Amerykańska firma Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie elektrowni atomowej w naszym kraju. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Gdzie i kiedy powstanie elektrownia jądrowa w Polsce? Poniżej piszemy o tym, co wiemy do tej pory.
Elektrownia jądrowa w Polsce - Amerykanie partnerem strategicznym
Amerykański Westinghouse będzie partnerem strategicznym dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
"Silny sojusz daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z K. Harris i SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear. Dziękuję USAmbPoland za współpracę" - napisał w piątek wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że uchwała Rady Ministrów w tej sprawie zostanie podjęta w najbliższą środę.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała w piątek, że "USA przekazały dzisiaj wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w czasie spotkania w Waszyngtonie". "Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na RM" - dodała. W październiku 2020 roku zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej.
Szefowa MKiŚ zapowiedziała, że kolejnym etapem będzie projektowanie.
Oprócz Amerykanów swoje oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).
Gdzie powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?
Elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu. Analizie poddano dwa warianty lokalizacyjne: lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.
W marcu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, złożyła raport środowiskowy dotyczący pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Raport dotyczy budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe.
Według spółki, Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim jest preferowanym miejscem pod budowę. Miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od morza wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Według PEJ, badania wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.
Pod koniec września br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o uzyskanie ogólnej opinii dla proponowanego zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie, "weryfikacja analiz bezpieczeństwa ma za zadanie potwierdzić, że zaprojektowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego spełniają najbardziej wyśrubowane standardy".
Analizy poprzedzają złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.
Termin budowy
Zgodnie z zapowiedziami rządzących, budowa elektrowni ma się rozpocząć w 2026 roku. O terminach mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po zakończeniu ubiegłotygodniowych rozmów w Waszyngtonie.
- Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata - mówiła szefowa MKiŚ.
Druga elektrownia jądrowa w Polsce
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wskazywał w niedawnej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że rządowy projekt energetyki atomowej przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych. Drugi partner strategiczny nie jest jeszcze znany.
"Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański @WECNuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski" - zapowiedział na Twitterze szef MAP.
Resort poinformował, że wicepremierowi w tej wizycie towarzyszyć będą Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej oraz Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Głównym tematem rozmów będzie współpraca polsko-koreańska w zakresie energetyki jądrowej i przemysłu zbrojeniowego" - podkreślono.
Podczas wizyty zaplanowano spotkanie m.in. z południowokoreańskim ministrem handlu, przemysłu i energii oraz wizytę w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Westinghouse Nuclear