Z kraju

Z kraju

Dzień z farmacją

Leszno będzie pierwszym miastem w Polsce, które już w marcu wprowadzi pilotażowo system e-recepta. Rozmowa z Leszkiem Sikorskim, dyr. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nowe liczniki energii

Ok. 8 mld złotych będzie kosztować wymiana liczników prądu, którą Polska ma przeprowadzić do roku 2020. Ile przy tej okazji mogą zarobić producenci liczników i o ile wzrosną nasze rachunki za prąd? Rozmowa z Rafałem Czyżewskim, wiceprezesem Energa-Operator SA

Droga biurokracja

Koszty firm wymuszone przez papierologię i biurokrację – jak je zredukować. Czy przedsiębiorcy wierzą jeszcze w obietnice rządu? Rozmowa z Adamem Ambrozikiem, Pracodawcy RP.

Mniej do OFE

83 tysiące osób podpisało list do premiera przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w systemie emerytalnym. Dzisiaj w południe przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych złożyli je w Kancelarii Premiera. O zmianach w OFE Marcin Kowalski rozmawiał z prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcinem Dylem.

Detaliczna rośnie wolniej

Apetyty zakupowe Polaków znacznie słabsze niż oczekiwał rynek. W skali roku sprzedaż wzrosła o 5,8% - ale analitycy liczyli na 8,7%. W porównaniu do grudnia handel skurczył się o blisko 1/3. O przyczynach słabszych danych Marcin Kowalski rozmawiał z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą PKO BP.

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy kontra dyskonty – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny. O planach Alma Market Rafał Hirsch rozmawiał z prezesem spółki Mariuszem Wojdonem

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy stają się dyskontami – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny produktów – Rafał Hirsch analitycznie o Bomi i Alma Market rozmawiał z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDMSA

Eko Export wychodzi na plus

Uszlachetnianie mikrosfery daje zarobić. Eko Export, spółka. która pod koniec ubiegłego roku przeniosła się z NewConnect na główny rynek GPW pokazał swoje wyniki za czwarty kwartał. Naszym gościem był prezes spółki Jacek Dziedzic.

LPP chce rosnąć dwucyfrowo

Nawet 100% zysku za 2010 rok, czyli około 80 złotych na akcję może zostać przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy spółki LPP - właściciela sieci sklepów Reserved, Cropp Town i House. O planach na rok 2011 z prezesem spółki, Dariuszem Pachlą rozmawiał Rafał Hirsch.

FSO przechodzi do historii

Z linii produkcyjnych FSO zjechał ostatni samochód. Pracę straci ok. 1200 pracowników. Trwają poszukiwania nowego inwestora. Jednak jak mówi Rafał Orłowski z Automotive Suppliers, ewentualne uruchomienie nowej linii produkcyjnej zajmie minimum 1,5 roku.

Nowa strategia LOT

Coraz więcej pasażerów, coraz mniej samolotów. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały w poniedziałek rejsy do Hanoweru i Monachium, ponieważ przewoźnik nie był w stanie podstawić zapasowych maszyn, bo… po prostu ma ich za mało. W dodatku to nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach, a flota lotu wedle planów spółki może jeszcze się skurczyć. Jak sytuacje w LOT widzi ministerstwo skarbu? Czy szykują się jakieś zmiany na fotelu prezesa?

Apator prognozuje na przyszły rok

Apator opublikowała swoje prognozy na rok 2011. Jak wysokich przychodów spodziewa się spółka? Czy Apator ma w planach jakieś przejęcia? Rozmowa z prezesem Apatora, Januszem Niedźwieckim.

Rozczarowująca sprzedaż

Sprzedaż książek spada kolejny miesiąc z rzędu, w styczniu sprzedaż prasy i książek skurczyła się o ponad 16% w ujęciu rocznym. Czy ten spadek to tylko wynik nowej - wyższej stawki podatku VAT na książki? Rozmowa z prezesem Muzy, Marcinem Garlińskim.

Budowlanka analitycznie

KBC Securities podtrzymał rekomendację „kupuj” dla Budimeksu, a obniżył do „trzymaj” z „kupuj” zalecenie dla PBG i Polimeksu-Mostostalu. O rekomendacjach rozmawialiśmy z analitykiem KBC Securities, Robertem Majem.

21 kilometrów niezgody

A4 nie będzie gotowa na Euro2012, bo GDDKiA wyrzuciła wykonawcę z budowy. Zrobiła to po tym, jak polsko-macedońskie konsorcjum NDI-SB Granit oskarżyło GDDKiA o nieregulowanie płatności. GDDKiA twierdzi, że zapłaciła, co miała zapłacić, i że to konsorcjum łamało kontrakt spóźniając się z budową. Jedno jest pewne: przez 21-kilometrowy odcinek A4 nie będzie gotowa na Euro 2012. Czy prawdą jest, że wykonawcy przeszarżowali oferując w przetargach zbyt niskie ceny, a GDDKiA – zamiast negocjować nowe ceny i ewentualnie dopłacić – woli zrywać umowy i zgarniać kary umowne? Rozmowa z byłym szefem GDDKiA, Zbigniewem Kotlarkiem.

Brat VAT

Komisja finansów publicznych opowiedziała się za 0% VAT-em na usługi portowe. Dobra wiadomość dotyczy też piekarzy, których świeże ciastka mają być objęte 8% VAT. Nad jakimi zmianami będzie jeszcze głosował Sejm? Naszym gościem był Radosław Witkowski, członek Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, PO.

Gazele Biznesu

Jednym z laureatów pomorskiej edycji konkursu "Gazele Biznesu" jest firma Polagro Trade, która zajmuje się sprzedażą mrożonego mięsa na eksport, między innymi do Niemiec, Kazachstanu i na ukrainę. Naszym gościem była Oksana Lomakina, prezes Polagro Trade.

Franczyza na pralnie

Załóż sobie pralnię. 400 – 500 tys. złotych trzeba mieć żeby otworzyć punkt w centrum handlowym – to więcej niż na założenie… placówki bankowej. Czy pralnie to opłacalny biznes? Rozmowa z Bożeną Tabor, wiceprezes Perfect Clean i Agnieszką Łabasiewicz, menedżer ds. franczyzy 5aSec Polska.

Wysokoenergetyczne firmy

„Wysokoenergetyczni przedsiębiorcy” czyli tacy, którzy mają mnóstwo energii, pomysłów i niekoniecznie dużo gotówki. Ich firmy napędzają gospodarki zwłaszcza w krajach rozwijających się. W Polsce są to przedsiębiorstwa, które wygrywają w konkursach „Gazele Biznesu”, czy „Przedsiębiorca Roku”. Rozmowa z Sebastianem Łyczbą, Partnerem Ernst & Young, szefem Działu Rynków Publicznych.

Brat VAT

W piątek mija termin złożenia deklaracji VAT za styczeń, to też ostatni moment na złożenie korekty podatku naliczonego za 2010 r. Jak uniknąć błędów w deklaracji? Naszym gościem był: Marcin Chomiuk, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale prawno-podatkowym PwC.

Gaz podrożeje?

Rosnące ceny ropy naftowej nie muszą być wystarczającą przesłanką do podwyżek cen gazu w Polsce. Pełniący obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, mówi w TVN CNBC, że jest zaskoczony skalą podwyżki o jaką wnioskuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Nowy cennik miałby obowiązywać od kwietnia.

Ambra liczy zyski

Ambra, producent i dystrybutor win poprawę wyników w 2010 roku zawdzięcza Polsce i to nasz kraj ma być nadal motorem wzrostu. O szczegółach opowiada Robert Ogów, prezes Ambry.

Skok bezrobocia w styczniu

Apetyty zakupowe konsumentów słabną, a bezrobocie rośnie. Stopa bezrobocia wzrosła do 13 procent, z 12,3% w grudniu. Wynik jest jednak nieco lepszy niż wstępnie wyliczało ministerstwo pracy. Resort szacował ją na 13,1%. W styczniu sprzedaż detaliczna była niższa niż w grudniu o prawie jedną trzecią, podał GUS. O szczegółach opowiada Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK

Apetyt Biomaximy na przejęcia

Apetyt Biomaximy na przejęcia nie słabnie. Na celowniku są spółki z Polski działające na tym samym rynku co Biomaxima. Po przejęciach spodziewany jest wzrost przychodów i zatrudnienia. O szczegółach opowiada Henryk Lewczuk, prezes Biomaximy.

Autostradowy problem

Wykonawca odcinka autostrady A-4 wypowiedział umowę, jutro może ostatecznie zerwać umowę z GDDKiA. Zerwanie kontraktu na prawie 24 km autostrady oznacza, że całej A-4 na Euro2012 nie będzie. O autostradowym problemie rządu w programie "90 minut" Rafał Wojda rozmawiał z Mirosławem Proppe, ekspertem ds. infrastruktury KPMG.

Portfel RDO na minusie, kupimy Graal?

Portfel Rynków Dla Opornych spada o 1,05%. To słabiej niż rynek. WIG20 spadł we wtorek o 0,38%. Propozycja widzów - spółka GRALL - czy zagości w portfelu RDO?

Mniej do OFE

Trwają konsultacje Komisji Trójstronnej w sprawie zmian w reformie emerytalnej. Rząd chce aby składka na poziomie 5% płacy zamiast do OFE trafiała na indywidualne konta w ZUS. Które propozycje prezentowane podczas konsultacji są do zaakceptowania? Spytaliśmy prof. Marka Górę z SGH, współtwórcę reformy emerytalnej.

Ofensywa legislacyjna rządu w defensywie

Ofensywa legislacyjna rządu w defensywie. Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze. Jeśli chodzi o wychodzenie ustaw z parlamentu jest jeszcze gorzej. O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Bez emerytalnego kompromisu

Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie - tak mówili bohaterowie filmu "Sami swoi". Ta scena idealnie pasuje do konsultacji społecznych w sprawie zmian w systemie emerytalnym. O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Perspektywy inwestowania na Podlasiu

Laureatami „Gazel Biznesu” zostały dwie spółki z Podlasia. Jak wyglądają perspektywy inwestowania na wschodzie Polski? O szczegółach opowiada prof. Robert Ciborowski, Uniwersytet w Białymstoku.