Zmiany dla kierowców korzystających z A1. "System ruszy najpóźniej 1 lipca"

Z kraju

Anna Kordecka o rozszerzeniu systemu AmberGO na A1tvn24
wideo 2/5

Najpóźniej 1 lipca ma ruszyć rozszerzona wersja systemu poboru opłat na autostradzie A1 między Rusocinem a Nową Wsią. Kierowcy będą mogli pokonać trasę bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych. - System AmberGO w pełnej funkcjonalności będzie działał na wszystkich bramkach i wszystkich placach poboru opłat zlokalizowanych na autostradzie A1 - powiedziała w rozmowie z TVN24 Anna Kordecka ze spółki Gdańsk Transport Company, która jest koncesjonariuszem płatnego odcinka A1.

Zmiany oznaczają, że z systemu będą mogli skorzystać także kierowcy, którzy chcą pokonać krótszy odcinek autostrady.

Obecnie ułatwienie jest dostępne dla osób podróżujących wyłącznie na całym odcinku autostrady A1 zarządzanym przez GTC, czyli Rusocin - Nowa Wieś (okolice Gdańska - okolice Torunia), w obu kierunkach. Pilotaż systemu automatycznego poboru opłat AmberGo ruszył 4 lipca ubiegłego roku.

Zmiany na A1

Jak mówiła Anna Kordecka, po zmianach "system AmberGO w pełnej funkcjonalności będzie działał na wszystkich bramkach i wszystkich placach poboru opłat zlokalizowanych na autostradzie A1".

- Dodatkowo, wszystkie place poboru opłat będą wyposażone w bramkę dedykowaną wyłącznie aktywnym użytkownikom systemu AmberGO - wskazała.

- Taka bramka będzie oznaczona symbolem AmberGO oraz symbolem przekreślonego inkasenta, co będzie oznaczać, że nie będzie tam możliwości dokonania płatności w systemie tradycyjnym - wyjaśniała Kordecka.

Pozostałe bramki będą miały możliwość zarówno płatności w systemie AmberGO, jak i systemie tradycyjnym, czyli kartą lub gotówką.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 zarządzanym przez GTC funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś.

Kordecka dopytywana o wejście w życie zmian, wskazała, że "system w pełnej funkcjonalności ruszy najpóźniej 1 lipca".

Specjalna aplikacja

Aby skorzystać z ułatwienia, należy pobrać aplikację o nazwie Autopay. Następnie należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą oraz - co ważne - korzystać z bramek autostradowych oznaczonych AmberGo.

Na tej bramce kamery zidentyfikują numer rejestracyjny pojazdu. Zmiana koloru sygnalizacji świetlnej z koloru czerwonego na zielony automatycznie podniesie szlaban.

Odpowiednia kwota zostanie automatycznie pobrana z konta użytkownika w momencie zjazdu z autostrady. Za przejazd samochodem osobowym całym odcinkiem A1 z Rusocina do Nowej Wsi trzeba zapłacić 29,90 zł.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24