Rząd w najbliższą środę ma się zająć sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą. Takie informacje przekazał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Lider Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że chciałby, żeby to obywatel decydował o tym, który Kościół wesprze.
Premier Donald Tusk w piątek zamieścił wpis w serwisie X (dawniej Twitter). "Zainteresowanych pragnę uspokoić: sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą zajmiemy się w najbliższą środę na Radzie Ministrów" - napisał szef rządu.
Szymon Hołownia o przyszłości Funduszu Kościelnego
O temat likwidacji Funduszu Kościelnego został zapytany w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Mieliśmy rozmowę w dniu wczorajszym (w czwartek - red.) w gronie liderów ugrupowań Koalicji 15 października i poruszaliśmy ten temat. Konkluzja była taka, że przygotowujemy się do jakiegoś rozwiązania tej sytuacji - poinformował lider Polski 2050. - Teraz się już pewnie nie da się tego zrobić, bo ten Fundusz Kościelny służy chociażby do opłacania składek ubezpieczenia społecznego duchownych. Musimy zadbać o stabilność systemu - dodał.
- W naszym programie, ja jestem do tego bardzo przywiązany, jest likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie tego Funduszu Kościelnego jakimś mechanizmem indywidualnego wsparcia w kościołach wspólnoty wyznaniowej, do której ktoś należy: odpis podatkowy, zwiększenie limitu darowizn - podkreślał Hołownia.
- Chcemy zmiany filozofii. Teraz jest tak, że to większość parlamentarna, państwo decyduje o tym, ile Kościół na to dostanie, a ja bym chciał, żeby to obywatel decydował o tym, który Kościół wesprze i żeby przenieść ten poziom decyzji, upodmiotowić obywateli w tej sprawie - dodał lider Polski 2050.
Obietnice wyborcze
Minister finansów Andrzej Domański w piątek w "Jeden na jeden" w TVN24 był dopytywany, dlaczego, mimo obietnic ze "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej, w nowym budżecie wciąż przewidziano środki na Fundusz Kościelny w rekordowej kwocie 257 milionów złotych.
- Akurat likwidacji Funduszu Kościelnego nie ma w umowie koalicyjnej - zwrócił uwagę szef MF. Zaznaczył, że obecnie wypowiada się jako minister rządu koalicyjnego, a nie polityk Koalicji Obywatelskiej, która popierała likwidację Funduszu Kościelnego.
Domański pytany, czy któraś z partii koalicyjnych nie zgodziła się na likwidację funduszu, odpowiedział, że zastrzeżenia zostały zgłoszone ze strony Trzeciej Drogi. - Mamy jako Koalicja Obywatelska ten punkt w naszych stu konkretach, natomiast tego w umowie koalicyjnej nie ma i ewentualne zmiany mogą być dokonywane dopiero na poziomie prac parlamentarnych (...) Były ze strony Trzeciej Drogi zgłaszane zastrzeżenia odnośnie likwidacji Funduszu Kościelnego - powiedział minister finansów.
Ponadto Koalicja Obywatelska w trakcie kampanii wyborczej obiecała "natychmiastowe" zatrzymanie finansowania "fabryki kłamstw i nienawiści, jaką stała się TVP i inne media publiczne". "Zgodnie z naszym zobowiązaniem przeznaczymy 2 mld zł z TVP na leczenie raka" - zapisano wśród "100 konkretów".
Minister finansów zapowiedział w czwartek w Sejmie, że wkrótce z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawi plan, dotyczący nakładów na onkologię. Domański zaznaczył, że wpływy do NFZ w przyszłym roku będą o 8 mld zł wyższe.
Źródło: tvn24.pl