ArcelorMittal Poland ma nadzieję, że w poniedziałek JSW wznowi wysyłkę węgla do jego koksowni. Przedstawiciele hutniczego koncernu akcentują, że bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji.
W czwartek ArcelorMittal Poland wyraził "głębokie zaniepokojenie" sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i wstrzymaniem dostaw węgla dla jego koksowni w Zdzieszowicach i w Krakowie. Koncern zaalarmował m.in., że po wyczerpaniu trzydniowych zapasów uszkodzonych może tam zostać dziewięć baterii koksowniczych.
Jeszcze nie wysyłają
W sobotę rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek przekazała, że dostawy węgla koksującego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zostały dotąd wznowione. - Wczoraj otrzymaliśmy niewielki transport węgla typu 34, który nawet w krótkiej perspektywie nie poprawia naszej sytuacji - zaznaczyła Winiarek. Wyjaśniła, że koncern jest w stanie zabezpieczyć dostawy w perspektywie średnio- i długoterminowej; wkrótce przypłynąć mają statki z węglem zamorskim. Nie wpływa to jednak na sytuację w krótkim terminie. - Bezpieczeństwo dostaw w kolejnych kilku dniach będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji, więc mamy nadzieję, że JSW w poniedziałek wznowi wysyłki - podkreśliła rzeczniczka ArcelorMittal Poland. Węgiel z JSW zasila m.in. dwie koksownie ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. W czwartek do koncernu dotarło pismo z JSW, z informacją o bardzo wysokim prawdopodobieństwie ogłoszenia przez tę spółkę wystąpienia siły wyższej - z powodu protestów i strajków w kopalniach.
Strajkują bezterminowo
Od środy w kopalniach JSW trwa bezterminowy strajk. Zarząd JSW ogłosił niedawno plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W czwartek związkowcy rozmawiali z radą nadzorczą JSW, potem RN przez kilka godzin obradowała z zarządem. Efektem było m.in. późniejsze zaproszenie związków do podjęcia rozmów z zarządem. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w piątek – zgodnie z żądaniem związków, bez udziału prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Kolejne rozmowy mają rozpocząć się w poniedziałek rano. Prócz reprezentacji związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) mają w nich wziąć udział b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski w roli mediatora oraz dwaj obserwatorzy: szef rady nadzorczej JSW Józef Myrczek oraz przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej – łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański