Eksperci o konkursie na nowego prezesa ZUS-u. "Państwo udaje transparentność"

Gwiazdowski: państwo udaje transparentność
Gwiazdowski: państwo udaje transparentność
TVN24 BiS
Gwiazdowski: państwo udaje transparentnośćTVN24 BiS

- Kompromitacja konkursu. Mam nadzieję, że już dadzą sobie z tymi konkursami spokój - powiedział Robert Gwiazdowski, były szef rady nadzorczej ZUS. Podobne zdanie wyraził drugi rozmówca "Bilansu". Jak mówił bowiem Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS, "był on źle przeprowadzony". Katarzyna Kalata, jedyna kandydatka na ostatnim etapie rekrutacji na szefa ZUS-u, nie uzyskała rekomendacji komisji.

Dzisiaj odbył się trzeci i ostatni etap konkursu, który nie wyłonił nowego prezesa ZUS-u. W związku z tym, zgodnie z decyzją premier Ewy Kopacz, tymczasowo obowiązki prezesa zakładu w dalszym ciągu będzie pełnić członkini zarządu ZUS, Elżbieta Łopacińska.

Katarzyna Kalata będzie jutro gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 10.00.

Jak siedem lat temu?

Jak mówił Robert Gwiazdowski, były szef Rady Nadzorczej ZUS dawał "zero szans" Katarzynie Kalacie na wybór na prezesa ZUS-u.

- Przeprowadziłbym egzamin zadając jedno pytanie, czy pani Katarzyna Kalata zna numer telefonu komórkowego do pani Premier - stwierdził.

Jego zdaniem, "państwo niestety wpadło w pułapkę. Udaje transparentność, robi konkurs na stanowisko, na które prezesa nie szuka się w drodze otwartego konkursu".

- Przez ZUS przechodzi połowa budżetu państwa. Prezes ZUS-u nie musi znać się na ubezpieczeniach społecznych, musi umieć poruszać się w skomplikowanej maszynerii administracji centralnej. Z tego właśnie powodu ludzie, którzy potrafią to robić, nie będą startować w żadnych konkursach - tłumaczył Gwiazdowski.

- Chyba, że konkurs będzie taki jak siedem lat temu - dodał.

Przytaczając wydarzenia sprzed siedmiu lat, były szef rady nadzorczej ZUS powiedział, że "wszyscy wiedzieliśmy, że konkurs jest na Derdziuka. I wygrał Derdziuk, a dzisiaj nie było wiadomo na kogo jest konkurs, wobec tego nie został rozstrzygnięty".

Oceniając tegoroczny konkurs powiedział, że to "kompromitacja" i dodał przy tym, że ma nadzieję "że już dadzą sobie z tymi konkursami spokój".

Kompetencje

Jak tłumaczył Gwiazdowski, nie może ocenić kompetencji Kalaty bowiem jej "nie egzaminował".

Dodał jednak, że "obserwując jej wystąpienia zdążyłem ją trochę polubić. Myślę, że osiągnęła wielki sukces, bo zna ją już cała Polska".

Katarzyna Kalata jest doktorem nauk prawnych o specjalizacji ubezpieczenia społeczne, a także szefową firmy doradczo-szkoleniowej i outsourcingowej Helpdesk Kadrowy.

Jak zaznaczał Gwiazdowski, "w ZUS-ie pracuje 45 tys. i to jest istotny element. Ktoś, kto zarządzał lub uczestniczył w zarządzaniu skupiskami ma w tej materii większą łatwość, niż ktoś kto prowadzi firmę".

Kontynuując kwestię doświadczenia zawodowego, mówił "rozumiem jakby pani Kalata chciała zostać członkiem rady nadzorczej. To rada nadzorcza jest do ewentualnego nadzorowania tego, co się dzieje w ZUS-ie, a i tak nie w taki sposób jak w spółce prawa handlowego. Dlatego że kompetencje rady nadzorczej ZUS-u są bardzo ograniczone. Rada nadzorcza ZUS-u to taka mała komisja trójstronna. Kompetencji tam specjalnych nie ma, ale można pewne rzeczy oglądać i o nich ewentualnie publicznie mówić".

"Taka osoba musi cieszyć się autorytetem"

Podobną opinię wyrażał Jeremi Mordasewicz, były członek rady nadzorczej ZUS.

Jego zdaniem, "konkurs został przeprowadzony niewłaściwie. Wyznaczono niewłaściwe kryteria doboru i oceny kandydatów".

Co zwróciło szczególną uwagę Mordasewicza, to "zaledwie trzyletnie doświadczenie [kandydatki] w zarządzaniu i w dodatku nie było powiedziane, czy zarządzanie miało dotyczyć dwóch ludzi, czy dwóch tysięcy".

- Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w zarządzaniu dużymi zespołami, nie poradzi sobie. To jest tak jakby kajakarza postawić za sterem ogromnego tankowca - dodał.

Jego zdaniem, "taka osoba musi cieszyć się autorytetem. Do kapitana cała załoga musi mieć zaufanie. W tym przypadku nie chodzi o płeć, czy o wiek, chodzi o doświadczenie w zarządzaniu dużym instytucjom".

Mordasewicz: uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzony
Mordasewicz: uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzonyTVN24 BiS

Alternatywa

- Uważam, że stawiając wymagania kandydatom powinno się patrzyć np. na to, czy zrestrukturyzowali może nie tak dużą jak ZUS, ale firmę, czy instytucję publiczną. Powinno się oceniać ludzi według ich dokonań, a nie tego jak wypełnią test - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Jak dodał, "podstawowy zarzut, który stawiam osobom przeprowadzającym ten konkurs, to jest wprowadzenie kandydatów w błąd, ale jednocześnie zaniedbanie podstawowego obowiązku, jakim jest skompletowanie dużego zespołu kandydatów, którzy by startowali w tym konkursie."

- Jeżeli np. rozpisujemy konkurs na prezesa spółki zatrudniającej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, to wtedy zajmuje się tym profesjonalna firma i poszukuje 20-30 kandydatów spełniających wymagania. Następnie selekcjonuje trzy osoby i przedstawia do wyboru w tym przypadku ministrowi pracy i pani Premier - wyjaśniał były członek rady nadzorczej ZUS.

- Uważam, że ten konkurs był źle przeprowadzony - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Dymisja

Ogłoszenie o naborze na stanowisko prezesa ZUS ukazało się w połowie marca. Kandydaci mogli składać oferty do 24 marca.

Nabór był prowadzony w związku z dymisją dotychczasowego prezesa Zakładu Zbigniewa Derdziuka, który piastował to stanowisko od 2009 r. Na początku lutego Derdziuk składając dymisję, oświadczył, że "wypełnił swoją misję".

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC