Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu do polskiej gospodarki w perspektywie następnych 20-30 lat - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, gazociąg uwolni Polskę od monopolu. - Nie będziemy skazani na polityczne rozmowy z rosyjskimi dostawcami - zaznaczył Naimski.
Spółka Gaz-System poinformowała, że zakończyło się układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. W czwartek, 18 listopada br. został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski.
Baltic Pipe - kiedy uruchomienie
Jak podkreślił Naimski, uruchomienie Baltic Pipe, planowane na październik 2022 roku "w sposób radykalny zmienia polską sytuację w sektorze gospodarki energetycznej, uwalniając nas od monopolu i presji politycznej, a daje możliwość suwerennych decyzji kontraktowych i gospodarczych".
- To ma znaczenie gospodarcze, bo to jest bezpieczeństwo dostaw gazu do polskiej gospodarki w perspektywie następnych 20-30 lat, ale i w sensie politycznym - bo nie będziemy skazani na polityczne rozmowy z rosyjskimi dostawcami bądź z ich mocodawcami w Moskwie - powiedział Piotr Naimski. Jak dodał, dzięki Baltic Pipe Polska będzie miała możliwość "sprowadzania surowca z rynku światowego, bo szelf norweski to jest rynek światowy".
Pełnomocnik ocenił, że dostawy surowców energetycznych są obecnie bardzo spolityzowane, zwłaszcza dziś, kiedy mamy kryzys energetyczny w wymiarze nie tylko europejskim, regionalnym, ale i globalnym.
- Ten kryzys wywołany został między innymi - nie tylko, ale między innymi - manipulacją Rosjan na gazowym rynku Europy. To było i jest możliwe dlatego, że zbyt duża ilość gazu dla odbiorców europejskich pochodzi od jednego, politycznego, rosyjskiego dostawcy” - podkreślił Naimski. Jak dodał, budowa Baltic Pipe to realizacja polskiej strategii zróżnicowania kierunków dostaw gazu i uwolnienia się od rosyjskiego wpływu.
Baltic Pipe - co to
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii.
Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: baltic-pipe.eu