie całego kraju przez Główny Urząd Statystyczny od 22 kwietnia do 26 czerwca 2024 r. Jednym z podstawowych jego celów jest obserwacja zmian w sytuacji materialnej polskiego społeczeństwa na tle innych krajów Unii Europejskiej" - czytamy w liście z GUS.
Jak dodano, "najbardziej wiarygodne oceny w badaniu uzyskuje się, jeżeli w badaniu w kolejnych latach uczestniczą te same osoby. Wielu z Państwa uczestniczyło w przynajmniej jednym z czterech etapów wspomnianego badania"
Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock