Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań
wideo 2/5
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań

Bagaż podręczny do samolotu trzeba spakować zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Na pokład nie wolno wnosić niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Restrykcyjne zasady dotyczą też płynów i leków. 

● Dozwolone wymiary bagażu podręcznego określają linie lotnicze, zaś ich dopuszczalną zawartość – przepisy państwowe lub międzynarodowe. ● Niedozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zostać użyte jako broń. ● Płyny wnosić można jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml, w sumie nie więcej niż litr. Żywność nie podlega ograniczeniom innym niż przepisy celne państwa, do którego podróżujemy. ● W określonych przypadkach istnieje możliwość wniesienia w bagażu podręcznym leków lub pokarmu dla niemowląt o pojemności powyżej 100 ml.

Bagaż podręczny – przepisy

Przepisy i zasady dotyczące wnoszenia bagażu na pokład samolotu nie mają jednego źródła. Kwestia ta określona jest w regulaminach linii lotniczych, obowiązujących w poszczególnych państwach przepisach celnych oraz w szeregu aktów prawnych, na czele z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r., ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wszystko to sprawia, że przygotowując się do podróży zagranicznej, łatwo się pogubić. Jak się spakować, aby na lotnisku nie mieć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Wymiary bagażu podręcznego

Pierwszą kwestią, którą należy poznać, jest dopuszczalny wymiar bagażu podręcznego. W tej kwestii nie ma jednego obowiązującego standardu. Każda linia lotnicza sama określa wymiary i wagę bagażu podręcznego, jaki można wnieść na pokład samolotu. 

To, jakich restrykcji się spodziewać, można stwierdzić na przykładzie przepisów obowiązujących wśród najpopularniejszych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i o wadze nie większej niż osiem kilogramów. Zbliżone zasady obowiązują wśród narodowych przewoźników z innych europejskich państw.

Z kolei na pokładach tanich linii lotniczych często dopuszczalny jest jedynie mniejszy bagaż podręczny. I tak w Ryanair jego wymiary nie mogą przekraczać 40 x 20 x 25 cm, zaś w Wizzair 40 x 30 x 20 cm. 

Ponieważ linie lotnicze co pewien czas zmieniają obowiązujące u nich zasady, najlepiej jest odwiedzić przed podróżą stronę internetową swojego przewoźnika i tam upewnić się co do aktualnie obowiązujących przepisów.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zawartości bagażu podręcznego są już w głównej mierze takie same bez względu na wybraną linię lotniczą. 

Podstawową regułą jest zakaz wnoszenia na pokład samolotu czegokolwiek, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Ograniczenie to dotyczy przedmiotów jednoznacznie niebezpiecznych, takich jak noże, paralizatory, gazy obronne, materiały wybuchowe czy broń palna oraz ich imitacji i replik. Ale nie tylko.

Niedozwolone jest również posiadanie w bagażu podręcznym wszelkich przedmiotów o ostrych, spiczastych zakończeniach lub posiadających zaostrzone krawędzie. Zakaz ten dotyczy więc m.in.: nożyczek, strzykawek, brzytew, korkociągów, wierteł, szydełek czy nawet kijków do nart. Nie wolno również wnosić na pokład wszelkich źródeł ognia, a więc m.in. zapalniczek i zapałek.

Co można zabrać do samolotu – płyny

Najbardziej dotkliwe dla pasażerów są zwykle ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów. Czy można wziąć wodę do samolotu? Obecnie przepisy dopuszczają jedynie wnoszenie płynów w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeżeli mamy takich płynów kilka, powinniśmy wszystkie umieścić w jednej przezroczystej torbie, a łączna objętość tych płynów nie może przekraczać jednego litra. Innymi słowy, nie można wnieść litrowej butelki wody, ale można wnieść litr wody w 10 butelkach o pojemności 100 ml każda.

Takie zasady dotyczą wszelkich wnoszonych na pokład płynów, a więc nie tylko wody, ale też innych napojów, kosmetyków, pasty do zębów, dezodorantów czy leków. 

Od zasad tych istnieją dwa wyjątki

Pierwszym są leki i inne produkty spożywcze, jeżeli ich posiadanie przy sobie jest dla nas konieczne w czasie podróży ze względów zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pokarmu dla niemowląt. Taki płyn w bagażu należy jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, przydatne może też być odpowiednie zaświadczenie od lekarza. 

Drugim wyjątkiem są płyny zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, czyli w strefie wolnocłowej. Wówczas wraz z rachunkiem powinny one przez całą podróż pozostać zamknięte w tzw. bezpiecznej torbie z czerwoną obwódką. 

Trzeba pamiętać, że decyzja o tym, czy gęsty krem, pasta albo żel są płynem, czy ciałem stałym, należy w każdym przypadku do osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu na lotnisku. 

Co można wziąć do bagażu podręcznego – jedzenie

Wobec jedzenia przewożonego w bagażu podręcznym przeważnie nie ma specjalnych restrykcji. Posiadanie wszelkiego rodzaju kanapek, przekąsek czy owoców generalnie jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać, aby nie naruszać zasad dotyczących przewozu płynów.

Drugim ograniczeniem dotyczącym jedzenia mogą być przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy. Wwóz określonego rodzaju produktów spożywczych jest bowiem w wielu miejscach na świecie zakazany. 

Przykładowo większości owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego nie wolno wwozić na terytorium Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, z kolei w innych państwach zakazowi może podlegać np. wwóz alkoholi czy gum do żucia. Przy podróżach poza Unię Europejską warto więc zawsze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zakazów we wwożeniu określonych rodzajów produktów.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Oprócz płynów w butelkach o objętości większej niż 100 ml do bagażu podręcznego nie można pakować m.in.:

- materiałów wybuchowych oraz ich imitacji i replik, amunicji, fajerwerków, zapalników, lontów, - broni palnej oraz ich części, imitacji i replik, - broni pneumatycznej i na dwutlenek węgla, m.in. broni śrutowej i na kulki, - łuków, kusz, strzał, proc, - paralizatorów, taserów, urządzeń do ogłuszania, - obezwładniających substancji chemicznych, m.in. gazów obronnych, - przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. noży i nożyczek o długości ostrza większej niż 6 cm, korkociągów, strzykawek, wierteł, kijków do nart, czekanów, - narzędzi robotniczych, m.in. łomów, wiertarek, pił, dłut, lamp lutowniczych, - przedmiotów o ostrych krawędziach, m.in. brzytew, maczet, tasaków, - tępych przedmiotów mogących nadawać się do uderzenia innej osoby, m.in. kijów do baseballu i softballu, pałek, sprzętu do sztuk walki, - źródeł ognia, m.in. zapalniczek, zapałek, - innych przedmiotów, które można wykorzystać jako broń.

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Należy pamiętać, że nawet jeżeli w naszym bagażu podczas standardowej kontroli bezpieczeństwa nie będzie żadnych niedozwolonych przedmiotów, możemy zostać poproszeni o poddanie się dodatkowej kontroli.

Na czym może ona polegać? Może to być kontrola osobista. Wtedy funkcjonariusze straży granicznej mogą nas zaprowadzić  do specjalnego, przeznaczonego w tym celu miejsca, gdzie nasz bagaż i odzież zostaną dokładniej sprawdzone. 

Zdarza się również, że zostaniemy poproszeni o użycie jakiejś rzeczy z naszego bagażu, aby potwierdzić ich przeznaczenie. Może to być prośba o spróbowanie kaszki dla dziecka, albo o podłączenie do prądu ładowarki do telefonu. 

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w sklepach w marcu 2024 roku wyniosła 2,1 procent, licząc rok do roku - wynika z raportu UCE Research i uniwersytetów WSB Merito. Wzrost cen najbardziej napędzały dodatki spożywcze. Produkty należące do tej kategorii jako jedyne zaliczyły dwucyfrową podwyżkę. Z drugiej strony wyraźnie wzrosła liczba kategorii, których artykuły potaniały.

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Tak zdecydowała w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2023 roku kierowcy zapłacili 190 miliardów złotych za paliwa na stacjach, o 460 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim - poinformował w czwartek dyrektor do spraw analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Krzysztof Romaniuk.

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Źródło:
PAP

Minus 1,6 mld złotych - na tyle Orlen wyliczył straty z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy ropy. Na antenie TVN24 autor reportaży o Orlenie Łukasz Frątczak pytał, jak mogło dojść do tak ogromnej straty. - Z kim zostały podpisane te umowy? Albo zostały podpisane z firmami krzakami, które już nie istnieją, dlatego się nie da odzyskać. Albo z firmami z krajów, z których się nie da odzyskać. I to rodzi już bardzo poważne pytania z kim żeśmy handlowali? - wskazywał na liczne wątpliwości reporter "Czarno na Białym".

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Źródło:
TVN24

Mezopotamia Express, czyli kolej turystyczna z Ankary do Diyarbakir w Turcji, zacznie działać w kwietniu. Turyści będą mogli przemierzyć nią wschodnie i południowo-wschodnie regiony i zwiedzić najbardziej malownicze zakątki kraju. Bilet nie będzie jednak tani.

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Źródło:
PAP

Blisko 40 milionów złotych - o tyle zgodnie z ustaleniami posłów Koalicji Obywatelskiej, przekroczono wydatki na wynagrodzenia w kontrolowanych spółkach Skarbu Państwa. Najwięcej poza ustalonym ustawą limitem wydano w Orlenie - 12 mln. - Zarabiali te pieniądze zgodnie z prawem, a tu się okazuje, że zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową - mówił na konferencji wiceprzewodniczący komisji energii i skarbu państwa Tomasz Nowak.

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Źródło:
tvn24.pl

Dosłownie wczoraj wieczorem otrzymałam zawiadomienie z prokuratury o wszczęciu śledztwa w związku z omijaniem ustawy kominowej, ustawy okołobudżetowej właśnie w Orlenie - powiedziała Agnieszka Pomaska posłanka Koalicji Obywatelskiej w "Jeden na Jeden". To skutkowało tym, że pan Obajtek zarobił w Orlenie o ponad milion złotych za dużo - wskazała Pomaska. Posłanka odniosła się do olbrzymiej straty Orlenu w związku z utraconymi przedpłatami za ropę. - Ten odpis 1,6 miliarda oznacza, że my za to wszystko płaciliśmy i płacimy na stacjach Orlenu - oceniła na na antenie TVN24.

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponuje mechanizm zmieniający podstawy naliczania taryf prądu, tak aby można je było obniżyć. Resort zaproponuje też nową cenę maksymalną - poinformowała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska w TVP Info.

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Źródło:
PAP Biznes

Parlament Europejski przyjął w czwartek projekt rozporządzenia, które może mocno zmienić losy polskiego przetwórstwa rybnego. Chodzi o gałąź gospodarski wartą 2,5 mld euro rocznie oraz kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach zmagających się z bezrobociem. W większości krajów europejskich większość oferowanego łososia pochodzi z Polski. W Niemczech jest to 60 procent.

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r. z 2,6 proc. przewidywanych wcześniej. Prognoza na rok 2025 pozostała niezmieniona i wynosi 3,4 proc. – poinformował BŚ.

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Źródło:
PAP

Eurostat, unijny urząd statystyczny, podsumował dane na temat wzrostu cen nieruchomości w Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2023 roku. Ze zgromadzonych informacji wynika, że w 18 krajach ceny wzrosły porównując rok do roku, a w 8 spadły. Niestety, wśród tych rynków, gdzie ceny poszły w górę, na pierwszym miejscu jest Polska. Z kolei rynkiem, na którym najbardziej potaniały nieruchomości jest Luksemburg.

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Źródło:
tvn24.pl

Minister nauki zapowiedział cofnięcie wypowiedzeń umów - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Artur Kurasiński, założyciel Spellareny. Sprawa dotyczy dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). W resorcie w środę odbyło się spotkanie z ministrem Dariuszem Wieczorkiem i przedstawicielami niektórych przedsiębiorstw.

Stawką są miliony złotych. Nieoczekiwany zwrot

Stawką są miliony złotych. Nieoczekiwany zwrot

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem, które zwolni rodziców czwartoklasistów z obowiązku zapłaty PIT od otrzymanych w ubiegłym roku laptopów. "Prace rozpoczęły się niezwłocznie po zdiagnozowaniu braku niezbędnych rozwiązań" - zapewnia resort. Jednocześnie za trzy tygodnie mija czas rozliczeń z fiskusem za 2023 rok.

Luka w ustawie i wyścig z czasem w sprawie PIT. Sprawa dotyczy setek tysięcy osób

Luka w ustawie i wyścig z czasem w sprawie PIT. Sprawa dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl