W styczniu bezrobocie w górę

Z kraju

sxc.huGUS podał dane o bezrobociu w styczniu

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc., wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS w informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju "w końcu stycznia br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1918,6 tys., tj. zwiększyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem o 5,1 proc. (tj. o 93,4 tys.), ale obniżyła się w skali roku – o 15,1 proc. (tj. o 342,1 tys.).

W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o 342,1 tys osób; w styczniu 2014 roku było ich 2 mln 260,7 tys. - poinformował GUS. W styczniu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 13,9 proc. Co za tym idzie, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12 proc. i była wyższa o 0,5 pkt. proc. niż przed miesiącem, ale o 1,9 pkt. proc. niższa niż przed rokiem.

Jak w województwach?

Z danych GUS wynika , że stopa bezrobocia w województwach wyniosła od 8,2 proc. w woj. wielkopolskim do 19,7 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

"W ujęciu miesięcznym zwiększyła się we wszystkich województwach, najbardziej – w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 0,8 pkt. proc.), a najmniej – w małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim (po 0,4 pkt. proc.). W porównaniu ze styczniem ub. roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w województwie lubuskim (o 3,1 p.proc.), warmińsko-mazurskim (o 2,7 p.proc.) i opolskim (o 2,6 p.proc.), a w najmniejszym – w województwie mazowieckim (o 1,3 p.proc.)" - czytamy.

Bezrobocie w styczniu z podziałem na województwachGUS

"Duży wzrost"

Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek wzrost bezrobocia w styczniu w stosunku do grudnia o 0,5 pkt proc. "to wzrost relatywnie duży". - Nie należy jednak zbyt pesymistycznie oceniać opublikowanych dziś danych. Wzrost liczby bezrobotnych w styczniu jest zjawiskiem normalnym, wynikającym z sezonowości - ze względu na warunki pogodowe ustają prace w budownictwie, w rolnictwie i sadownictwie. W styczniu br., jak wcześniej informowało Ministerstwo Pracy, do ewidencji jako bezrobotne trafiły także osoby, którym z końcem 2014 roku skończyły się umowy na czas określony, a także osoby, które objęte były formami aktywizacji i zakończyły staże oraz szkolenia - komentuje Kurtek. - Ponieważ warunki pogodowe w lutym sprzyjają rozpoczęciu niektórych prac wcześniej niż zazwyczaj, jest bardzo prawdopodobne że stopa bezrobocia w lutym nie wzrośnie już w stosunku do zanotowanej w styczniu, a w kolejnych miesiącach będzie znowu spadać. Na koniec br. może zbliżyć się do 10 proc., czyli poziomu najniższego od grudnia 2008 roku - przewiduje główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Autor: mn/bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu