Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.
Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.
Dowód osobisty. Wniosek online, do urzędu po uzupełnienie danych
W przypadku, gdy wniosek składany jest przez internet, trzeba uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te muszą zostać pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym.
Na wizytę w urzędzie zainteresowany ma 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Nowy dowód osobisty można odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej.
Zgubienie dowodu osobistego. Co robić?
Autorzy komunikatu poinformowali, że zgubienie bądź uszkodzenie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Można zrobić to przez internet.
W sytuacji, gdy istnieje możliwość, że dowód zostanie odnaleziony, można go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie po odnalezieniu dowodu. Z tej usługi mogą skorzystać jedynie osoby, których dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku.
Zgłosić należy również zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jest się pełnomocnikiem.
Pomocny profil zaufany
Autorzy komunikatu poinformowali, że w celu skorzystania z usług publicznych online należy założyć profil zaufany. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej; wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem; potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2 tysięcy punktów potwierdzających w Polsce i za granicą.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock