Co dalej z CPK i lotniskiem Chopina? "Projekt został oparty na wątłych podstawach"

Źródło:
rynek-lotniczy.pl
Duda: Czy potrzebujemy CPK? Tak
Duda: Czy potrzebujemy CPK? TakTVN24
wideo 2/6
Duda: Czy potrzebujemy CPK? TakTVN24

Dokonamy audytu i zobaczymy, co dalej ze spółką Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - zapowiedział Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej. Według niego CPK nie powstanie, a nowy rząd skupi się na rozwoju koncepcji duoportu. Dodał, że "Modlin ma olbrzymi potencjał", a o Radom "trzeba zadbać".

Konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund inwestorem Centralnego Portu Komunikacyjnego - podał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała. Inwestor chce wyłożyć do 8 miliardów złotych na budowę CPK w zamian za objęcie mniejszościowych udziałów w spółce operującej lotniskiem - dodał.

Rząd wybrał inwestora do budowy CPK. "Chce wyłożyć do 8 miliardów złotych". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wcześniej w w branżowym portalu rynek-lotniczy.pl ukazał się wywiad z posłem Koalicji Obywatelskiej Maciejem Laskiem, który mówił m.in. o Lotnisku Chopina w Warszawie. Przypomniał, że "w 2014 roku zrobiono analizę przepustowości stołecznego portu, poczynione zostały działania inwestycyjne, takie jak wymiana nawierzchni czy podbudowy dróg startowych" i "szacowano wtedy graniczną przepustowość w ramach aktualnej decyzji środowiskowej i kwoty hałasu na 26,5 miliona pasażerów rocznie".

Lotnisko Chopina w Warszawie

Dodał jednak, że jego zdaniem "Lotnisko Chopina spokojnie może odprawiać 30 mln pasażerów rocznie", a "problemem są krzyżujące się drogi startowe". - Nie da się zrealizować więcej niż 48 operacji w ciągu jednej godziny na krzyżujących się drogach startowych. Jednakże nie we wszystkich porach działania Lotniska Chopina liczba operacji jest zbliżona do maksimum. Ciągle jest zapas - podkreślił.

- Z ostatnich wieści, które dochodzą ze spółki CPK, wynika, że po rozmowach z potencjalnymi partnerami, którzy mieliby współfinansować budowę lotniska w Baranowie, ograniczono planowaną przepustowość ruchu z 40 mln pasażerów rocznie do 30 mln. Ten sam ruch, przy znacznie mniejszych nakładach, może obsłużyć Lotnisko Chopina. Więc po co nam w tej chwili budowanie wielkiego lotniska pod Warszawą, kiedy ten sam efekt możemy uzyskać znacznie niższym kosztem, o kosztach społecznych nie wspominając, czy zmarnowaniu środków na rozbudowę infrastruktury na Lotniska Chopina? - pytał retorycznie Lasek.

Według niego "gdyby wykorzystać możliwość administracyjnego podziału ruchu, na operowanie linii tradycyjnych z Lotniska Chopina, a linii niskokosztowych z lotnisk w Modlinie, Radomiu i Łodzi, to mielibyśmy zapewnioną niezbędną przepustowość w regionie na wiele lat, przy nieporównywalnie mniejszych nakładach".

- Oczywiście administracyjny podział ruchu to ostatnie z narzędzi, które można wykorzystać. Jestem przekonany, że usprawnienie komunikacji i warunków w wymienionych 3 portach w regionie oraz wykazanie, że dla tanich linii będzie to atrakcyjna propozycja, będą wystarczające, aby zachęcić je do operowania z tych lotnisk. Trzeba po prostu pokazać, że na proponowanych rozwiązaniach linie niskokosztowe nie stracą, a pasażerowie zyskają - mówił.

Lasek o lotnisku w Modlinie

- Modlin ma olbrzymi potencjał. Tam jest zapas na drugą, dłuższą drogę startową, a starą, która ma ograniczone możliwości, można byłoby wykorzystać metodą katowicką. Szybkie zjazdy, droga kołowania równoległa do drogi startowej – takie rozwiązanie w Katowicach bardzo dobrze się sprawdziło. Port się rozbudowuje, a operacje realizowane są beż żadnych przestojów. W Modlinie musi powstać nie tylko nowa droga startową, tam przecież potrzebne są nowe płyty postojowe i większy terminal - stwierdził poseł KO.

Na pytanie, czy lepszy byłby duoport zamiast lotniska w Baranowie, odpowiedział, że "przecież nawet PiS rozważał taką opcję w ramach projektu CPK".

- Jest to alternatywna koncepcja dla budowy lotniska w Baranowie. Lotnisko w Modlinie ma dość duży potencjał wzrostowy i można szybko je rozbudować. Z Modlina można latać w nocy, a to bardzo duży atut. Stosunkowo łatwo można również wybudować drugą drogę startową i mieć dwie równoległe, lecz najważniejszym, niezaprzeczalnym aspektem działającym na korzyść Modlina jest to, że lokalna społeczność chce, aby to lotnisko istniało, co sprawia, że koszty społeczne takiego rozwiązania są bardzo niskie - mówił Lasek.

Dodał też: - Trzeba o Radom zadbać. Jestem przeciwnikiem marnotrawienia pieniędzy, zwłaszcza publicznych. Pieniądze na budowę Radomia zostały już wydane. Musimy wymyślić takie rozwiązania, które zagwarantują, że działalność Sadkowa będzie rentowna. Ale proszę pamiętać, że kolejny raz zapewnienia twórców Radomia o jego skali okazały się błędne. Ruch jest znacznie mniejszy niż planowano.

Co dalej z CPK?

Jego zdaniem "to również dowód na to, że projekt CPK został oparty na wątłych podstawach", a "jeśli lotnisko przeznaczone do obsługi ruchu niskokosztowego nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, to jasne jest, że założenia dot. CPK także muszą zostać dogłębnie zweryfikowane". 

Poseł KO został także zapytany, czy spółka CPK zostanie postawiona w stan likwidacji?

- Dokonamy audytu i zobaczymy. Nie wykluczam, że niektóre elementy projektu, na które wydano już duże pieniądze, powinny zostać, choćby linia kolejowa Y. Zresztą to za czasów naszych rządów powstał ten projekt - podkreślił.

Dodał także: - Wnioski z dyskusji nad projektem CPK pokazują, że każda duża inwestycja infrastrukturalna powinna być planowana z wieloletnim wyprzedzeniem, w oparciu o rzetelne dane, publicznie dostępne analizy i przede wszystkim w dialogu z mieszkańcami terenów przeznaczonych pod budowę. Tego wymaga szacunek władzy dla obywateli i to buduje zaufanie obywateli do państwa. Chciałbym, żeby tak właśnie były realizowane inwestycje w infrastrukturę transportową w Polsce.

Na pytanie, czy megalotnisko w Baranowie powstanie, Lasek odparł: - Nie.

CPK - port lotniczy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Za przygotowanie i realizację projektu, który ma pochłonąć ponad 200 mld zł, odpowiada spółka Skarbu Państwa Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. W ramach projektu planowana jest budowa nie tylko nowego lotniska, ale również nowe sieci kolejowe i drogowe.

PAP

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Inna Poliakovska / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP