Eksperci o konkursie na nowego prezesa ZUS-u. "Państwo udaje transparentność"

Gwiazdowski: państwo udaje transparentność
Gwiazdowski: państwo udaje transparentność
TVN24 BiS
Gwiazdowski: państwo udaje transparentnośćTVN24 BiS

- Kompromitacja konkursu. Mam nadzieję, że już dadzą sobie z tymi konkursami spokój - powiedział Robert Gwiazdowski, były szef rady nadzorczej ZUS. Podobne zdanie wyraził drugi rozmówca "Bilansu". Jak mówił bowiem Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS, "był on źle przeprowadzony". Katarzyna Kalata, jedyna kandydatka na ostatnim etapie rekrutacji na szefa ZUS-u, nie uzyskała rekomendacji komisji.

Dzisiaj odbył się trzeci i ostatni etap konkursu, który nie wyłonił nowego prezesa ZUS-u. W związku z tym, zgodnie z decyzją premier Ewy Kopacz, tymczasowo obowiązki prezesa zakładu w dalszym ciągu będzie pełnić członkini zarządu ZUS, Elżbieta Łopacińska.

Katarzyna Kalata będzie jutro gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 10.00.

Jak siedem lat temu?

Jak mówił Robert Gwiazdowski, były szef Rady Nadzorczej ZUS dawał "zero szans" Katarzynie Kalacie na wybór na prezesa ZUS-u.

- Przeprowadziłbym egzamin zadając jedno pytanie, czy pani Katarzyna Kalata zna numer telefonu komórkowego do pani Premier - stwierdził.

Jego zdaniem, "państwo niestety wpadło w pułapkę. Udaje transparentność, robi konkurs na stanowisko, na które prezesa nie szuka się w drodze otwartego konkursu".

- Przez ZUS przechodzi połowa budżetu państwa. Prezes ZUS-u nie musi znać się na ubezpieczeniach społecznych, musi umieć poruszać się w skomplikowanej maszynerii administracji centralnej. Z tego właśnie powodu ludzie, którzy potrafią to robić, nie będą startować w żadnych konkursach - tłumaczył Gwiazdowski.

- Chyba, że konkurs będzie taki jak siedem lat temu - dodał.

Przytaczając wydarzenia sprzed siedmiu lat, były szef rady nadzorczej ZUS powiedział, że "wszyscy wiedzieliśmy, że konkurs jest na Derdziuka. I wygrał Derdziuk, a dzisiaj nie było wiadomo na kogo jest konkurs, wobec tego nie został rozstrzygnięty".

Oceniając tegoroczny konkurs powiedział, że to "kompromitacja" i dodał przy tym, że ma nadzieję "że już dadzą sobie z tymi konkursami spokój".

Kompetencje

Jak tłumaczył Gwiazdowski, nie może ocenić kompetencji Kalaty bowiem jej "nie egzaminował".

Dodał jednak, że "obserwując jej wystąpienia zdążyłem ją trochę polubić. Myślę, że osiągnęła wielki sukces, bo zna ją już cała Polska".

Katarzyna Kalata jest doktorem nauk prawnych o specjalizacji ubezpieczenia społeczne, a także szefową firmy doradczo-szkoleniowej i outsourcingowej Helpdesk Kadrowy.

Jak zaznaczał Gwiazdowski, "w ZUS-ie pracuje 45 tys. i to jest istotny element. Ktoś, kto zarządzał lub uczestniczył w zarządzaniu skupiskami ma w tej materii większą łatwość, niż ktoś kto prowadzi firmę".

Kontynuując kwestię doświadczenia zawodowego, mówił "rozumiem jakby pani Kalata chciała zostać członkiem rady nadzorczej. To rada nadzorcza jest do ewentualnego nadzorowania tego, co się dzieje w ZUS-ie, a i tak nie w taki sposób jak w spółce prawa handlowego. Dlatego że kompetencje rady nadzorczej ZUS-u są bardzo ograniczone. Rada nadzorcza ZUS-u to taka mała komisja trójstronna. Kompetencji tam specjalnych nie ma, ale można pewne rzeczy oglądać i o nich ewentualnie publicznie mówić".

"Taka osoba musi cieszyć się autorytetem"

Podobną opinię wyrażał Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS.

Jego zdaniem, "konkurs został przeprowadzony niewłaściwie. Wyznaczono niewłaściwe kryteria doboru i oceny kandydatów".

Co zwróciło szczególną uwagę Mordasewicza, to "zaledwie trzyletnie doświadczenie [kandydatki] w zarządzaniu i w dodatku nie było powiedziane, czy zarządzanie miało dotyczyć dwóch ludzi, czy dwóch tysięcy".

- Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w zarządzaniu dużymi zespołami, nie poradzi sobie. To jest tak jakby kajakarza postawić za sterem ogromnego tankowca - dodał.

Jego zdaniem, "taka osoba musi cieszyć się autorytetem. Do kapitana cała załoga musi mieć zaufanie. W tym przypadku nie chodzi o płeć, czy o wiek, chodzi o doświadczenie w zarządzaniu dużym instytucjom".

Mordasewicz: uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzony
Mordasewicz: uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzonyTVN24 BiS

Alternatywa

- Uważam, że stawiając wymagania kandydatom powinno się patrzyć np. na to, czy zrestrukturyzowali może nie tak dużą jak ZUS, ale firmę, czy instytucję publiczną. Powinno się oceniać ludzi według ich dokonań, a nie tego jak wypełnią test - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Jak dodał, "podstawowy zarzut, który stawiam osobom przeprowadzającym ten konkurs, to jest wprowadzenie kandydatów w błąd, ale jednocześnie zaniedbanie podstawowego obowiązku, jakim jest skompletowanie dużego zespołu kandydatów, którzy by startowali w tym konkursie."

- Jeżeli np. rozpisujemy konkurs na prezesa spółki zatrudniającej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, to wtedy zajmuje się tym profesjonalna firma i poszukuje 20-30 kandydatów spełniających wymagania. Następnie selekcjonuje trzy osoby i przedstawia do wyboru w tym przypadku ministrowi pracy i pani Premier - wyjaśniał były członek rady nadzorczej ZUS.

- Uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzony - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Dymisja

Ogłoszenie o naborze na stanowisko prezesa ZUS ukazało się w połowie marca. Kandydaci mogli składać oferty do 24 marca.

Nabór był prowadzony w związku z dymisją dotychczasowego prezesa Zakładu Zbigniewa Derdziuka, który piastował to stanowisko od 2009 r. Na początku lutego Derdziuk składając dymisję, oświadczył, że "wypełnił swoją misję".

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP