Przegląd prasy. Posady z politycznego klucza. Topór Morawieckiego wisi nad ludźmi Ziobry

Z kraju

pzu.pl/pl/presskitPosady w PZU przyznawane są według politycznego klucza?

Witold Ziobro, brat ministra sprawiedliwości Zbigniewa dostał pracę w PZU Życie na stanowisku doradcy prezesa - ujawnił "Newsweek". Tygodnik ocenia jednak, że może on niedługo stracić pracę, ponieważ nadzór nad ubezpieczycielem przejął wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Newsweek" przypomina także, że w spółkach grupy PZU posady otrzymały osoby związane z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Tygodnik wylicza, że żona Ziobry Patrycja Kotecka zajęła dyrektorskie stanowisko w Link4 spółce należącej do PZU, w zarządzie PZU Życie pracę dostał zaś Bartłomiej Litwińczuk, adwokat Ziobry oraz była dziennikarka Dorota Macieja, prywatnie znajoma Koteckiej. Według informacji tygodnika, brat Witold został doradcą prezesa PZU.

Z politycznego klucza?

Jak wylicza "Newsweek" posadę w PZU dostał również gdański radny Prawa i Sprawiedliwości - Jerzy Milewski, kojarzony z byłym ministrem w Kancelarii Prezydenta Maciejem Łopińskim. Według informacji tygodnika ze środowiskiem Ziobry związany jest też Michał Krupiński, który pod koniec marca stracił stanowisko prezesa PZU. Krupiński szefowa największemu polskiemu ubezpieczycielowi przez 14 miesięcy. Za sprawą jego dość niespodziewanego i zaplanowanego co do godziny odwołania (Krupiński kilka dni przed dymisją chwalił się sukcesami i snuł plany) - według tygodnika - miał stać wicepremier Mateusz Morawiecki, który toczy „walkę o wpływy z Ziobrą”. Gazeta podaje też, że teraz podobny los może spotkać ludzi związanych z ministrem sprawiedliwości.

Zmiany w spółce

Do rady nadzorczej PZU weszło w lutym już troje zaufanych współpracowników wicepremiera Morawieckiego: Agata Górnicka, szefowa gabinetu politycznego w Ministerstwie Rozwoju, wcześniej była asystentką Morawieckiego w BZ WBK Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów i Paweł Górecki, prawnik zasiadający we władzach spółek nadzorowanych przez resort rozwoju. Razem z nimi w radzie pojawia się prof. Bogusław Banaszak, autor ekspertyz wykorzystywanych przez PiS w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Ten ostatni będzie reprezentować we władzach spółki Jarosława Kaczyńskiego - podaje tygodnik.

W odniesieniu do publikacji tygodnika "Newsweek" poprosiliśmy PZU o stanowisko. Zapytaliśmy też o warunki zatrudnienia Witolda Ziobry i Jerzego Milewskiego. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Bankowa pułapka

"Newsweek" sugeruje, że Ziobro może wykorzystać każdy błąd wicepremiera, a "pułapka na Morawieckiego jest już zresztą gotowa". Chodzi o śledztwo w sprawie bankowych oszustw przy udzielaniu kredytów we frankach szwajcarskich. "Śledztwo prowadzi obsadzona przez ludzi Ziobry Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Jednym z banków, które zapewne znajdą się na celowniku śledczych, będzie BZ WBK, do niedawno kierowany przez Morawieckiego. W portfelu tego banku w latach 2012-2015 było aż 13 proc. kredytów frankowych. Jeśli więc Ziobro będzie szukał rewanżu, to ma doskonałą okazję" - pisze "Newsweek".

Dlaczego odwołano Michała Krupińskiego? Materiał wideo:

Złote dziecko PiS-u traci posadę w PZU

Autor: msz/ms / Źródło: Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: pzu.pl/pl/presskit

Raporty: