Amerykańskie władze reagują na ogłoszony przez Polskę wybór amerykańskiej firmy Westinghouse do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Wiceprezydent USA Kamala Harris i sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślili, że inwestycja ta wzmocni europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębi relacje amerykańsko-polskie.
Wiceprezydent USA Kamala Harris napisała w piątek wieczorem na Twitterze, że "w rozmowach z premierem Morawieckim w Warszawie i telefonicznie" dała jasno do zrozumienia, że "partnerstwo USA w tym projekcie jest dla wszystkich korzystne".
"Możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić strategiczne amerykańsko-polskie relacje" – dodała.
Blinken: USA silnym partnerem Polski
"Z radością przyjąłem wiadomość, że Polska wybrała technologię Westinghouse w celu uzyskania bezpiecznej, czystej i niezawodnej energii jądrowej oraz stworzenia tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy dla naszych krajów. Stany Zjednoczone są dumne, że są silnym partnerem Polski w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa" – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.
"Premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i firmę Westinghouse dla pierwszej części swojego projektu nuklearnego wartego 40 mld dol., tworząc lub utrzymując 100 tys. miejsc pracy dla amerykańskich pracowników" - napisała na Twitterze amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm. "To jest ogromny krok ku wzmocnieniu naszych relacji z Polską, by stworzyć bezpieczeństwo energetyczne dla przyszłych pokoleń (...). Ten komunikat wysyła też jasny sygnał dla Rosji: Nie pozwolimy jej więcej na używanie energii jako broni. Zachód będzie zjednoczony przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę w sprawie klimatu" - dodała.
Specjalny wysłannik prezydenta USA Joe Bidena do spraw klimatu John Kerry napisał z kolei, że "energia jądrowa to czysta energia". "Cieszę się, że Polska współpracuje z USA w zakresie rozmieszczenia gigawatów nowej, bezemisyjnej energii, która posunie naprzód działania na rzecz klimatu i pomoże zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polski".
Brzezinski: wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski
"Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z wiceprezydent Kamalą Harris, Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu!" - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
"Dziękuję Mateuszowi Morawieckiemu i Jennifer Granholm za ciężką pracę nad tym projektem. Razem wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski dla przyszłych pokoleń!" - dodał.
USA wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce
Wedle zapowiedzi premiera i polskiego rządu, Westinghouse będzie partnerem Polski w budowie pierwszej z dwóch planowanych elektrowni atomowych, która ma powstać na Pomorzu w ramach państwowego programu. Pierwszy z trzech reaktorów elektrowni ma według planów zostać ukończony w 2033 r., zaś kolejne mają być przekazywane co dwa lata.
Wciąż nie jest rozstrzygnięta kwestia, kto zbuduje drugą z elektrowni. Ubiegają się o nią zarówno Westinghouse, jak koreański KHNP i francuski EDF.
Piątkowe ogłoszenie było pokłosiem m.in. niedawnych rozmów wicepremiera Jacka Sasina i minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w Waszyngtonie. Sasin powiedział wówczas, że udało się w trakcie tych rozmów wyjaśnić większość kwestii spornych. Dodał, że w podjęciu decyzji ważne dla Polski były plany Westinghouse i USA, by utworzyć w naszym kraju centrum energetyki atomowej dla całego regionu.
Źródło: Tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CEZ GROUP