Wyjazd na wakacje z biurem podróży. Ile zapłacimy za popularne kierunki?

Źródło:
TVN24 Biznes
Wakacje 2023. Najpopularniejsze kierunki
Wakacje 2023. Najpopularniejsze kierunki TVN24
wideo 2/7
Wakacje 2023. Najpopularniejsze kierunki TVN24

Grecja, Turcja, Wyspy Kanaryjskie - te trzy zagraniczne kierunki od lat cieszą się niezmierną popularnością wśród Polaków jako miejsca wakacyjnego urlopu z biurem podróży. Ile trzeba zapłacić? Sprawdziliśmy oferty największych biur podróży, niektóre ceny potrafią zaskoczyć, ale znajdzie się coś na każdą kieszeń.

Wakacje w Grecji

Do wszystkich cen należy doliczyć po 15 zł składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Zacznijmy od najtańszej opcji wakacyjnego wyjazdu z biurem podróży. Dla tych, którzy chcą mieć z głowy kwestię organizacji pobytu na miejscu ze zwiedzaniem na własną rękę.

W cenie od 1 598 do 1 900 zł od osoby możemy wynająć pokoje w małych, urokliwych pensjonatach o "domowej atmosferze" na Lesbos, Krecie czy Korfu. Bez wyżywienia, ale z basenem, często z polskim rezydentem. W okolicy każdego z nich znajduje się plaża, bary i restauracje, a także dogodna komunikacja z większymi miejskimi ośrodkami. Bez zgiełku, nieco bliżej ludzi. 

Jeśli chcemy być w pełni zaopiekowani, nie martwić się kwestią wyżywienia, to możemy przebierać do woli w ofertach kurortów i eleganckich hoteli. Rozrzut cenowy jest spory, bo od 2 253 do 5 729 zł za osobę. Ostateczny rachunek zależy od długości pobytu, czy ilości gwiazdek obiektu, który wybierzemy. Na przykład 8 dniowy pobyt w hotelu posiadającym 4,5-gwiazdkowym na Korfu na początku lipca to koszt 7 998 zł dla pary. Jeśli mamy mniejszy budżet, to 4 dni na Krecie w hotelu 3,5-gwiazdkowym z opcją all inclusive będzie parę kosztować 5078 zł (początek lipca) lub 5 218 zł (koniec sierpnia). 

Grecka wyspa KosShutterstock

Warto wspomnieć o Zakynthos, która pojawia się już w "Iliadzie" Homera, nazwana tak od Zakynthusa syna mitologicznego króla Arkadii Dardanosa. Sporo jest ofert na nieco dłuższy pobyt. Na początku lipca możemy np. spędzić 6 dni pięciogwiazdkowym hotelu all inclusive za cenę 7 198 zł dla pary. Wyjazd w późniejszym okresie wiąże się z nieco większym wydatkiem. Na przełomie lipca i sierpnia 8 dni w hotelu z 3,5 gwiazdkami, all inclusive, to koszt 7 398 zł. Gdybyśmy chcieli zaoszczędzić, to możemy pojechać pod koniec sierpnia. Wówczas 8-dniowy pobyt w obiekcie z 3 gwiazdkami będzie wydatkiem rzędu 5 018 zł. Znacznie taniej, ale za to w ofercie tylko śniadania. 

W przypadku propozycji dla rodzin z dwojgiem dzieci możemy zapłacić od 2 253 zł od osoby za 4 dni na początku lipca, na Krecie w 4-gwiazdkowym obiekcie z ofertą all inclusive, do nawet 5 689 zł za 5 dni na przełomie lipca i sierpnia za pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu (all inclusive) na Zakynthos.

Na dłużej opłaca się pojechać także na Zakynthos, gdzie jest dostępna oferta 6-dniowego pobytu all inclusive w obiekcie 5-gwiazdkowym w cenie 3 599 zł. 

Czytaj także: Wakacje 2023. Najpopularniejsze kierunki wyjazdów

Turcja. Nawet 12 tys. zł od osoby

Jeśli chcemy zwiedzić Turcję, to ciekawym rozwiązaniem może być oferta 8-dniowego pobytu za 2 439 zł od osoby z rejsem po Bosforze, na którego trasie można zobaczyć liczne zabytki z listy Unesco.

Jeśli wolimy pobyt stacjonarny, w hotelowym zaciszu, to będzie nas to kosztować od 1755 zł do nawet...12 581 zł od osoby. Ta pierwsza oferta, na początku lipca, to 7 noclegów w hotelu z 4 gwiazdkami, wyżywienie w postaci śniadań, położonym około 50 metrów od plaży. A co dostaniemy za ponad 12 tys. zł od osoby? Także 7 noclegów w hotelu, który ma "premium" w nazwie położonym nieopodal piaszczystej prywatnej zatoki, pośrodku sosnowego lasu. Goście mogą skorzystać ze sporego zaplecza sportowego (siłownia, nurkowanie, windsurfing). Wyżywienie w formie all inclusive, także w większości z 6 restauracji i barów znajdujących się w obiekcie.

Turcja przyciąga wielu turystów z PolskiShutterstock

Co pomiędzy? od 2 499 zł do 4 119 zł od osoby. Ta pierwsza cena to koszt wyjazdu na 6 dni do hotelu z 5 gwiazdkami w drugiej połowie lipca z opcją all inclusive. Jeśli chcemy odpocząć od dzieci, zarówno własnych, jak i cudzych, to w cenie 4 119 zł od osoby możemy spędzić 8 dni w hotelu tylko dla dorosłych z 5 gwiazdkami "w eleganckiej kameralnej atmosferze", z plażą bezpośrednio przy hotelu.

Wyspy Kanaryjskie 

Wielu Polaków wybiera jako miejsce wypoczynku także Wyspy Kanaryjskie należące do Hiszpanii. Najtańsze oferty zaczynają się od okolic 2 tys. zł od osoby. w tej cenie dostaniemy siedem noclegów w hotelu z 2 gwiazdkami na Teneryfie, już zaraz na początku lipca, śniadania w cenie. W sam raz jako baza wypadowa do zwiedzania wyspy. 

Jeśli potrzebujemy nieco więcej komfortu, w postaci hotelu z 4 gwiazdkami, to musimy się z większym wydatkiem. Najtańszą ofertę w tego typu obiekcie z opcją all inclusive na 8 dni znaleźliśmy w cenie 2599 zł od osoby. Hotel z dużym basenem w spokojnej okolicy. Wylot na przełomie czerwca i lipca. Większość ofert to jednak wydatek minimum 3,5-4 tys. zł.

Wyspy Kanaryjskie od lat są w czołówce wakacyjnych wyborów PolakówSergio Martín González/Wikimedia CC BY 2.0

Co w przypadku dwójki dorosłych z dwójką dzieci? Najtańsza oferta jaką znaleźliśmy zaczyna się od 3099 zł od osoby - opcja all inclusive na 8 dni na Teneryfie z wylotem 29 czerwca. Jednak jeśli nie mamy jak skorzystać z opcji last minute, np. z powodu braku urlopu, to 8-dniowy pobyt w opcji wszystko w cenie będzie wydatkiem na poziomie minimum 3 599 zł od osoby. Chociaż można zapłacić i więcej, nawet 10 098 zł za pobyt w "luksusowym i eleganckim" obiekcie z 5 gwiazdkami, który oferuje "elitarne centrum spa", a przy tym tylko 2 posiłki.

Jeśli na luksusach nam nie zależy to na początku lipca możemy polecieć na 8 dni na Teneryfę do obiektu z dwiema gwiazdkami, który oferuje śniadania w cenie, a pobyt dla 4-osobowej rodziny to koszt 2 277 zł od osoby.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Itaka

Pozostałe wiadomości

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN