15 zł za dzbanek, 4 zł za kostki lodu. Ile kosztuje woda?

Źródło:
tvn24.pl
MPWiK: warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi
MPWiK: warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi
wideo 2/3
MPWiK: warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi

Jedna z sieci handlowych ogłosiła właśnie, że w części sklepów wprowadzi automaty, w których będzie można napełnić własną butelkę przefiltrowaną wodą. Koszt - 15 gr za pół litra. - Kiedy takie działanie podejmuje wielka sieć sklepów i w dodatku czyni to pod pretekstem ekologii, to wydaje mi się to podejrzane - mówi aktywista Jan Mencwel. - Wystarczyłoby postawić w sklepie kran.

Na jednej z sąsiedzkich grup w Warszawie awantura. Ktoś wrzuca zdjęcie paragonu z opłatą za kawę mrożoną. Kawa kosztuje 15 zł, ale jest jeszcze dodatkowa opłata - 4 zł za kostki lodu. Bo woda, argumentują restauratorzy, kosztuje. Także ta zamrożona.

Dyskusja na temat tego, ile powinna kosztować woda, cyklicznie wraca, podobna pojawiła się w grupie rok wcześniej. "Ostatnio jedząc poprosiłam o karafkę wody w knajpie. Upewniłam się, że to woda z kranu. Tak, tak. Filtrowana - kelner potwierdził. Na rachunku +18 zł. Zapłaciłam grzecznie mówiąc na wyjściu że to trochę przesada" - opowiada jedna z członkiń. A druga dodaje: "Ja powoli przestaje zamawiać wodę jeśli nie ma kranówy. Mam wrażenie ze u nas to jest traktowane „prestiżowo” - zamawiasz (tu pada marka wody), jesteś lepsza".

Ktoś inny podaje przykład z popularnego, wegańskiego lokalu. Obsługa odmawia podania kranówki, za to w menu jest "woda z owocami i miętą". Za litrowy dzbanek z "trzema plasterkami cytrusów i gałązką mięty" trzeba zapłacić 15 zł.

Ale są też pozytywne przykłady. - Serwujemy wodę filtrowaną, jest u nas darmowa - mówi Nobert z popularnej warszawskiej restauracji Bibenda.

- Polecam zamawianie kranówki w restauracjach. Powinna być za darmo, samorządy płacą za jej uzdatnianie, dlatego knajpy nie powinny pobierać opłaty za coś, na co już się zrzuciliśmy - komentuje aktywista Jan Mencwel, autor książki "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać".

Nie wstydź się kranówki

W 2008 r. do picia kranówki zachęcał Ken Livingstone, ówczesny burmistrz Londynu. - Przekaz jest bardzo prosty: nie wstydź się prosić o wodę z kranu, kiedy jesz na mieście. Zaoszczędzisz pieniądze i przyczynisz się do ochrony planety. Pijąc mniej wody butelkowej możemy zmniejszyć ilość odpadów związanych z jej produkcją i transportem, a także pozbyć się problemu związanego z pozbywaniem się zużytych butelek - przekonywał. Media policzyły wtedy, że na zakup butelkowanej wody do biur obsługujących brytyjski rząd z kieszeni podatników wydano 1,3 mln funtów. W samorządach Anglii i Walii - 4,8 mln.

Specjaliści podkreślali, że woda w Londynie jest znakomitej jakości, a jeśli założyć, że litr wody z kranu kosztuje jedną dziesiątą pensa, to kranówka była także nawet 500 razy tańsza, od wody butelkowej. Akcja przyniosła skutek, zamówienie "tap water" (czyli właśnie darmowej kranówki) stało się w Wielkiej Brytanii standardem.

Tamiza w Londynie
Tamiza w LondynieReuters

Podobną akcję kilka lat później rozpoczęto także w Polsce. Ambasadorami "Piję wodę z kranu" byli m.in. Marta Dymek z bloga "Jadłonomia", znany smakosz Maciej Nowak czy aktorka Magdalena Popławska. Autorzy akcji współpracowali ze specjalistami i rozprawiali się z mitami na temat kranówki. Zaniepokojonych jakością wody uspokajali, że w wielu miejscach w Polsce gruntownie zmodernizowano systemy uzdatniania wody. Dodawali, że wbrew pozorom woda z kranu zawiera cenne minerały i biopierwiastki takie jak wapń czy magnez.

Na stronie internetowej akcji można było znaleźć także listę restauracji, które serwują kranówkę. Niestety strona od dłuższego czasu nie jest aktualizowana.

A co ze smakiem?

"Był czas, że z chłopem zamawialiśmy 6 zgrzewek wody miesięcznie. Do tego, że tona plastiku to trochę szkoda hajsu. Zaczęliśmy pić z kranu i się przyzwyczailiśmy. Na początku rzeczywiście też nam się wydawało, że to nie to samo, teraz nie widzę żadnej różnicy  A poza tym są dzbanki filtrujące, nakładki filtrujące na kran. Trochę droższe, ale na pewno wygodniejsze niż dzbanek" - pisze w grupie poświęconej oszczędzaniu Agnieszka.

O przyzwyczajaniu się do smaku wody z kranu mówią także inni. Początkujących zachęcają, by do kranówki dodawali np. kilka kropel soku z cytryny. Wrocławski ratusz przekonuje, że wystarczy pić wodę z kranu przez 10 dni, by się do niej przekonać. To część akcji "Pij kranówkę".

MPWiK: warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi
MPWiK: warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi12.04 | Marta Pytkowska o sposobach uzdatniania wody kranowej na pitną i stanie warszawskiej kranówki

Społeczna inicjatywa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis i miasta Wrocławia tak tłumaczy całą akcję: "Zrodziła się z pytania dlaczego w kraju, w którym niemal każdy ma dostęp do wysokiej jakości wody w domu wciąż kupuje się wodę butelkowaną, co jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne" - czytamy na stronie internetowej.

Według obliczeń wrocławskiego ratusza, sięganie po kranówkę to spora oszczędność - przy spożyciu 2 l dziennie można oszczędzić 1388 zł rocznie i 26 kg plastiku. We Wrocławiu wodę z kranu pije 45 proc. mieszkańców, co przekłada się na oszczędność 562 mln zł i 10 mln kg plastiku.

"Refillomat" a może zwykły kran?

Modę na picie wody z wielorazowych butelek postanowiła wykorzystać sieć sklepów Żabka. Wodę można uzupełnić w urządzeniach zwanych "refillomatami" (od angielskiego "refill" - ponownie napełnić). Jak dowiadujemy się w biurze prasowym sieci faza testów trwa już od jakiegoś czasu, w tym momencie urządzenia udostępniane są klientom w kilku sklepach w Warszawie i Poznaniu. - Wystarczy, że klient przyjdzie do Żabki ze swoją butelką wielorazową, kupi dolewkę wody (0,5 litra) przy kasie i następnie uda się do dyspensera. Woda dostępna jest w czterech wariantach: schłodzona, niegazowana, lekko gazowana oraz gazowana - w każdym z nich kosztuje 15 gr.

Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami. - Kiedy takie działanie podejmuje wielka sieć sklepów i w dodatku czyni to pod pretekstem ekologii, to wydaje mi się to podejrzane. Jak na możliwości tak dużej firmy taka akcja jest, cóż, kroplą w morzu potrzeb - komentuje Jan Mencwel. - W dodatku to mnożenie bytów, Żabka stawia specjalne automaty, kiedy wystarczyłoby postawić w sklepie kran. To wymyślanie koła od nowa: w wielu dużych miastach kranówka jest zdatna do picia. Wtedy jednak nie byłoby tego efektu “wow”, a za taką wodę trudniej byłoby pobierać opłatę - stwierdza.

Ale Mencwel widzi też w akcji dobre strony. - Każda promocja wielorazowych opakowań jest w porządku. Wspiera się w ten sposób zmniejszenie ilości odpadów. Do tego własna butelka ułatwia życie, możemy napełnić ją w dowolnym kranie, zamiast biegać do sklepu po kolejne plastikowe opakowania.

O pomysły na promowanie wielorazowych opakowań zapytaliśmy także inne sieci handlowe obecne w Polsce. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zdaniem Mencwela nie ma co liczyć na to, że wielkie firmy same z siebie zainteresują się ekologią.

- Obawiam się, że aby zachęcić sieci handlowe do prawdziwie ekologicznych działań, potrzebujemy rozwiązań systemowych - tłumaczy. - Ekologia kosztuje, ale powinna kosztować przede wszystkim dużych graczy, a nie pojedynczych konsumentów. W krajach skandynawskich w każdym sklepie stoi automat, do którego można wrzucić butelki plastikowe i szklane. Nie jest ważne ich pochodzenie, nie muszą być kupione w tym sklepie, nie potrzeba paragonów. I to działa - podkreśla.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl