Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która wprowadza waloryzację świadczenia Rodzina 500 plus. Ma ono zostać podniesione o 300 złotych od początku 2024 roku. Część rodziców na wyższy przelew może jednak poczekać nieco dłużej.
W związku z przyjętym projektem, który trafi teraz do Sejmu, kancelaria premiera poinformowała, że nie trzeba będzie składać żadnego dodatkowego wniosku o podniesienie świadczenia. Zostanie to zrobione automatycznie.
Nie zmienią się także żadne inne warunki programu - świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko, do ukończenia 18. roku życia. Realizacja programu Rodzina 800 plus ma kosztować budżet państwa około 70 miliardów złotych rocznie.
Rodzina 800 plus. Kiedy wypłata podwyższonego świadczenia
O podniesieniu świadczenia Rodzina 500 plus o 300 zł, co - jak wskazywali wielokrotnie ekonomiści - jest de facto przywróceniem jego realnej wartości ze stanu początkowego, wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Także o tym, że miało to stać się od 2024 roku.
Rodzice powinni mieć jednak świadomość, że w przypadku wypłaty świadczenia wychowawczego w podwyższonej wysokości możliwe jest wystąpienie pewnego poślizgu.
W uzasadnieniu do projektu opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji wskazano, że "uwzględniając skalę programu Rodzina 500 plus i bardzo dużą liczbę jego świadczeniobiorców, zachodzi konieczność wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw".
Dlatego wskazano, że wypłata świadczenia w nowej wysokości będzie mogła nastąpić z pewnym opóźnieniem, ale "nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r.".
"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r." - wyjaśniono.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock