Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod znane organizacje i firmy, by promować fałszywe inwestycję. Dodaje, że cyberprzestępcy chcą w ten sposób ukraść nasze pieniądze.
NASK ostrzegła przed kampanią, w której oszuści podszywają się pod organizacje i firmy, najczęściej promujące fałszywe inwestycje. "Oszuści różnymi kanałami przekierowują użytkowników internetu na fałszywe strony – np. poprzez wiadomości e-mail, SMS czy reklamy. Strony, na które trafiają potencjalne ofiary, zawierają treści obiecujące szybki i wysoki zysk z zainwestowanych pieniędzy, a także formularze służące do zbierania danych kontaktowych" - podała NASK.
Fałszywe inwestycje - ostrzeżenie
Wyjaśniła, że wyłudzone dane są następnie wykorzystywane przez przestępców do kontaktu z potencjalnymi ofiarami i prób namówienia ich na wpłacenie pieniędzy na rzekome platformy inwestycyjne.
"Dodatkowo często 'inwestor' ma szansę obserwowania, że wpłacone przez niego fundusze szybko się powiększają, co ułatwia oszustom przekonanie ofiary do zainwestowania kolejnej, większej sumy pieniędzy" - wyjaśniła NASK.
Problemy pojawiają się w momencie, w którym ofiara próbuje odebrać zainwestowane środki, oczywiście wraz z zyskiem. Wówczas okazuje się, że nie ma takiej możliwości. "Oszuści również na tym etapie próbują czasem wyłudzić dodatkowe pieniądze od ofiary, np. tytułem opłat manipulacyjnych czy marży. Stawiają ofiarę w sytuacji, w której, aby odzyskać znaczną sumę, musi ona dopłacić jeszcze relatywnie niedużą kwotę. Nie warto tego robić. W ten sposób powiększymy jedynie sumę straconych pieniędzy" - poinformowała NASK.
Oszustwa internetowe
Trwa ofensywa oszustów. W poniedziałek informowaliśmy o "groźnej kampanii mailowej". Zespół CERT Polska wskazywał, że "oszuści proszą o przesłanie oferty dla zamówienia rzekomo znajdującego się w załączniku". W rzeczywistości w załączniku znajduje się złośliwe oprogramowanie GuLoader.
Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano prawie 12 tys. oszustw przy użyciu kart płatniczych. Tak wynika z danych pochodzących od agentów rozliczeniowych. Oznacza to wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: maoyunping/Shutterstock