Kolejny miliarder zaoferuje loty w kosmos. W przyszłym roku

Tech

TVN24 BiS, NASAZjawisko świetlne oczami astronauty. Niesamowite zdjęcia z kosmosu

Sprzedam rocznie udziały w Amazonie za około miliard dolarów i wykorzystam je do inwestycji w Blue Origin - zapowiedział jeden z najbogatszych ludzi świata Jeff Bezos. Celem szefa Amazonu jest zaoferowanie lotów pasażerskich w kosmos i obniżenie ich kosztów, nad czym pracuje już miliarder Elon Musk. - Podejście inżynieryjne jest nieco inne, ale myślimy bardzo podobnie - stwierdził Bezos.

Szef największego na świecie sklepu internetowego Amazon.com zamierza sprzedawać co roku akcje spółki za około 1 mld dol. w celu realizacji swojego kosmicznego projektu. Bezos, jako drugi po Billu Gatesie, najbogatszy człowiek na świecie, dąży do utworzenia przewoźnika kosmicznego Blue Origin. Swoje plany zapowiedział na Space Symposium, dorocznej konferencji branżowej w Kolorado.

Turystyczny lot w kosmos

Bezos oznajmił, iż lot suborbitalny trwający około 11 minut kosztowałby 300 tys. dol. Pokład kosmicznej kapsuły, inspirowany nadbrzeżnymi hotelami i restauracjami, miałby pomieścić sześciu pasażerów. Podziwianie uroków kosmicznej przestrzeni zapewniałyby duże okna - największe, jakie dotychczas umieszczono w statkach kosmicznych.

Konkurencyjną dla Blue Origin firmą , oferującą usługi komercyjnych lotów w kosmos, jet Space Exploration Technologies Corp. należąca do Elona Muska, właściciela Spece-X. W przyszłym roku jego firma planuje wysłać dwóch turystów na wycieczkę wokół księżyca.

- Podejście inżynieryjne jest nieco inne, ale myślimy bardzo podobnie - stwierdził Bezos. Jego Blue Origin będzie starać się redukować koszty odbytych podróży poprzez kapsuły kosmiczne "kilkukrotnego użytku". Na początku przewiduje się loty trwające do kilkunastu minut, aby potencjalni pasażerowie mogli zaznać uczucia nieważkości.

Jeff Bezos jest największym akcjonariuszem Amazona, posiada 80.9 mln akcji, co stanowi około 17 proc. udziałów. Pakiet Bezosa wart jest obecnie około 73,5 mld dol.

Autor: kp/ms / Źródło: Bloomberg / Reuter