Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań
wideo 2/5
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań

Bagaż podręczny do samolotu trzeba spakować zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Na pokład nie wolno wnosić niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Restrykcyjne zasady dotyczą też płynów i leków. 

● Dozwolone wymiary bagażu podręcznego określają linie lotnicze, zaś ich dopuszczalną zawartość – przepisy państwowe lub międzynarodowe. ● Niedozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zostać użyte jako broń. ● Płyny wnosić można jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml, w sumie nie więcej niż litr. Żywność nie podlega ograniczeniom innym niż przepisy celne państwa, do którego podróżujemy. ● W określonych przypadkach istnieje możliwość wniesienia w bagażu podręcznym leków lub pokarmu dla niemowląt o pojemności powyżej 100 ml.

Bagaż podręczny – przepisy

Przepisy i zasady dotyczące wnoszenia bagażu na pokład samolotu nie mają jednego źródła. Kwestia ta określona jest w regulaminach linii lotniczych, obowiązujących w poszczególnych państwach przepisach celnych oraz w szeregu aktów prawnych, na czele z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r., ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wszystko to sprawia, że przygotowując się do podróży zagranicznej, łatwo się pogubić. Jak się spakować, aby na lotnisku nie mieć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Wymiary bagażu podręcznego

Pierwszą kwestią, którą należy poznać, jest dopuszczalny wymiar bagażu podręcznego. W tej kwestii nie ma jednego obowiązującego standardu. Każda linia lotnicza sama określa wymiary i wagę bagażu podręcznego, jaki można wnieść na pokład samolotu. 

To, jakich restrykcji się spodziewać, można stwierdzić na przykładzie przepisów obowiązujących wśród najpopularniejszych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i o wadze nie większej niż osiem kilogramów. Zbliżone zasady obowiązują wśród narodowych przewoźników z innych europejskich państw.

Z kolei na pokładach tanich linii lotniczych często dopuszczalny jest jedynie mniejszy bagaż podręczny. I tak w Ryanair jego wymiary nie mogą przekraczać 40 x 20 x 25 cm, zaś w Wizzair 40 x 30 x 20 cm. 

Ponieważ linie lotnicze co pewien czas zmieniają obowiązujące u nich zasady, najlepiej jest odwiedzić przed podróżą stronę internetową swojego przewoźnika i tam upewnić się co do aktualnie obowiązujących przepisów.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zawartości bagażu podręcznego są już w głównej mierze takie same bez względu na wybraną linię lotniczą. 

Podstawową regułą jest zakaz wnoszenia na pokład samolotu czegokolwiek, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Ograniczenie to dotyczy przedmiotów jednoznacznie niebezpiecznych, takich jak noże, paralizatory, gazy obronne, materiały wybuchowe czy broń palna oraz ich imitacji i replik. Ale nie tylko.

Niedozwolone jest również posiadanie w bagażu podręcznym wszelkich przedmiotów o ostrych, spiczastych zakończeniach lub posiadających zaostrzone krawędzie. Zakaz ten dotyczy więc m.in.: nożyczek, strzykawek, brzytew, korkociągów, wierteł, szydełek czy nawet kijków do nart. Nie wolno również wnosić na pokład wszelkich źródeł ognia, a więc m.in. zapalniczek i zapałek.

Co można zabrać do samolotu – płyny

Najbardziej dotkliwe dla pasażerów są zwykle ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów. Czy można wziąć wodę do samolotu? Obecnie przepisy dopuszczają jedynie wnoszenie płynów w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeżeli mamy takich płynów kilka, powinniśmy wszystkie umieścić w jednej przezroczystej torbie, a łączna objętość tych płynów nie może przekraczać jednego litra. Innymi słowy, nie można wnieść litrowej butelki wody, ale można wnieść litr wody w 10 butelkach o pojemności 100 ml każda.

Takie zasady dotyczą wszelkich wnoszonych na pokład płynów, a więc nie tylko wody, ale też innych napojów, kosmetyków, pasty do zębów, dezodorantów czy leków. 

Od zasad tych istnieją dwa wyjątki

Pierwszym są leki i inne produkty spożywcze, jeżeli ich posiadanie przy sobie jest dla nas konieczne w czasie podróży ze względów zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pokarmu dla niemowląt. Taki płyn w bagażu należy jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, przydatne może też być odpowiednie zaświadczenie od lekarza. 

Drugim wyjątkiem są płyny zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, czyli w strefie wolnocłowej. Wówczas wraz z rachunkiem powinny one przez całą podróż pozostać zamknięte w tzw. bezpiecznej torbie z czerwoną obwódką. 

Trzeba pamiętać, że decyzja o tym, czy gęsty krem, pasta albo żel są płynem, czy ciałem stałym, należy w każdym przypadku do osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu na lotnisku. 

Co można wziąć do bagażu podręcznego – jedzenie

Wobec jedzenia przewożonego w bagażu podręcznym przeważnie nie ma specjalnych restrykcji. Posiadanie wszelkiego rodzaju kanapek, przekąsek czy owoców generalnie jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać, aby nie naruszać zasad dotyczących przewozu płynów.

Drugim ograniczeniem dotyczącym jedzenia mogą być przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy. Wwóz określonego rodzaju produktów spożywczych jest bowiem w wielu miejscach na świecie zakazany. 

Przykładowo większości owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego nie wolno wwozić na terytorium Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, z kolei w innych państwach zakazowi może podlegać np. wwóz alkoholi czy gum do żucia. Przy podróżach poza Unię Europejską warto więc zawsze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zakazów we wwożeniu określonych rodzajów produktów.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Oprócz płynów w butelkach o objętości większej niż 100 ml do bagażu podręcznego nie można pakować m.in.:

- materiałów wybuchowych oraz ich imitacji i replik, amunicji, fajerwerków, zapalników, lontów, - broni palnej oraz ich części, imitacji i replik, - broni pneumatycznej i na dwutlenek węgla, m.in. broni śrutowej i na kulki, - łuków, kusz, strzał, proc, - paralizatorów, taserów, urządzeń do ogłuszania, - obezwładniających substancji chemicznych, m.in. gazów obronnych, - przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. noży i nożyczek o długości ostrza większej niż 6 cm, korkociągów, strzykawek, wierteł, kijków do nart, czekanów, - narzędzi robotniczych, m.in. łomów, wiertarek, pił, dłut, lamp lutowniczych, - przedmiotów o ostrych krawędziach, m.in. brzytew, maczet, tasaków, - tępych przedmiotów mogących nadawać się do uderzenia innej osoby, m.in. kijów do baseballu i softballu, pałek, sprzętu do sztuk walki, - źródeł ognia, m.in. zapalniczek, zapałek, - innych przedmiotów, które można wykorzystać jako broń.

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Należy pamiętać, że nawet jeżeli w naszym bagażu podczas standardowej kontroli bezpieczeństwa nie będzie żadnych niedozwolonych przedmiotów, możemy zostać poproszeni o poddanie się dodatkowej kontroli.

Na czym może ona polegać? Może to być kontrola osobista. Wtedy funkcjonariusze straży granicznej mogą nas zaprowadzić  do specjalnego, przeznaczonego w tym celu miejsca, gdzie nasz bagaż i odzież zostaną dokładniej sprawdzone. 

Zdarza się również, że zostaniemy poproszeni o użycie jakiejś rzeczy z naszego bagażu, aby potwierdzić ich przeznaczenie. Może to być prośba o spróbowanie kaszki dla dziecka, albo o podłączenie do prądu ładowarki do telefonu. 

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC