Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań
wideo 2/5
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań

Bagaż podręczny do samolotu trzeba spakować zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Na pokład nie wolno wnosić niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Restrykcyjne zasady dotyczą też płynów i leków. 

● Dozwolone wymiary bagażu podręcznego określają linie lotnicze, zaś ich dopuszczalną zawartość – przepisy państwowe lub międzynarodowe. ● Niedozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zostać użyte jako broń. ● Płyny wnosić można jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml, w sumie nie więcej niż litr. Żywność nie podlega ograniczeniom innym niż przepisy celne państwa, do którego podróżujemy. ● W określonych przypadkach istnieje możliwość wniesienia w bagażu podręcznym leków lub pokarmu dla niemowląt o pojemności powyżej 100 ml.

Bagaż podręczny – przepisy

Przepisy i zasady dotyczące wnoszenia bagażu na pokład samolotu nie mają jednego źródła. Kwestia ta określona jest w regulaminach linii lotniczych, obowiązujących w poszczególnych państwach przepisach celnych oraz w szeregu aktów prawnych, na czele z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r., ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wszystko to sprawia, że przygotowując się do podróży zagranicznej, łatwo się pogubić. Jak się spakować, aby na lotnisku nie mieć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Wymiary bagażu podręcznego

Pierwszą kwestią, którą należy poznać, jest dopuszczalny wymiar bagażu podręcznego. W tej kwestii nie ma jednego obowiązującego standardu. Każda linia lotnicza sama określa wymiary i wagę bagażu podręcznego, jaki można wnieść na pokład samolotu. 

To, jakich restrykcji się spodziewać, można stwierdzić na przykładzie przepisów obowiązujących wśród najpopularniejszych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i o wadze nie większej niż osiem kilogramów. Zbliżone zasady obowiązują wśród narodowych przewoźników z innych europejskich państw.

Z kolei na pokładach tanich linii lotniczych często dopuszczalny jest jedynie mniejszy bagaż podręczny. I tak w Ryanair jego wymiary nie mogą przekraczać 40 x 20 x 25 cm, zaś w Wizzair 40 x 30 x 20 cm. 

Ponieważ linie lotnicze co pewien czas zmieniają obowiązujące u nich zasady, najlepiej jest odwiedzić przed podróżą stronę internetową swojego przewoźnika i tam upewnić się co do aktualnie obowiązujących przepisów.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zawartości bagażu podręcznego są już w głównej mierze takie same bez względu na wybraną linię lotniczą. 

Podstawową regułą jest zakaz wnoszenia na pokład samolotu czegokolwiek, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Ograniczenie to dotyczy przedmiotów jednoznacznie niebezpiecznych, takich jak noże, paralizatory, gazy obronne, materiały wybuchowe czy broń palna oraz ich imitacji i replik. Ale nie tylko.

Niedozwolone jest również posiadanie w bagażu podręcznym wszelkich przedmiotów o ostrych, spiczastych zakończeniach lub posiadających zaostrzone krawędzie. Zakaz ten dotyczy więc m.in.: nożyczek, strzykawek, brzytew, korkociągów, wierteł, szydełek czy nawet kijków do nart. Nie wolno również wnosić na pokład wszelkich źródeł ognia, a więc m.in. zapalniczek i zapałek.

Co można zabrać do samolotu – płyny

Najbardziej dotkliwe dla pasażerów są zwykle ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów. Czy można wziąć wodę do samolotu? Obecnie przepisy dopuszczają jedynie wnoszenie płynów w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeżeli mamy takich płynów kilka, powinniśmy wszystkie umieścić w jednej przezroczystej torbie, a łączna objętość tych płynów nie może przekraczać jednego litra. Innymi słowy, nie można wnieść litrowej butelki wody, ale można wnieść litr wody w 10 butelkach o pojemności 100 ml każda.

Takie zasady dotyczą wszelkich wnoszonych na pokład płynów, a więc nie tylko wody, ale też innych napojów, kosmetyków, pasty do zębów, dezodorantów czy leków. 

Od zasad tych istnieją dwa wyjątki

Pierwszym są leki i inne produkty spożywcze, jeżeli ich posiadanie przy sobie jest dla nas konieczne w czasie podróży ze względów zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pokarmu dla niemowląt. Taki płyn w bagażu należy jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, przydatne może też być odpowiednie zaświadczenie od lekarza. 

Drugim wyjątkiem są płyny zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, czyli w strefie wolnocłowej. Wówczas wraz z rachunkiem powinny one przez całą podróż pozostać zamknięte w tzw. bezpiecznej torbie z czerwoną obwódką. 

Trzeba pamiętać, że decyzja o tym, czy gęsty krem, pasta albo żel są płynem, czy ciałem stałym, należy w każdym przypadku do osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu na lotnisku. 

Co można wziąć do bagażu podręcznego – jedzenie

Wobec jedzenia przewożonego w bagażu podręcznym przeważnie nie ma specjalnych restrykcji. Posiadanie wszelkiego rodzaju kanapek, przekąsek czy owoców generalnie jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać, aby nie naruszać zasad dotyczących przewozu płynów.

Drugim ograniczeniem dotyczącym jedzenia mogą być przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy. Wwóz określonego rodzaju produktów spożywczych jest bowiem w wielu miejscach na świecie zakazany. 

Przykładowo większości owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego nie wolno wwozić na terytorium Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, z kolei w innych państwach zakazowi może podlegać np. wwóz alkoholi czy gum do żucia. Przy podróżach poza Unię Europejską warto więc zawsze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zakazów we wwożeniu określonych rodzajów produktów.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Oprócz płynów w butelkach o objętości większej niż 100 ml do bagażu podręcznego nie można pakować m.in.:

- materiałów wybuchowych oraz ich imitacji i replik, amunicji, fajerwerków, zapalników, lontów, - broni palnej oraz ich części, imitacji i replik, - broni pneumatycznej i na dwutlenek węgla, m.in. broni śrutowej i na kulki, - łuków, kusz, strzał, proc, - paralizatorów, taserów, urządzeń do ogłuszania, - obezwładniających substancji chemicznych, m.in. gazów obronnych, - przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. noży i nożyczek o długości ostrza większej niż 6 cm, korkociągów, strzykawek, wierteł, kijków do nart, czekanów, - narzędzi robotniczych, m.in. łomów, wiertarek, pił, dłut, lamp lutowniczych, - przedmiotów o ostrych krawędziach, m.in. brzytew, maczet, tasaków, - tępych przedmiotów mogących nadawać się do uderzenia innej osoby, m.in. kijów do baseballu i softballu, pałek, sprzętu do sztuk walki, - źródeł ognia, m.in. zapalniczek, zapałek, - innych przedmiotów, które można wykorzystać jako broń.

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Należy pamiętać, że nawet jeżeli w naszym bagażu podczas standardowej kontroli bezpieczeństwa nie będzie żadnych niedozwolonych przedmiotów, możemy zostać poproszeni o poddanie się dodatkowej kontroli.

Na czym może ona polegać? Może to być kontrola osobista. Wtedy funkcjonariusze straży granicznej mogą nas zaprowadzić  do specjalnego, przeznaczonego w tym celu miejsca, gdzie nasz bagaż i odzież zostaną dokładniej sprawdzone. 

Zdarza się również, że zostaniemy poproszeni o użycie jakiejś rzeczy z naszego bagażu, aby potwierdzić ich przeznaczenie. Może to być prośba o spróbowanie kaszki dla dziecka, albo o podłączenie do prądu ładowarki do telefonu. 

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Operator norweskiej sieci kolejowej Bane Nor podał wstępne wyniki śledztwa po największej od lat awarii. W środę w wyniku komunikacyjnego paraliżu co najmniej 60 tysięcy pasażerów musiało odwołać swoje podróże.

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Źródło:
PAP

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Celnicy zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy ton paliwa, transportowanego z Rosji przez Eagle S - przekazała fińska służba celna. Chodzi o tankowiec podejrzewany o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego EstLink 2 na Zatoce Fińskiej. Wszczęto także śledztwo w sprawie naruszenia sankcji Unii Europejskiej.

Celnicy przejęli ładunek tankowca Eagle S. Wszczęto śledztwo

Celnicy przejęli ładunek tankowca Eagle S. Wszczęto śledztwo

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 27 grudnia 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 94 lat zmarł w Tokio Osamu Suzuki, który przez ponad 40 lat był prezesem koncernu Suzuki - podały światowe agencje. Dodały, że Japończyk przez kilka dekad był jedną z najbardziej wpływowych postaci światowej motoryzacji.

Osamu Suzuki nie żyje

Osamu Suzuki nie żyje

Źródło:
PAP

- My mamy bardzo jasne cele prezydencji. Z jednej strony to są kwestie bezpieczeństwa i bycie adwokatem obrony Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji, ale też mamy bardzo ważną misję, czyli negocjowanie kolejnej perspektywy finansowej - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

Źródło:
TVN24, PAP

USA nałożyły sankcje na założyciela partii rządzącej w Gruzji Bidzinę Iwaniszwilego za "podważanie euroatlantyckiej przyszłości" kraju na korzyść Rosji. Iwaniszwili uważany jest za osobę sprawującą faktyczną władzę w Gruzji.

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło od początku roku 21 milionów pasażerów - podano w komunikacie. Oszacowano, że w całym 2024 roku stołeczny port lotniczy obsłuży 21,3 miliona osób.

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inwestorzy liczą, że dobra passa wzrostów na rynkach przedłuży się na 2025 rok. Eksperci dodają, że amerykańska "giełda odczuwa zbiorową ulgę po przejściu przez wyboisty cykl wyborczy", a "dzień inauguracji (Donalda) Trumpa to będzie potencjalny punkt zwrotny".

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

Źródło:
PAP

Zgodnie z prawem mamy 14 dni na zwrot towaru zakupionego przez internet "z paroma jednak wyjątkami" - wyjaśnił na antenie TVN24 BiS Bartosz Klimczuk z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wskazał, że zwrotu nietrafionego prezentu nie dokonamy między innymi w przypadku żywności czy odzieży szytej na miarę.

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wprowadza ona korzystne dla prosumentów zmiany, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według szefowej resortu Pauliny Hennig-Kloski regulacja będzie miała wpływ na ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Źródło:
PAP

W 2024 roku podpisano umowy na realizację ostatnich dwóch podkarpackich odcinków trasy Via Carpatia - przekazał Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Rzeszowie. Oznacza to, że cała podkarpacka część szlaku jest już w realizacji.

"Kluczowy korytarz łączący Europę Północną i Południową". Cała podkarpacka część w realizacji

"Kluczowy korytarz łączący Europę Północną i Południową". Cała podkarpacka część w realizacji

Źródło:
PAP

Zamrożenie rachunków firmowych stanowi de facto wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej. Utrudnia dostęp do środków, wstrzymuje realizację zobowiązań i rujnuje wizerunek w oczach klientów - napisał w oświadczeniu zarząd spółki Cinkciarz.pl. Zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o blokadzie kont.

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Gdyni podpisano umowę na zbudowanie dla Marynarki Wojennej okrętu Ratownik. Okręt ratowniczy posłuży między innymi do zapewnienia bezpieczeństwa marynarzy na okrętach podwodnych i nawodnych. - Będzie też oczywiście służył cywilnym jednostkom - zapewnił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To jest wielka inwestycja". Podpisano umowę w sprawie nowego okrętu

"To jest wielka inwestycja". Podpisano umowę w sprawie nowego okrętu

Źródło:
PAP

Właśnie podpisałam 4. i 5. wniosek z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To kolejne około 30 miliardów złotych dla Polski - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. Głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tak zwanymi czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Fiasko podatkowej obietnicy

Fiasko podatkowej obietnicy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek z pieniędzy Orlenu miał opłacać ochronę swoich prywatnych nieruchomości - wynika z ustaleń warszawskiej prokuratury regionalnej w sprawie nadużyć w koncernie. "Gazeta Wyborcza" w piątkowym wydaniu informuje, że poznała treść wniosku o uchylenie europosłowi immunitetu.

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W losowaniu Eurojackpot w Wigilię nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano jednak dwie wygrane drugiego stopnia - po niemal 1,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał w piątek, gdzie zostały wysłane kupony.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail oraz SMS, w których podszywają się pod nas i nakłaniają do podania danych wrażliwych - ostrzega Santander Bank Polska.

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Źródło:
tvn24.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać szesnaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 26 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór na operatorów gminnych Czystego Powietrza - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak podkreśliła, osoby te mają być "aniołami stróżami" najuboższych, chroniącymi ich przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców.

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Źródło:
PAP

Po piątkowym losowaniu loterii Mega Millions w USA szczęśliwy gracz może otrzymać spóźniony prezent świąteczny w wysokości 1,15 miliarda dolarów - przekazał portal stacji CNN. To siódmy raz w historii gry, kiedy kumulacja przekroczyła próg miliarda dolarów.

Ponad miliard dolarów do wygrania

Ponad miliard dolarów do wygrania

Źródło:
CNN