Rolnicy stracili przez suszę ponad pół miliarda złotych. To jeszcze nie koniec

Z kraju

Komisja Europejska tnie środki na rolnictwoTVN24 BiS
wideo 2/5

Z powodu suszy poszkodowanych zostało 111,8 tysiąca gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi 2 miliony hektarów - poinformował resort rolnictwa. Dotychczas oszacowane straty przekraczają już kwotę pół miliarda złotych. To jeszcze nie są ostateczne dane, bo komisje szacujące straty wciąż pracują.

Wiadomo, że największe są straty rolników w województwie wielkopolskim - poszkodowanych jest tam ok. 30 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 500 tys. ha. Szacunkowa wartość strat to 215 mln zł.

Wysokie są również straty w województwach: warmińsko-mazurskim (11,6 tys. poszkodowanych gospodarstw), zachodniopomorskim (13 tys.) oraz podlaskim (13,4 tys.).

Dotychczas oszacowane straty - to ok. 563 mln złotych.

Pomoc dla rolników

Obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS, czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania nisko oprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.

Dodatkowa pomoc - jak zapowiadał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski - ma być w formie dopłaty do hektara zniszczonych upraw. Decyzja o wysokości dopłat powinna być znana po wtorkowym posiedzeniu rządu.

GUS o zbiorach

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnych szacunkach, że zbiory zbóż podstawowych w tym roku będą o ok. 14 proc. niższe niż przed rokiem.

GUS ocenił zbiory rzepaku i rzepiku na ponad 2,2 mln ton, tj. o około 16 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych; produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,2 mln t, tj. o blisko 8 proc. mniej od roku poprzedniego.

"Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln ton, tj. o ponad połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln ton, tj. o ponad 25 proc. więcej od zbiorów 2017 roku" - podał GUS.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com