Upada coraz więcej firm. Największy wzrost od pięciu lat

Z kraju

Duda do przedsiębiorców: oczekujemy, że będziecie podnosić wynagrodzeniaTVN24 BiS
wideo 2/4

Aż o 16 procent wzrosła w zeszłym roku liczba upadłości i restrukturyzacji firm - wynika z raportu przygotowanego przez zajmującą się ubezpieczaniem należności firmę Coface. Wśród nich są głośne przypadki Praktikera i sieci Alma Market.

W roku 2017 liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 885, czyli o 16 proc. więcej niż w roku 2016. Tak mocny wzrost liczby przedsiębiorstw z problemami odnotowano ostatni raz pięć lat temu, czyli w 2012 roku. Więcej bankructw było natomiast ostatnio w 2004 roku.

Gdzie najwięcej?

Z raportu firmy Coface wynika, że najwięcej, bo 250 upadłości i restrukturyzacji zanotowano w produkcji, było to o 11 proc więcej niż w 2016 roku. W handlu oraz w transporcie także odnotowano wzrost - odpowiednio o 14 proc. i o 29 proc. W budownictwie zaś sytuacja prawie się nie zmieniła. Z analizy wynika również, że problem niewypłacalności w 2017 roku dotyczył w większości firm średnich i małych. Na około 50 proc. przedsiębiorstw, których dane finansowe posiadał Coface, aż 53 proc. firm objętych postępowaniami generowało obrót pomiędzy 5 a 50 mln złotych. 33 proc. stanowiły firmy z rocznym obrotem do 5 mln złotych. Najmniejszą grupą (14 proc. – podobnie jak w zeszłym roku) były przedsiębiorstwa duże, generujące powyżej 50 mln zł obrotu rocznie. W 2011 roku, w którym rozpoczęto analizę wielkości obrotów, najmniejszych firm wobec, których toczyły się postępowania było aż 42 proc., a największych 6 proc. „Pod względem obrotów, na pierwszym miejscu listy upadłości znalazła się firma AGD Market Sp. z o.o. (przedmiotem jej działalności jest sprzedaż artykułów elektrycznych i sprzętu gospodarstwa domowego). AGD Market rozpoczął działalność w 1990 roku. W czołówce znajdują się również tak znane firmy jak Praktiker Polska, Vimex S.A. oraz Alma Market S.A.” - czytamy w raporcie.

Postanowienia upadłościowe i restrukturyzacyjne w Polsce od początku istnienia raportu (1997-2017)Coface

Dlaczego?

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej, zauważa, że sytuacja makroekonomiczna jest korzystna dla polskiego biznesu, ale nie jest wyłącznym i wystarczającym powodem kształtującym sytuację przedsiębiorstw. - Wiele branż w Polsce zmaga się z trudnościami specyficznymi dla ich działalności. Pomimo rosnących wydatków konsumentów, wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji odnotowano w handlu, w którym jest duża konkurencja ograniczająca możliwości wzrostu marż, a konsolidacje stają się coraz częstsze. Nawet przy rosnących obrotach, wiele podmiotów, zwłaszcza tych mniejszych, nie jest w stanie przetrwać na rynku - wyjaśnia Grzegorz Sielewicz i dodaje, że jedną z przyczyn kłopotów firm eksportujących towary poza granice kraju jest umocnienie złotego. - Ucierpiały na tym bezpośrednio branże z dużą ekspozycją na rynki zagraniczne, stąd istotny wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji wśród producentów polskich hitów eksportowych , w branży meblowej oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych odnotowano wzrost liczby postanowień o 80 proc. - dodaje.

Raport

Przygotowany przez firmę Coface raport „Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w 2017 roku” jest oparty o dane zebrane do 28 grudnia zeszłego roku. Oznacza to, że podane za ten rok wyniki nie są ostateczne i mogą jeszcze wzrosnąć.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock