Związkowcy krytykują prezydenta. "Ustawa antysmogowa jest wymierzona w górników"

Z kraju

tvn24Związkowcy krytykują prezydenta. "Podpisuje się ustawę wymierzoną w górników"

- To fatalnie, że prezydent podpisał tę ustawę - powiedział o tzw. ustawie antysmogowej Bogusław Ziętek, przewodniczący "Solidarności 80". - Z jednej strony obiecuje się górnikom, że będzie się dbać o ich interesy, a z drugiej podpisuje się ustawy, które są w nich wymierzone stwierdził w rozmowie z TVN24.

Podpisana we wtorek przez prezydenta tzw. ustawa antysmogowa zakłada m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów. Zgodnie z nowelizacją Prawa ochrony środowiska, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Duże straty

Bogusław Ziętek nie ma jednak wątpliwości, że na ustawie straci górnictwo.

- Górnictwo może stracić rynek węgla wart 12 mln ton. I to rynek węgla grubego. Tego najcenniejszego, który daje naprawdę korzyści górnictwu, bo na tym węglu się zarabia - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jak tłumaczył "Katowicki Holding Węglowy produkuje 25 proc. tego węgla w całej swojej produkcji i to są pieniądze, które zasilają górnictwo i stanowią podstawę do wypłat wynagrodzeń górników". - Te pieniądze stracimy - wskazywał Ziętek.

Nie tylko pieniądze

Zaznaczał, że nie chodzi tylko o pieniądze. - My górnicy również jesteśmy "za" zdrowym powietrzem. Żebyśmy wspierali ekologię, ale nie tymi metodami. Ta ustawa uderza w górnictwo i tworzy wokół niego zły klimat - stwierdził przewodniczący "Solidarności 80".

- Szkoda, że z jednej strony obiecuje się górnikom, że będzie się dbać o ich interesy, a z drugiej strony podpisuje się ustawy, które są w nich wymierzone - dodał, nawiązując przy tym do ostatnich zapewnień wiceszefowej PiS Beaty Szydło, która obiecała, że nie zrobi nic, co zaszkodziłoby górnictwu, a tymczasem prezydent związany z tą opcją polityczną podpisał ustawę.

Jak poinformował jego zdanie podziela także Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności". - Jest podobnego zdania i mówi o tym, że to bardzo wielki błąd, że prezydent podpisał tę ustawę - powiedział Ziętek.

Jakie rozwiązanie?

Bogusław Ziętek wskazuje również na negatywne skutki tej ustawy dla środowiska.

Jak tłumaczył bowiem, "jeśli ludzi nie stać dzisiaj na węgiel za 400-500 zł/t, to jutro nie będą palić węglem, który będzie jeszcze droższy, tylko będą palić śmieciami, co będzie powodować jeszcze większą degradację dla środowiska".

Jego zdaniem trzeba wspierać proekologiczne rozwiązania, ale np. poprzez montowanie na kominach elektrociepłowni nowoczesnych filtrów. - Są już w tej chwili metody, które pozwalają na uzyskanie tych samych efektów prostszymi, lepszymi i mniej kosztownymi dla obywatela metodami - tłumaczył.

- Mówimy o tym, że trzeba unowocześniać zarówno produkcję jak i spalanie węgla. To wszystko wymaga inwestycji. Chodzi o to żeby górnictwo zostało doinwestowane, aby mogło korzystać z nowoczesnych technologii - dodał Bogusław Ziętek, przewodniczący "Solidarności 80".

Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: tvn24