Sprzedaż Volkswagena spadła. Po raz pierwszy od 11 lat

shutterstock.comVolskwagen traci po raz pierwszy od 11 lat.

W 2015 r. Volkswagen zanotował spadek sprzedaży aut swojej flagowej marki po raz pierwszy od 11 lat. Słabsze wyniki są efektem skandalu emisyjnego, który wybuchł we wrześniu ubiegłego roku.

Sprzedaż samochodów marki Volkswagen spadła o 4,8 proc. w 2015 roku i wyniosła 5,82 mln samochodów. Jeszcze rok wcześniej liczba ta wynosiła 6,12 mln.

Tylko w grudniu zamówienia na pojazdy tej marki spadły o 7,9 proc. rdr.

Taki wynik to efekt m.in. spadającego popytu w Chinach i USA.

Dieselgate

VW boryka się ze skutkami skandalu spalinowego, który wybuchł w ubiegłym roku, gdy okazało się, że w części aut z silnikiem Diesela instalował oprogramowanie fałszujące odczyty poziomu emisji spalin podczas testów. Koncern nadal pracuje nad ostatecznym rozwiązaniem tego problemu. - Jestem optymistą i wierzę, że znajdziemy rozwiązanie. Zaproponujemy wspólnie pakiet, który będzie przede wszystkim satysfakcjonował naszych klientów, ale także władze - oświadczył w środę prezes VW Herbert Diess.

Mniej optymistyczna jest amerykańska Federalna Agencja Ochrony Środowiska (The Environmental Protection Agency - EPA), która ujawniła skandal. Jej przedstawiciel stwierdził w poniedziałek, że Volkswagen "nie opracował jeszcze akceptowalnej drogi naprzód". Przedstawiciele koncernu mają spotkać się z amerykańskimi władzami w Waszyngtonie, aby taki plan przedyskutować. W poniedziałek Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył pozew przeciwko VW za korzystanie z oszukańczego oprogramowania.

A w Polsce sprzedaż kwitnie

Problemy Volskwagena nie przekładają się na sprzedaż w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w grudniu niemiecki koncern okazał się liderem, jeśli chodzi o miesięczną liczbę zarejestrowanych aut osobowych w naszym kraju.

W ostatnim miesiącu minionego roku zewidencjonowano łącznie 4514 aut marki Volskwagen - to przyrost o 42,63 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. VW pozostawił w tyle Skodę (4353 samochody) oraz Toyotę (4329 samochody).

Szef VW: w styczniu rozpoczniemy usuwanie wadliwego oprogramowania
Szef VW: w styczniu rozpoczniemy usuwanie wadliwego oprogramowaniaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//bgr / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości