Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGiNG) zawarło umowy ze spółkami z grupy Equinor ASA na dostawy gazu od stycznia 2023 roku do stycznia 2033 roku. Kontrakty przewidują dostawę do 2,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie - poinformowano w komunikacie. Surowiec ma być dostarczany gazociągiem Baltic Pipe, który docelowo będzie miał przepustowość około 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. PGNiG przekazało, że dokonało rezerwacji na przesył gazu na poziomie około 8 miliardów metrów sześciennych rocznie.
O podpisanych umowach spółka PGNiG poinformowała w piątkowym komunikacie. Kontrakty zawarte pomiędzy PGNiG SA i spółkami z grupy Equinor ASA przewidują dostawę do 2,4 mld m3 gazu rocznie, w terminie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku.
"Equinor jest dla GK PGNiG strategicznym partnerem biznesowym, który wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Podpisane kontrakty na dostawy gazu, który będzie przesyłany gazociągiem Baltic Pipe, to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.
Irene Rummelhoff, wiceprezes Equinor ds. marketingu, midstreamu i processingu zwrócił uwagę, że "Equinor jest dostawcą energii z wielu źródeł i kluczowym dostawcą gazu do Europy od 45 lat". "Bardzo się cieszę, że dzięki umowom na dostawy gazu podpisanym z PGNiG możemy wzmocnić naszą pozycję również jako wiarygodnego partnera dla Polski" - dodał Rummelhoff.
Dostawy gazu przez Baltic Pipe
Polska spółka podkreśliła, że podpisane umowy zapewnią PGNiG "dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, poprzez Danię".
Gazociąg, którego inwestorami są polski Gaz-System i duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku. Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld metrów sześciennych rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało około 8,0 mld metrów sześciennych rocznie - czytamy w komunikacie PGNiG.
Polska spółka przekazała, że podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3,0 mld metrów sześciennych, a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4,0 mld metrów sześciennych rocznie.
"W celu optymalnego wykorzystania pozostałej części zarezerwowanej przepustowości PGNiG podpisało już szereg kontraktów z dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Umowy zawarte z grupą Equinor są największe pod względem wolumenów" - podkreślono. Zwrócono uwagę, że Equinor i PGNiG współpracują już również przy wydobyciu ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Firmy są partnerami koncesyjnymi na złożach Skarv i Gina Krog.
Uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe ma nastąpić w najbliższy wtorek, 27 września.
Obajtek: partner dla tworzonego obecnie w Polsce koncernu multienergetycznego
Prezes Orlenu Daniel Obajtek napiał w piątek wieczorem na Twitterze, "że PGNiG zawarła kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski 10-letni kontrakt na dostawy gazu z Grupą Equinor. Norweski koncern może być ważnym partnerem dla tworzonego obecnie w Polsce silnego koncernu multienergetycznego".
Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG, które ma podjąć uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen oraz odpowiednich zmian w statucie PKN Orlen zwołano na 10 października.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe