Wypłata środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla firm, które zostały opisane przez media została zablokowana - powiedział w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapewnił przy tym, że sprawa "nie będzie zamiatana pod dywan".
Wicepremier Jacek Sasin pytany w sobotę o wątpliwości w sprawie decyzji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreślił, że sprawa jest wyjaśniana przez odpowiednie służby. - Z tego co wiem, wypłata środków, w tych sprawach wskazywanych przez media, co do których są wątpliwości, zostały zablokowane. Sprawa na pewno będzie wyjaśniana do końca - zapewnił.
Szef MAP dodał, że nie będzie "zamiatana pod dywan".
Milionowe dotacje z NCBR
Chodzi o sprawę dwóch dotacji przyznanych w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe". Fakty dotyczące przyznanych dotacji ujawnili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba.
Dotacja w wysokości 55 milionów została przeznaczona 26-latkowi, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych, a 123 miliony złotych firmie z Białegostoku, która - jak ustalili posłowie - od czasu założenia w 2020 roku, co roku przynosiła straty.
W zeszłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w NCBR. Posłowie złożyli też wniosek o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli oraz zawiadomili unijną instytucję do spraw zwalczania nadużyć finansowych OLAF (European Anti-Fraud Office).
Kontrola w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
13 lutego minister funduszy i polityki regionalnej (MFiPR) Grzegorz Puda odwołał p.o. dyrektora NCBR Pawła Kucha, który kierował instytucją od sierpnia 2022 roku i powołał nowego pełniącego obowiązki szefa Centrum - Jacka Orła. Orzeł był wcześniej dyrektorem biura polityki bezpieczeństwa w MFiPR.
Z kolei 14 lutego wiceszef MFiPR Jacek Żalek bezpośrednio nadzorujący pracę NCBR poinformował, że decyzją ministra funduszy została wszczęta kontrola w Centrum. Kontrola ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka Ścieżka - innowacje cyfrowe".
Następnie 15 lutego resort funduszy poinformował, że NCBR skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyboru do dofinansowania projektu złożonego w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe".
22 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w NCBR. NIK pierwsze czynności kontrolne ma rozpocząć w przyszłym tygodniu.
Źródło: PAP