Ceny spadają, ale gospodarka zmaga się z deflacją

www.sxc.huKolejny miesiąc pod znakiem deflacji

W styczniu tego roku ceny spadły o 1,3 proc. w porównaniu do stycznia zeszłego roku, a w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,2 proc. - poinformował w piątek w we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w styczniu o 1,2 proc. rdr zaś w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.

Alkohole i żywność w zasięgu ręki

Licząc w ujęciu rocznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 3,9 proc. (wzrost o 0,7 proc. mdm), wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych wzrosły o 2,8 proc. (wzrost o 0,1 proc. mdm), a odzieży i obuwia spadły o 5 proc. (spadek 3,6 proc. mdm ). Ceny związane z użytkowaniem mieszkań i nośnikami energii wzrosły o 0,7 proc. (o 0,4 proc. mdm), a ceny w kategorii "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego były niższe o 0,3 proc. (wzrost o 0,1 proc. mdm). Znacznie, bo o 9,7 proc. spadły ceny w kategorii "transport" (4,4 proc. mdm). W grudniu ubiegłego roku ceny spadły o 1,0 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku i o 0,3 proc. w stosunku do listopada 2014 r.

Deflacja jest niebezpieczna dla gospodarki, bo wiąże się nie tylko ze spadkiem cen ale i zmniejszeniem produkcji, a tym samym zmniejszeniem zatrudnienia.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.sxc.hu

Pozostałe wiadomości