Skarga audi oddalona. Na szczyt NATO VIP-y mają pojechać bmw

TVN24 Biznes

tvn24Skarga audi ws. przetargu na auta dla BOR oddalona

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła skargę audi na postępowania przetargowe w sprawie zakupu nowych samochodów dla Biura Ochrony Rządu. Oznacza to, że jednostka będzie mogła sfinalizować transakcję z bmw. Luksusowe limuzyny mają wozić VIP-ów podczas lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.

Od wyników konkursu odwołała się firma Porsche Inter Auto Polska Sp. z o.o. KIO zdecydował we wtorek oddalić skargę. Pisemne uzasadnienie tej decyzji zostanie wydane w przyszłym tygodniu.

Diler audi ma jeszcze możliwość odwołania się do sądu – ma na to tydzień. To jednak nie stoi na przeszkodzie podpisania kontraktu między zamawiającym a oferentem.

Przetarg na zakup 20 limuzyn, którymi BOR będzie woził najważniejsze osoby w kraju, rozstrzygnięto w połowie kwietnia.

Konkurs wygrał wtedy diler bmw z Warszawy, firma Auto Fus. Na dostarczenie samochodów ma czas do 20 czerwca. Limuzyny mają być wykorzystywane m.in. w trakcie lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Warto jednak pamiętać, że dostawca m.in. audi, wygrał w pierwszym przetargu, którego wyniki ogłoszono 20 marca. Ale jeden z dilerów zaprotestował, a Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że rzeczywiście BOR nie miał powodu, by odrzucić jego ofertę. Dlatego konkurs powtórzono.

BOR zapłaci łączną kwotę 8 mln 150 tys. zł. Co pozwala przyjąć, że jeden samochód kosztuje średnio ok. 400 tys. zł.

Wymagania

W ogłoszonym przetargu przedstawiono listę specjalnych wymogów. Długość samochodu powinna mierzyć przynajmniej 5 m 20 cm. Oczekiwano również, że auto będzie miało napęd na cztery koła, automatyczną skrzynię biegów z możliwością manualnej zmiany przełożeń oraz skórzaną tapicerkę i wentylowane fotele. Moc silnika miała wynosić 408 koni mechanicznych. Biuro Ochrony Rządu kupuje 20 limuzyn. To kropla w morzu potrzeb?

Dodatkowo vipowskie samochody miały być wyposażone m.in. w lodówkę na napoje, najnowocześniejsze systemy DVD i telewizję cyfrową, podgrzewane końcówki spryskiwaczy, gniazdka elektryczne dla siedzących z tyłu pasażerów, czterostrefową automatyczną klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym, pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu oraz samopoziomujące się zawieszenie.

Wartość zamówienia ustalono na sumę od 135 tys. do 10 mln euro (bez podatku VAT).

Zobacz. Przetarg na limuzyny na szczyt NATO musi zostać powtórzony. BOR w potrzasku, a czas ucieka (02.04.2016)

Autor: gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24