Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Autor:
red
Źródło:
TVN24 Biznes
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań
wideo 2/5
Tomasz Dassuj / TVN 24 PoznańZ mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"

Bagaż podręczny do samolotu trzeba spakować zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Na pokład nie wolno wnosić niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Restrykcyjne zasady dotyczą też płynów i leków. 

● Dozwolone wymiary bagażu podręcznego określają linie lotnicze, zaś ich dopuszczalną zawartość – przepisy państwowe lub międzynarodowe. ● Niedozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zostać użyte jako broń. ● Płyny wnosić można jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml, w sumie nie więcej niż litr. Żywność nie podlega ograniczeniom innym niż przepisy celne państwa, do którego podróżujemy. ● W określonych przypadkach istnieje możliwość wniesienia w bagażu podręcznym leków lub pokarmu dla niemowląt o pojemności powyżej 100 ml.

Bagaż podręczny – przepisy

Przepisy i zasady dotyczące wnoszenia bagażu na pokład samolotu nie mają jednego źródła. Kwestia ta określona jest w regulaminach linii lotniczych, obowiązujących w poszczególnych państwach przepisach celnych oraz w szeregu aktów prawnych, na czele z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r., ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wszystko to sprawia, że przygotowując się do podróży zagranicznej, łatwo się pogubić. Jak się spakować, aby na lotnisku nie mieć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Wymiary bagażu podręcznego

Pierwszą kwestią, którą należy poznać, jest dopuszczalny wymiar bagażu podręcznego. W tej kwestii nie ma jednego obowiązującego standardu. Każda linia lotnicza sama określa wymiary i wagę bagażu podręcznego, jaki można wnieść na pokład samolotu. 

To, jakich restrykcji się spodziewać, można stwierdzić na przykładzie przepisów obowiązujących wśród najpopularniejszych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i o wadze nie większej niż osiem kilogramów. Zbliżone zasady obowiązują wśród narodowych przewoźników z innych europejskich państw.

Z kolei na pokładach tanich linii lotniczych często dopuszczalny jest jedynie mniejszy bagaż podręczny. I tak w Ryanair jego wymiary nie mogą przekraczać 40 x 20 x 25 cm, zaś w Wizzair 40 x 30 x 20 cm. 

Ponieważ linie lotnicze co pewien czas zmieniają obowiązujące u nich zasady, najlepiej jest odwiedzić przed podróżą stronę internetową swojego przewoźnika i tam upewnić się co do aktualnie obowiązujących przepisów.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zawartości bagażu podręcznego są już w głównej mierze takie same bez względu na wybraną linię lotniczą. 

Podstawową regułą jest zakaz wnoszenia na pokład samolotu czegokolwiek, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Ograniczenie to dotyczy przedmiotów jednoznacznie niebezpiecznych, takich jak noże, paralizatory, gazy obronne, materiały wybuchowe czy broń palna oraz ich imitacji i replik. Ale nie tylko.

Niedozwolone jest również posiadanie w bagażu podręcznym wszelkich przedmiotów o ostrych, spiczastych zakończeniach lub posiadających zaostrzone krawędzie. Zakaz ten dotyczy więc m.in.: nożyczek, strzykawek, brzytew, korkociągów, wierteł, szydełek czy nawet kijków do nart. Nie wolno również wnosić na pokład wszelkich źródeł ognia, a więc m.in. zapalniczek i zapałek.

Co można zabrać do samolotu – płyny

Najbardziej dotkliwe dla pasażerów są zwykle ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów. Czy można wziąć wodę do samolotu? Obecnie przepisy dopuszczają jedynie wnoszenie płynów w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeżeli mamy takich płynów kilka, powinniśmy wszystkie umieścić w jednej przezroczystej torbie, a łączna objętość tych płynów nie może przekraczać jednego litra. Innymi słowy, nie można wnieść litrowej butelki wody, ale można wnieść litr wody w 10 butelkach o pojemności 100 ml każda.

Takie zasady dotyczą wszelkich wnoszonych na pokład płynów, a więc nie tylko wody, ale też innych napojów, kosmetyków, pasty do zębów, dezodorantów czy leków. 

Od zasad tych istnieją dwa wyjątki

Pierwszym są leki i inne produkty spożywcze, jeżeli ich posiadanie przy sobie jest dla nas konieczne w czasie podróży ze względów zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pokarmu dla niemowląt. Taki płyn w bagażu należy jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, przydatne może też być odpowiednie zaświadczenie od lekarza. 

Drugim wyjątkiem są płyny zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, czyli w strefie wolnocłowej. Wówczas wraz z rachunkiem powinny one przez całą podróż pozostać zamknięte w tzw. bezpiecznej torbie z czerwoną obwódką. 

Trzeba pamiętać, że decyzja o tym, czy gęsty krem, pasta albo żel są płynem, czy ciałem stałym, należy w każdym przypadku do osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu na lotnisku. 

Co można wziąć do bagażu podręcznego – jedzenie

Wobec jedzenia przewożonego w bagażu podręcznym przeważnie nie ma specjalnych restrykcji. Posiadanie wszelkiego rodzaju kanapek, przekąsek czy owoców generalnie jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać, aby nie naruszać zasad dotyczących przewozu płynów.

Drugim ograniczeniem dotyczącym jedzenia mogą być przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy. Wwóz określonego rodzaju produktów spożywczych jest bowiem w wielu miejscach na świecie zakazany. 

Przykładowo większości owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego nie wolno wwozić na terytorium Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, z kolei w innych państwach zakazowi może podlegać np. wwóz alkoholi czy gum do żucia. Przy podróżach poza Unię Europejską warto więc zawsze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zakazów we wwożeniu określonych rodzajów produktów.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Oprócz płynów w butelkach o objętości większej niż 100 ml do bagażu podręcznego nie można pakować m.in.:

- materiałów wybuchowych oraz ich imitacji i replik, amunicji, fajerwerków, zapalników, lontów, - broni palnej oraz ich części, imitacji i replik, - broni pneumatycznej i na dwutlenek węgla, m.in. broni śrutowej i na kulki, - łuków, kusz, strzał, proc, - paralizatorów, taserów, urządzeń do ogłuszania, - obezwładniających substancji chemicznych, m.in. gazów obronnych, - przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. noży i nożyczek o długości ostrza większej niż 6 cm, korkociągów, strzykawek, wierteł, kijków do nart, czekanów, - narzędzi robotniczych, m.in. łomów, wiertarek, pił, dłut, lamp lutowniczych, - przedmiotów o ostrych krawędziach, m.in. brzytew, maczet, tasaków, - tępych przedmiotów mogących nadawać się do uderzenia innej osoby, m.in. kijów do baseballu i softballu, pałek, sprzętu do sztuk walki, - źródeł ognia, m.in. zapalniczek, zapałek, - innych przedmiotów, które można wykorzystać jako broń.

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Należy pamiętać, że nawet jeżeli w naszym bagażu podczas standardowej kontroli bezpieczeństwa nie będzie żadnych niedozwolonych przedmiotów, możemy zostać poproszeni o poddanie się dodatkowej kontroli.

Na czym może ona polegać? Może to być kontrola osobista. Wtedy funkcjonariusze straży granicznej mogą nas zaprowadzić  do specjalnego, przeznaczonego w tym celu miejsca, gdzie nasz bagaż i odzież zostaną dokładniej sprawdzone. 

Zdarza się również, że zostaniemy poproszeni o użycie jakiejś rzeczy z naszego bagażu, aby potwierdzić ich przeznaczenie. Może to być prośba o spróbowanie kaszki dla dziecka, albo o podłączenie do prądu ładowarki do telefonu. 

Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Z radością witamy ponowne otwarcie dla transportu towarowego najważniejszego przejścia granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą - zaznaczyła w oświadczeniu unijna komisarz do spraw transportu Adina Valean. Dodała, że blokada przejścia granicznego Dorohusk-Jahodyn od 6 listopada miała istotne konsekwencje dla Ukrainy, Polski i UE, ale przede wszystkim dla wszystkich kierowców dotkniętych blokadą. Jej zdaniem pozostałe przejścia graniczne należy niezwłocznie odblokować.

Unijna komisarz o otwarciu przejścia granicznego Dorohusk-Jahodyn

Unijna komisarz o otwarciu przejścia granicznego Dorohusk-Jahodyn

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Kwestia paliw kopalnych rozgrzewa obrady konferencji klimatycznej. Kolejne projekty porozumienia nie spełniają ambicji, oczekiwań i możliwości wielu uczestników. Z najnowszego wykreślono zobowiązanie do "wycofywania się z paliw kopalnych zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową". "Słaby jak cholera" - zacytował Reuters jednego z europejskich dyplomatów, który w ten sposób skomentował projekt porozumienia zaprezentowany konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. Jednak według przewodniczącego szczytu, sułtana Ahmeda al-Dżabera, porozumienie "to ogromny krok naprzód".

Rozczarowujący projekt porozumienia klimatycznego. "Słaby jak cholera"

Rozczarowujący projekt porozumienia klimatycznego. "Słaby jak cholera"

Autor:
jr
Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Konsekwencje finansowe pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej dla obecnego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej wyniosą od około 130 do 190 miliardów euro - szacują w raporcie eksperci z Instytutu Gospodarki Niemieckiej (Institut der deutschen Wirtschaft, IW). Cały budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027 wynosi około 1,1 biliona euro.

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

Wraca nocny pociąg z Berlina do Paryża i Brukseli. Nocne połączenie kolejowe zostało przerwane w 2014 roku, ale od dziś jest ponownie dostępne trzy razy w tygodniu. Od października 2024 roku pociąg na tej trasie ma kursować nawet codziennie.

Wraca nocne połączenie z Berlina do Paryża

Wraca nocne połączenie z Berlina do Paryża

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, "The Guardian"

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Dziewiętnaście milionów Chińczyków w ubiegłym roku zrezygnowało z państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times". Jak wyjaśniono, urzędnicy państwowi i analitycy opieki zdrowotnej przypisują skokowy wzrost liczby rezygnacji, rosnącym składkom i współpłatnościom, ograniczonemu zasięgowi i spadającym dochodom gospodarstw domowych.

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

We Włoszech państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych - oświadczył minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin. Zaznaczył, że możliwa jest budowa małych reaktorów przez firmy.

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Pierwsza grupa uczniów na ferie zimowe w 2024 roku uda się już 15 stycznia. Termin dotyczy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Kolejne daty początku ferii to 22 i 29 stycznia oraz 12 lutego.

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP