Handel w sieci pod lupą. Fiskus ma dostać nową broń

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus
Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy OmnibusTVN24
wideo 2/4
TVN24Polska coraz bliżej wprowadzenia unijnej dyrektywy Omnibus

1 września mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące handlu internetowego. Chodzi między innymi o obowiązek platform cyfrowych identyfikowania sprzedawców i transakcji, a następnie przekazywania danych fiskusowi. Biznes wypowiedział się już o propozycji krytycznie i obawia się sporych problemów. Swoje obiekcje wyraził również Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Proponowane przepisy zawarto w projekcie zmiany ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wdrożenie unijnej dyrektywy (DAC 7) i poprawienie współpracy krajów unijnych w opodatkowaniu handlu w sieci. 

"Wyzwania podatkowe związane z cyfryzacją gospodarki są jednymi z istotnych zagadnień w agendzie podatkowej UE w ostatnich latach, czego wyrazem jest m.in. wspomniana dyrektywa" - podkreśliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes dotyczące wprowadzanych zmian.

Resort finansów o zmianach w przepisach

"Nowe przepisy w szczególności nałożą określone obowiązki na tzw. operatorów platform. Upraszczając, są to podmioty, które udostępniają swoje strony internetowe, oprogramowanie, bądź aplikacje mobilne sprzedawcom, którzy dzięki nim mogą kontaktować się z innymi użytkownikami, zawierać z nimi transakcje i na tym zarabiać. Informacje o tych transakcjach będą przez operatorów platform zbierane i weryfikowane, a następnie przekazywane administracjom podatkowym, co ma sprzyjać zapewnieniu równych szans podatnikom oferującym swoje towary i usługi w internecie i poza nim" - przekazał TVN24 Biznes wydział prasowy Ministerstwa Finansów.

Wyjaśnił, że przewidziane są "określone wyłączenia – przykładowo nie będą przekazywane administracji podatkowej informacje o sprzedawcach, którzy dokonali jedynie niewielkiej liczby drobnych sprzedaży swoich rzeczy w internecie (projekt ustawy szczegółowo określa warunki tego wyłączenia)".

MF wyjaśniło, że "liczba podmiotów raportujących dane o sprzedawcach polskiej administracji podatkowej będzie obejmowała dwie grupy podmiotów – oprócz podmiotów krajowych, które będą zobowiązane do raportowania w Polsce, w grę mogą wchodzić także podmioty zagraniczne spoza Unii Europejskiej, które wybiorą Polskę jako kraj, w którym będą raportowały informacje na zasadach wynikających z dyrektywy DAC7".

"Ustawa pośrednio będzie oddziaływać także na osoby i podmioty, które oferują swoje usługi i towary z wykorzystaniem platform. Ich dokładna liczba będzie zależna od popularności dokonywania transakcji za pośrednictwem głównie internetu. Dane wspomnianych osób i podmiotów będą gromadzone przez operatorów platform, a w określonym zakresie przekazywane następnie administracjom podatkowym. Nie jest przy tym właściwe określanie nowych przepisów jako przepisów o 'kontroli handlu internetowego' - podobnie jak przepisów obligujących pracodawców do przekazywania danych o wynagrodzeniu pracowników nie określamy mianem przepisów o kontroli pracy" - wytłumaczył resort finansów.

PROJEKT USTAWY - PEŁNA TREŚĆ >>>

Jak to ma wyglądać w praktyce?

Wśród danych, które mają być przekazywane przez platformy sprzedażowe do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), mają być między innymi imię, nazwisko, adres, NIP czy PESEL. Następnie fiskus przeanalizuje je pod kątem wywiązywania się z płacenia podatków. 

O to, jak to ma wyglądać z perspektywy platform sprzedażowych, zapytaliśmy m.in. OLX, które brało udział w konsultacjach publicznych tego projektu ustawy.

- Dyrektywa nakłada na operatora serwisu OLX, Grupę OLX sp. z o.o., obowiązek pozyskiwania dodatkowych danych od podmiotów sprzedających na platformie OLX i odpowiedniego ich raportowania. Przepisy ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7 nie weszły jeszcze w życie, zgodnie z aktualnym projektem mają wejść w życie 1 września 2023 roku. Operator serwisu dostosuje platformę oraz zapis regulaminu do obowiązujących regulacji prawnych - wyjaśniła Małgorzata Frąckowiak, Tax Lead w OLX.

Dodała także: - Dyrektywa DAC-7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. W przypadku OLX-a jej przepisy będą dotyczyły tylko osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX, które dokonują 30 lub więcej transakcji sprzedaży w roku i/lub których łączne wynagrodzenie uzyskane ze sprzedaży dokonanej na platformie przekroczy w roku kwotę 2 tysięcy euro.

Proponowane zmiany - uwagi do projektu

W opinii do projektu ustawy przekazanego do konsultacji publicznych Izba Gospodarki Elektronicznej stwierdziła, że "przepisy Dyrektywy DAC7 dotyczyć będą zarówno platform z obszaru UE, w tym Polski, jak i państw trzecich, według naszej wstępnej oceny obowiązki sprawozdawcze przewidziane przepisami niniejszego projektu mogą być bardzo trudne do wyegzekwowania w przypadku operatorów platform handlowych spoza UE (np. amerykańskich czy azjatyckich)".

"Dlatego e-Izba ma obawy co do dalszych zmian dotyczących nakładania nowych obowiązków na platformy cyfrowe i sprzedawców unijnych, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na konkurencyjność rodzimych podmiotów w stosunku do sprzedawców spoza UE" - stwierdziła IGE.

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że "projekt ustawy wychodzi natomiast od obowiązku raportowania danych, niejako przy okazji wskazując na obowiązek ich gromadzenia" i "nie jest jasne, w jaki sposób operator platformy miałby na podstawie rozporządzenia określić, jakie dane jest zobowiązany zbierać od sprzedawców".

"Inaczej bowiem są prezentowane dane zbierane przez operatorów platform (każda z platform ma nieco inny układ formularza rejestracji) i dane raportowane według schematu xml, opracowanego przez administrację. Również z uzasadnienia projektu ustawy nie wynika, jakie konkretnie informacje miałyby być zbierane, weryfikowane i raportowane na podstawie tego przepisu" - wyjaśniła KL.

Z kolei według Urzędu Ochrony Danych Osobowych "proponowane przepisy projektu, ze względu na zakładaną przez projektodawcę skalę, zakres i sposoby przetwarzania danych osobowych generują ryzyka dla prywatności i danych osobowych osób, których dane dotyczą oraz uzasadnia przeprowadzenie oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych".

"Wskazać jednocześnie należy, że użyte w projektowanych przepisach sformułowania wskazują, że czynności związane z wymianą informacji podatkowych odbywają się w sposób zautomatyzowany. Konstrukcja taka jest związana szeregiem ryzyk, na które projektodawca powinien zwrócić uwagę i stworzyć w przepisach tej ustawy mechanizmy je niwelujące" - napisał w stanowisku do projektu Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. W tyle konkurencję pozostawiły także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa posłów PiS zwróciła się o zbadanie zgodności z Konstytucją zapisów ustawy o Trybunale Stanu dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Posłowie chcą w ten sposób obronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, którego usunięcie ze stanowiska zapowiadała wielokrotnie obecna opozycja.

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN