Wydawcy apelują ws. Google'a. Do polityków


Polska prasa apeluje do polityków, aby byli czujniejsi w sprawie praktyk wyszukiwarki Google - pisze "Rzeczpospolita". "Apelujemy do krajowych parlamentarzystów, eurodeputowanych, krajowych rządów oraz Przewodniczącego i członków Komisji Europejskiej: Poświęćcie czas na rozważenie obaw europejskich organizacji konsumentów i europejskiego biznesu związanych ze zmianami zaproponowanymi przez Google" - głosi oświadczenie Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", chodzi o mechanizmy działania wyszukiwarki Google, które miałaby promować głównie strony Google'a, a tym samym zakłócać konkurencję.

Postępowanie przed Komisją

Gazeta przypomina, że Komisja Europejska od kilku lat prowadzi postępowanie antymonopolowe. Podczas postępowania Google ma zaproponować sposoby na rozwiązanie problemów zgłaszanych przez wydawców. Zestaw takich rozwiązań trafił już do Komisji. Wydawcy, których Komisja Europejska poprosiła o zaopiniowanie propozycji, w opublikowanej opinii, apelują do Komisji, aby na te rozwiązania się nie zgadzała - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Zobowiązania nie wykluczają faworyzowania przez Google własnych serwisów. Nie ograniczają również możliwości firmy Google w zakresie deprecjonowania konkurentów ani nie zniechęcają jej do takich działań. Najistotniejsze kwestie pozostają nierozwiązane" - piszą europejscy wydawcy w oświadczeniu, które przytacza gazeta. Jak informuje "Rz", stworzyli oni koalicję wraz z reprezentującymi ich organizacjami branżowymi – m.in.: Europejskim Stowarzyszeniem Mediów Magazynowych (EMMA); Europejskim Stowarzyszeniem Wydawców Gazet (ENPA), Europejską Radą Wydawców (EPC) i polską Izbą Wydawców Prasy.

Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości