"W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie" - napisał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Marszałek zapewnił, że poczyni wszelkie działania, aby wesprzeć lokalizację elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa.
Marszałek województwa wielkopolskiego wierzy, że "Wielkopolska spełnia wszystkie oczekiwania artykułowane w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku, związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego kraju, posiadając jednocześnie odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego".
"Nasz region to także miejsce, gdzie w łatwy sposób możemy uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy służący wsparciu technicznemu dla organów i instytucji dozoru, dostosowując go do realnych potrzeb kadrowych" – zapewnił w liście Marek Woźniak.
Jak wskazał, mieszkańcy województwa są przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w regionie. "Ponad dekadę temu prowadziliśmy już działania związane z uświadamianiem społeczeństwa odnośnie czystości i bezpieczeństwa energii jądrowej oraz zagospodarowywania niebezpiecznych odpadów" – przypomniał Woźniak.
Marszałek podkreślił też, że energetyka jądrowa "wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych".
Trzy lokalizacje
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej na początku czerwca był pytany, jakie są szanse Pątnowa na lokalizację elektrowni jądrowej. Szef rządu potwierdził, że Pątnów jest jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji, razem z Bełchatowem i okolicami Żarnowca.
- Ze względu na prace analityczne, które się toczą, nie zapadły żadne ostateczne decyzje, ale mogę potwierdzić, że to miejsce jest potencjalnym, który w przypadku konsensusu merytorycznego, politycznego i społecznego może być wybrane, ale pewne warunki muszą zostać spełnione, żeby taka decyzja została podjęta – oświadczył szef rządu.
W październiku 2020 roku Rada Ministrów przyjęła aktualizację programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej. Zgodnie z harmonogramem do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych zlokalizowanych w dwóch lub trzech miejscach w kraju.
"Podstawowe przesłanki do budowy elektrowni jądrowych w Polsce to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz gwarancja stabilnych, przewidywalnych i akceptowalnych cen energii, wspierających konkurencyjność gospodarki. Energetyka jądrowa to także ochrona środowiska poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i CO2, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju" - czytamy w komunikacie na rządowych stronach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock