Rosyjska spółka Gazprom nie złożyła skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie oddalającego skargę o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z 30 marca 2020 r. Korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim jest rozstrzygnięciem ostatecznym - podała spółka PGNiG w komunikacie prasowym.
Czytaj także: Ile gazu kupiła Polska z Rosji? Dane ministerstwa
Wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 marca 2022 r. jest prawomocny. Tym samym dobiegła końca prawna batalia dotycząca rozstrzygnięcia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, które dotyczyło zmiany, na podstawie wniosku PGNiG, warunków cenowych w kontrakcie jamalskim od listopada 2014 r.
PGNiG kontra Gazprom przed Trybunałem Arbitrażowym
"Korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego dot. cen gazu w kontrakcie jamalskim jest ostateczny. Gazprom nie złożył kasacji od wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, który oddalił skargę ros. spółki o uchylenie orzeczenia Trybunału z marca 2020 r." - napisała spółka na Twitterze.
Wobec braku możliwości porozumienia polubownego, w maju 2015 r. PGNiG rozpoczęło przeciw Gazpromowi postępowanie arbitrażowe, a w lutym 2016 r. złożyło w tej sprawie pozew. W marcu 2020 r. Trybunał wydał korzystne dla PGNiG orzeczenie, zmieniające formułę ustalania ceny kupna-sprzedaży gazu w wiążącym spółki kontrakcie. W czerwcu 2020 r. Gazprom złożył skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego. W marcu 2022 r. Sąd Apelacyjny tę skargę oddalił jako bezzasadną.
W wyniku wdrożenia wyroku Trybunału Arbitrażowego, PGNiG otrzymało od Gazpromu kwotę 1,5 mld dolarów z tytułu retroaktywnego rozliczenia zrealizowanych wcześniej dostaw gazu według formuły cenowej ustalonej przez Trybunał Arbitrażowy.
Gazprom wycofał wezwanie PGNiG na arbitraż
Rosyjski koncern Gazprom wycofał wezwanie na arbitraż dotyczący spółki EuRoPol Gaz - poinformowało we wtorek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wezwanie dotyczyło między innymi wypłaty dywidend z zysków. Skumulowany zysk EuRoPol Gazu z lat ubiegłych, możliwy do przeznaczenia na poczet dywidend dla akcjonariuszy, wynosi 1,74 mld zł.
Złożone 2 lutego 2022 roku wezwanie Gazpromu dotyczyło domniemanego naruszenia praw rosyjskiego koncernu jako akcjonariusza do otrzymania dywidend z zysków EuRoPol Gazu. Drugi punkt dotyczył domniemanego naruszenia praw wynikających z zasad nadzoru korporacyjnego przysługujących Gazpromowi oraz członkom zarządu EuRoPol Gazu powoływanym przez Gazprom.
Drugim pozwanym w wezwaniu Gazpromu jest EuRoPol Gaz. Polska spółka w odpowiedzi uznała żądania w wezwaniu Gazpromu za całkowicie bezzasadne.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock