Tylko podjęcie natychmiastowych kroków uchroni nas przed dramatycznym rozwojem sytuacji i paraliżem gospodarki oraz służby zdrowia. Tymi krokami ma być przestrzeganie obecnie obowiązujących zasad, które masowo są lekceważone - apeluje Polska Rada Biznesu.
"W ostatnich tygodniach obserwujemy dynamiczny wzrost zakażeń na terenie naszego kraju. (...) Obecnie, kiedy dochodzimy do 2 tysięcy zachorowań dziennie, w najlepsze otwarte są kluby nocne, a w niektórych restauracjach nawet kelnerzy nie noszą masek" - napisano w "Antycovidowym apelu Polskiej Rady Biznesu do rządu, pracodawców i wszystkich obywateli".
Dodano, że "jako społeczeństwo nie zdajemy egzaminu i łamiąc obowiązujące przepisy, narażamy na utratę zdrowia i życia siebie i inne osoby w naszym otoczeniu".
Przykład Manhattanu
PRB przytoczyła w swoim apelu nowojorską dzielnicę Manhattan, której mieszkańcy mają być "przykładem dyscypliny i godnej naśladowania postawy". Jak czytamy, w niemal dwumilionowym, wyjątkowo gęsto zaludnionym Manhattanie, liczba zachorowań spadła do kilkudziesięciu dziennie.
"Na Manhattanie noszenie masek jest obowiązkowe i bezwzględnie przestrzegane w całej przestrzeni publicznej" - wskazano.
Apel do rządu i pracodawców
Rada zwróciła się do rządu z apelem "o zaostrzenie polityki przestrzegania zasad antycovidowych, które obowiązują w naszym kraju tylko w teorii".
"Apel ten kierujemy też do wszystkich pracodawców, którzy - zgodnie z obowiązującymi przepisami – są odpowiedzialni za zagwarantowanie i zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa w pracy w zakresie ochrony przed wirusem" - napisano.
Podkreślono również, że "lekceważenie tego obowiązku może doprowadzić w przyszłości do wielu procesów odszkodowawczych z pracownikami, którzy zarażając się w miejscu pracy utracą zdrowie".
Wytyczne
PRB przedstawiła również wytyczne dla pracodawców, które przygotował zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA w Warszawie dr n. med. Artur Zaczyński wraz z zespołem. Na liście znajduje się 20 punktów, dotyczą one m.in. noszenia masek, zachowywania dystansu, unikania zbiorowisk, dezynfekcji rąk i higieny, limitów w windach oraz wietrzenia pomieszczeń.
Podano również listę, na której znalazło się 10 zaleceń dla zarządów firm. Chodzi m.in. o formę spotkań, mierzenie temperatury czy pokoje izolacji.
Źródło: TVN24 Biznes