TiKTok walczy z treściami promującymi narkotyki, przemoc, nienawiść i autoagresję. Usuwa też nagrania szerzące nieprawdziwe informacje, m.in. na temat COVID-19 i szczepionek. Tylko w drugim kwartale tego roku w serwisie skasowano kilkadziesiąt milionów filmów.
Ponad 81,5 miliona filmów zostało usuniętych z TikToka w drugim kwartale 2021 roku. To jeden z efektów działań służących poprawieniu bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu. W opublikowanym przez TikTok "Raporcie Egzekwowania Zasad Społeczności" twórcy aplikacji deklarują: "TikTok oferuje ludziom na całym świecie przestrzeń autentycznej i twórczej rozrywki. Dążymy do zapewnienia twórcom i odbiorcom bezpiecznego oraz otwartego środowiska, podejmując działania dotyczące treści i kont, które naruszają nasze Zasady Społeczności".
TikTok usuwa filmy niebezpieczne dla nieletnich
Jak wynika z opublikowanego przez TikTok raportu, usunięte filmy stanowią jeden procent wszystkich przesłanych do aplikacji. Najwięcej z nich (41,3 procent) dotyczyło naruszeń związanych z bezpieczeństwem nieletnich.
W maju 2021 roku TikTok dołączył do Koalicji Technologicznej, czyli organizacji, która działa na rzecz ochrony najmłodszych przed wykorzystywaniem w internecie. - Chcemy tworzyć otoczenie odpowiednie dla młodzieży w różnym wieku, dlatego opracowujemy wytyczne i narzędzia sprzyjające pozytywnym doświadczeniom na platformie - wyjaśniają przedstawiciele platformy.
Kolejnymi krokami, mającymi poprawić bezpieczeństwo dzieci, było stworzenie przez firmę Poradnika Opiekuna, który jest kompleksowym źródłem wiedzy o aplikacji.
Jakie treści TikTok kasuje
Wśród usuniętych z platformy TikTok filmów 20,9 procent dotyczyło nielegalnej działalności i towarów objętych regulacjami. 95,7 procent z nich zostało usuniętych w ciągu 24 godzin. - Dokładamy starań, aby TikTok nie ułatwiał działalności przestępczej i nie promował handlu narkotykami, wyrobami tytoniowymi, alkoholem oraz innymi substancjami i towarami podlegającymi kontroli - deklarują przedstawiciele platformy.
Kolejne usunięte filmy dotyczyły nagości i czynności seksualnych. Takie treści na TikToku są niedozwolone, ale zasadę tę złamało 14 procent skasowanych filmów.
TikTok zlikwidował również treści, które zachwalały przemoc (7,7 procent filmów), związane z molestowaniem, nękaniem i zastraszaniem (6,8 procent), samobójstwami, samookaleczeniami i niebezpiecznymi zachowaniami (5,3 procent), nienawistnymi zachowaniami (2,2 procent), brutalnym ekstremizmem (1,1 procent) i filmy szerzące fałszywe informacje (0,8 procent).
87,5 procent usuniętych filmów nie zostało w ogóle wyświetlonych.
Wojna z dezinformacją dotyczącą pandemii
W swoich działaniach TikTok zdecydował się również na usuwanie filmów, które rozpowszechniały fałszywe informacje dotyczące pandemii COVID-19. Od kwietnia do czerwca 2021 z serwisu zniknęło 2518 nagrań, które podważały skuteczność szczepień czy podawały w wątpliwość istnienie pandemii. Równocześnie firma sama prowadziła swoją akcję zachęcającą do szczepień.
- TikTok współpracuje z ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego, aby pomóc naszej społeczności zachować bezpieczeństwo i uzyskać informacje na temat COVID-19 i szczepionek - informują twórcy aplikacji. Dodają oni również, że na portalu uruchomiona została pięcioczęściowa seria LIVE o nazwie VIRAL, której celem jest wypełnienie luki informacyjnej i zmniejszenie niechęci do szczepień. - Zorganizowaliśmy edukacyjny LIVE z udziałem przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia oraz kampanię z hashtagiem, która zachęcała ludzi do kreatywnego dzielenia się powodami, dla których się szczepią - brzmi fragment raportu.
Blokowanie negatywnych komentarzy i inne działania
Platforma TikTok deklaruje, że stawia sobie za cel dbanie o dobre samopoczucie tworzącej ją społeczności. Aby poprawić komfort korzystania z serwisu, twórcy zdecydowali się na wprowadzenie kilku działań.
● Dodano możliwość masowego blokowania negatywnych komentarzy - nawet do 100 na raz.
● Wydano przewodnik przeciwdziałania zastraszaniu, który pomaga rodzicom w rozpoznawaniu zastraszających wypowiedzi oraz zawiera narzędzia przeciwstawiania się im.
● Platforma zachęca swoich użytkowników do przeciwstawiania się nienawiści poprzez udział w kampanii #SwipeOutHate (#WygumkujmyNienawiść).
● Z okazji Miesiąca Dumy TikTok wsparł osoby LGBTQ+. - Celebrowaliśmy twórców LGBTQ+, a także zorganizowaliśmy globalny marsz TikTok Pride March, 12-godzinną podróż dookoła świata w celu zebrania funduszy dla organizacji wspierających społeczność LGBTQ+ - wyjaśniają przedstawiciele serwisu.
● Z platformy zniknęło 14 871 412 kont, które naruszały zasady społeczności.
● Z serwisu usunięto 8 542 037 filmów zamieszczonych przez konta spamerów oraz nie dopuszczono do założenia 148 759 987 fałszywych kont botów.
● Odrzucono 1 829 219 reklam, które łamały zasady i wytyczne serwisu.
Źródło: tvn24.pl, tiktok.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock