Emigranci z Polski są w całej Europie. Gdzie jest nas najwięcej?

Z kraju

„Debata Faktów – Polska młodych”

Emigracja, także zarobkowa to stałe zjawisko w większości krajów. Różnice są jedynie w skali wyjazdów i w kierunkach, jakie wybierają emigranci. Zanim w 2004 roku przed Polakami otworzyły się pierwsze unijne rynki pracy, za granicą przebywało niecałe 800 tys. naszych rodaków. W 2013 roku (ostatnim, za który są oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego) było to już niemal 2,2 mln osób.

ZOBACZ WIĘCEJ - "POLSKA MŁODYCH"

Polacy wybierali emigrację przede wszystkim ze względów finansowych – za granicą mogą znaleźć bardziej stabilną i przede wszystkim lepiej płatną pracę.

Ile nas i gdzie?

Z regularnie przeprowadzanych badań wynika, że im dłużej za granicą przebywają Polacy, tym mocniej zapuszczają tam korzenie. NBP co dwa lata pyta emigrantów w czterech krajach (Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Holandii) o ich plany na przyszłość i wnioski z tych badań nie są optymistyczne.

Z zeszłorocznego sondażu jasno wynika, że ponad połowa Polaków przebywających na Wyspach do kraju wracać już nie zamierza. Tylko kilkanaście procent spodziewa się, że wróci do Polski w ciągu roku.

O tym, jak zadomowili się za granicą świadczą też inne dane: 16 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii ma tam nieruchomość, a kolejne 24 proc. chce ją kupić w ciągu roku. Z kolei w Niemczech co trzeci Polak ma nieruchomość, a kolejne 15 proc. planuje kupno. Coraz liczniejsza grupa emigrantów jest też za granicą z rodziną. Np. w Irlandii 68 proc. Polaków mieszka z partnerem, a 54 proc. z dzieckiem. Z danych GUS wynika, że koniec 2013 roku najwięcej Polaków było właśnie w Wielkiej Brytanii - 642 tys., trochę mniej w Niemczech - 560 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kraje jak Włochy - 96 tys., Francja - 63 tys. czy Hiszpania - 34 tys. Dużo nas było w Szwecji - 40 tys. osób i w nienależącej do UE Norwegii - 71 tys.

To nie koniec

O końcu emigracyjnej fali nadal mówić nie można. Jak wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service aż 20 proc. osób aktywnych zawodowo rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. To ponad milion osób! Połowa z nich jest w wieku 25-45 lat. Kuszą ich przede wszystkim wyższe zarobki – jako na główną motywację wskazuje na nie 84 proc. respondentów. Co trzecia osoba deklaruje chęć wyjazdu w poszukiwaniu lepszego standardu życia. Do najbardziej pożądanych kierunków należą niezmiennie Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.

Gdzie jest nas najwięcej?tvn24bis.pl, dane GUS

Autor: mn/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl, dane GUS